Vodiči stále zanedbávajú základné bezpečnostné prvky

44

Možnosť nechať si skontrolovať svoje vozidlo profesionálnymi mechanikmi zdarma mali minulý týždeň vodiči pri OC Laugaricio v Trenčíne na akcii s názvom PitStop, ktorú organizovala značka ProfiAuto v spolupráci s partnerskou firmou AZ Car. Na akciu prišlo skoro osem desiatok vodičov. Ukázalo sa, že vodiči často jazdia s nevyhovujúcou brzdovou kvapalinou a majú opotrebované brzdy.

Kontroly ukázali, že v 70 % prípadov mali vozidlá problémy so zavesením a vôľou v ramenách, ložiskách aj čapoch. „Profesionálni mechanici však predovšetkým odhalili, že 80 % vozidiel malo nevyhovujúcu brzdovú kvapalinu a takmer 60 % vozidiel opotrebované brzdové platničky alebo aj kotúče. To môže byť veľmi nebezpečné, pretože brzdová sústava patrí k základným bezpečnostným prvkom každého automobilu,“ hovorí Rudolf Staník, konateľ spoločnosti AZ Car, ktorá je partnerom siete autoservisov ProfiAuto a podieľa sa na organizácii kontrolných akcií PitStop.

Pri kontrolách venovali automechanici pozornosť celkovému stavu osvetlenia a nastavenia svetiel, stavu pneumatík, zaveseniu a systému riadenia, ako aj stavu akumulátora. Ďalej mechanici kontrolovali stav chladiacej a brzdovej kvapaliny, stieračov a kabínového filtra. Pri nájdení poruchy poradili odborníci vodičom najlepšie riešenie a nasmerovali ich do najbližšieho autoservisu v sieti ProfiAuto.

„Aby sa vodiči vyhli nákladným opravám, je potrebné, aby pravidelne svoje auto servisovali a starali sa o neho. Bohužiaľ to stále veľké množstvo majiteľov zanedbáva. Na našich bezpečnostných akciách sa snažíme povedomie vodičov o „pravidelnej starostlivosti“ o auto zvyšovať, čo im do budúcnosti môže ušetriť nemalé financie,“ hovorí riaditeľ značky ProfiAuto pre ČR a SR Jindřich Krejčí.

Pravidelné bezpečnostné akcie PitStop organizuje ProfiAuto na Slovensku a v Českej republike od roku 2016 v spolupráci so svojimi partnermi, predajcami náhradných dielov a príslušenstva. Za dobu trvania akcie mechanici ProfiAuto zadarmo skontrolovali 19 000 vozidiel. Sériu akcií pre vodičov pripravuje ProfiAuto v spolupráci so spoločnosťou MotoFocus.

Zdroj: ProfiAuto CZ a SK