Viliam Veteška – podnikateľ a politik (*16.8.1953 – †21.4.2009)

1474

Dňa 21. apríla 2019 uplynie 10 rokov od úmrtia významného púchovského rodáka Viliama Vetešku.

Detstvo a mladosť

Viliam Veteška sa narodil v Púchove, tu aj navštevoval základnú školu. V roku 1972 maturitou ukončil Strednú priemyselnú školu strojnícku v Dubnici nad Váhom. Po škole (v rokoch 1972-1981) pôsobil v Gumárňach 1. mája Púchov, najskôr ako robotník, neskôr ako technik, funkcionár SZM a tajomník telovýchovnej jednoty. V roku 1976 ukončil štúdium na Právnickej fakulte Univerzite Komenského v Bratislave, kde v roku 1978 vykonal aj rigorózne skúšky a získal titul JUDr.

Manažér a podnikateľ

Viliam Veteška v roku 1981 odišiel z gumární a stal sa riaditeľom hotela v Púchove a od roku 1985 bol obchodným námestníkom a povereným riaditeľom štátneho podniku Reštaurácie Považská Bystrica. V rokoch 1987 až 1991 pôsobil v Prahe ako obchodný námestník generálneho riaditeľa Cestovnej kancelárie mládeže.

Po zmene režimu sa vrhol na podnikanie. V roku 1991 založil holdingovú spoločnosť Wili zameranú na cestovný ruch. Prostredníctvom tejto spoločnosti v roku 1996 založil leteckú spoločnosť FATRA AIR (v roku 1996 premenovanú na Slovenské aerolínie, a.s.), kde pôsobil striedavo ako predseda predstavenstva alebo predseda dozornej rady. Popri podnikaní v roku 1997 ukončil individuálne štúdium v oblasti leteckej dopravy na Univerzite v Moskve. Viliam Veteška sa stal v roku 1998 držiteľom Zlatého podnikateľského biatecu a v rokoch 1998 a 1999 bol ocenený ako Prominent ekonomiky Slovenskej republiky.

Pôsobenie v politike

Viliam Veteška vstúpil do aktívnej politiky v roku 2002, kedy bol zvolený za poslanca Národnej rady SR za HZDS. Na sneme strany v júni 2003 v Púchove bolo HZDS premenované na Ľudovú stranu – HZDS a Viliam Veteška bol zvolený za podpredsedu ĽS-HZDS pre zahraničnú politiku a za lídra strany pre nasledujúce parlamentné voľby. Na ďalšom sneme ĽS-HZDS v roku 2005 bol opätovne zvolený za podpredsedu strany.

V roku 2002 bol zvolený za podpredsedu Národnej rady SR, tento post zastával až do svojej smrti. Do snemu ĽS-HZDS v júni 2007 Viliam Veteška kandidoval ako protikandidát Vladimíra Mečiara na funkciu predsedu strany. V prvý deň snemu 9. júna 2007 Viliama Vetešku hospitalizovali a o pár dní sa musel podrobiť operácii mozgu. Zhubná choroba ukončila nielen sľubne rozbiehajúcu sa politickú kariéru Viliama Vetešku, ale 21. apríla 2009 aj jeho život.

Osobný život

Viliam Veteška sa celý život zaujímal o šport – volejbal, tenis, lyžovanie, motorizmus a cestovanie. Vo voľnom čase sa rád venoval svojim deťom – dcére Denise a synovi Viliamovi. Deti Viliama Vetešku po jeho smrti pokračujú v otcových podnikateľských aktivitách, a to v oblasti turistického ruchu s firmou WILI SLOVAKIA, s.r.o.

Životným mottom Viliama Vetešku bolo: „Žiť rovnocenne, čestne, byť si vedomý vlastnej hodnoty. Žiť tak, aby človek nemusel padnúť na kolená, ani na zadok.“

Zdroj: NR SR, wikipédia.

Viliam Veteška (č.7) hrával volejbal za TJ Gumárne 1. mája Púchov.

Spomienka na otca

Náš otec mal k športu vždy veľmi blízko. Už ako stredoškolák lyžoval a k lyžovaniu neskôr viedol aj nás, deti. Často a radi si spomíname na cesty autom na Čertov, na vtípky a súťaže, ktoré sme si vymýšľali.

Neskôr hrával volejbal a púchovskému volejbalu zostal verný aj po skončení športovej kariéry. Vždy to bola jeho radosť. Snažil sa pomáhať či už sponzorsky alebo svojimi športovými a spoločenskými kontaktmi. Už v osemdesiatych rokoch, v čase, keď bol aktívnym členom TJ Gumárne Púchov, sa spolu s ostatnými významnými ľuďmi z Púchova postaral o to, aby vznikol športový areál, ktorý bol v tej dobe prvý na Slovensku.

Vraj sa od volejbalu prirodzene prechádza k tenisu a rovnako aj on a niektorí jeho volejbaloví priatelia boli neskôr známi slovenskí tenisoví “deblisti”. O mnohých turnajoch a s nimi spojených “srandičkách” by vedel rozprávať nielen jeho celoživotný spoluhráč Janko Guniš, ale aj veľa slovenských podnikateľov, úspešných športovcov a známych tvárí z televíznej obrazovky.

Smrad spáleného benzínu je doteraz v našej rodine považovaný skôr za vôňu. Otec už v mladom veku so svojim bratom jazdil ako spolujazdec rally a keď mu to neskôr pracovné povinnosti dovoľovali, sadal si za volant pretekárskeho auta v pretekoch do vrchu. Spolu so synom Vilom majú doma celkom slušnú zbierku víťazných trofejí vo svojej skupine.

Celý život rád podporoval mladých športovcov z rôznych športových odvetví, či už futbalistov, plavcov, hokejistov. Aj jeho zásluhou bol Púchov domovom slovenskej hokejovej dvadsiatky. Rovnako jeho zásluhou mali v Púchove svoje zázemie pri športových sústredeniach veľké európske a svetové kluby a národné tímy.

Denisa Vetešková