Volanie duše – vernisáž v Župnom dome

723

Viceprimátor a manažér Župného domu otvoril v stredu 7. februára vernisáž výstavy s názvom „Volanie duše“, na ktorej sa predstavili svojimi obrazmi výtvarníčky Gabika Angibaud a Hanka Jankovská. Výstavu zorganizovalo Občianske združenie Podivný barón.

GABIKA ANGIBAUD:

S maľovaním som intenzívnejšie začala až po štúdiu na Univerzite Tomáše Bati v Zlíne. V rámci Výtvarných umení sme mali ateliér s akademickým sochárom Bořekom Zemanom. Vždy som mala rada kone. Sú to krásne zvieratá, múdre a poslúchajú toho, kto im rozumie. Oslovuje ma tiež ženská energia, ktorá je pre mňa akýmsi pravekým motorom. V niektorých obrazoch sú aj kvety, symbol, ktorý je v ľudovej kultúre stálicou a som rada, že sa k nám opäť vracia.

Je pre mňa potešením, že môžem vystavovať s maliarkou Hankou Jankovskou, ktorej obrazy sú plné sveta spred desaťročí. Moje diela ľudia zatiaľ videli iba vo virtuálnej podobe a veľa krát sa ma pýtali, kedy bude výstava. Som rada, že moje obrazy z tohto sveta vystúpili a aj v tom reálnom potešia iných.

HANKA JANKOVSKÁ:

Vo svojich motívoch som sa akosi prirodzene vracala do detstva, keď som celé prázdninové mesiace trávila s kopou ďalších detí v mlyne mojich starých rodičov. Bola tam krásna príroda, potok, lúky, lesy, polia, kde sa deti motali pri senách, pri žatve. Boli tam zvieratá, hydina, vtáčiky a neodmysliteľní dobrí pracovití ľudia pri práci aj odpočinku.

Moje maľovanie je úzko späté s prírodou, ľudovou piesňou, ľudom, jeho citovým a pracovným životom, jeho sviatkami a rituálmi. Snažím sa, aby moje obrázky rozprávali o všetkom peknom z dávnejších čias, čo by sme niekedy mnohí chceli aj vrátiť aj keď možno vo vylepšenom vydaní. Nikdy som si nepomyslela, že by moje maľovanie široko oslovilo ľudí. A predsa stalo sa. Našlo odozvu nielen u laickej, ale aj odbornej verejnosti. Som členkou Detvianskej umeleckej kolónie, zúčastňujem sa súťaže Výtvarné spektrum a z času na čas vystavujem. Prvoradé u mňa však je robiť ľuďom radosť. Verím, že sa to darí.

Foto: S. Flimmel