Výstava Anny Kotvášovej v Župnom dome

408

Vo štvrtok 13. septembra sa konala v podkroví Župného domu vernisáž výstavy srbskej insitnej maliarky Anny Kotvášovej „Spomienky na detstvo“.

Anna Kotvášová (1955), ktorá má slovenské korene, olejomaľby maľuje od roku 1995. Prvú samostatnú výstavu mala v rodnej srbskej Padine v roku 1997. Za viac ako 20 rokov autorkinu tvorbu obdivovali na 70 výstavách v Srbsku, Macedónsku, Čiernej Hore, ale tiež už vo viacerých mestách na Slovensku. Samostatné výstavy mala napr. v Belehrade, Novom Sade, Báčskom Petrovci, Pančeve, ale aj v Bratislave, Považskej Bystrici, Piešťanoch, Zvolene, Banskej Bystrici, Dudinciach, Detve, Skopji (Macedónsko), Budve a Canji (Čierna Hora).

Anna Kotvášová je od roku 1999 členkou Múzea insitného umenia v Jagodine a Detvianskej umeleckej kolónie. Pravidelne sa zúčastňuje aj na výtvarných sympóziách. V roku 2014 sa stala členkou Galérie insitného umenia v Kovačici a počas svojej kariéry získala množstvo ocenení. Dáva hodiny maľovania deťom, ktoré majú záujem o výtvarné umenie.

Rurálna tematika a spomienky na rodisko ju istotne zaraďujú medzi maliarov kovačicko – padinského fenoménu insitnej tvorby. Anna Kotvášová svoje vnútorné impresie začala najprv prenášať na drevo a na porcelán. Mnohé suveníry z Padiny v šírom svete na dreve a maľované na tanieroch sú dielom práve jej šikovných rúk.

Anna Kotvášová vytvára vlastné kompozície, do ktorých vnáša seba samu. Dedinský dvor je priestorom, kde sme všetci na svojom, kde sme vyrastali, kde sme snívali. Vinohrady, oberačky, šúpanie kukurice, tekvice, slnečnice, moriak – to sú motívy, ktoré nechýbajú takmer na žiadnom jej obrázku.

Foto: Slavomír Flimmel