Učiteľ Jaromír Flaškár medzi 10 finalistami 1. ročníka súťaže Učiteľ Slovenska

889

Vzdelávanie žiakov a študentov je pre nich nielen profesiou, ale aj poslaním. 100 pedagógov sa podelilo o svoje skúsenosti z praxe a zapojilo sa do prvého ročníka súťaže Učiteľ Slovenska.

Význam ocenenia vyzdvihol  aj pápež František

Celosvetovú súťaž Global Teacher Price vyhlasuje už štyri roky Varkey Foundation pod záštitou šejka Mohameda bin Rašída al-Maktúma, premiéra Spojených arabských emirátov a emira Dubaja, ocenenie sa udeľuje výnimočnému učiteľovi, ktorý výrazne prispel k rozvoju vzdelávania. Tento rok si ho odniesla Andria Zafirakou z Veľkej Británie, ktorá pracuje s deťmi pochádzajúcich z rôznych etník a najskromnejších sociálnych pomerov. Podarilo sa jej povzbudiť študentov, aby si našli cestu k angličtine, dokázali spolu komunikovať a riešiť svoje problémy. Víťaza Global Teacher Price vyhlasujú každoročne na slávnostnej ceremónii v Dubaji, zapojených býva okolo 173 krajín. Ocenenie výhercom v minulosti odovzdali bývalý americký prezident Bill Clinton, expert na prežitie v divočine Bear Grills, majster sveta a pilot Formuly 1 Lewis Hamilton. Projekt nadchol aj pápeža Františka a ceremoniálu sa zúčastňujú hollywoodske hviezdy ako Charlize Theron, Salma Hayek či Matthew McConaughey. Význam a dôležitosť vzdelávania vnímajú aj firmy, inšpiratívne príbehy slovenských učiteľov spoznáme vďaka podpore Slovak Telekomu a ZSE. Víťaza 1. ročníka národného kola Učiteľ Slovenska organizátori vyhlásia v októbri, čaká ho odmena 5. 000 euro a cesta na finále Global Teacher Price 2019 do Dubaja.

Prvý ročník súťaže Učiteľ Slovenska

Do národného kola prvého ročníka súťaže Učiteľ Slovenska sa mohli prihlásiť učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok, či školitelia v online kurzoch. Nominovať ich mohla tiež široká verejnosť. „Nominácií sme mali 312, prihlášok nakoniec presne 100. Prihlášky posudzovala odborná komisia a na výber 10 finalistov mala jasne stanovené kritériá,“ zhodnotil Juraj Hipš, zakladateľ Komenského inštitútu a riaditeľ Živice, ktorí sú organizátormi súťaže. Kritériá boli v súlade so svetovým formátom Global Teacher Prize.

Desiatich inšpiratívnych slovenských učiteľov spoznali organizátori počas spoločného stretnutia vo Vzdelávacom centre Zaježová. „Komisia chcela vidieť našich finalistov v akcii, mali pripravené prezentácie a ukázali nám, ako na vyučovaní pracujú, aké techniky používajú, ako pristupujú k žiakom, ako sa oni sami vzdelávajú. Akí sú v skutočnosti. Či sú tímoví hráči alebo individuálne osobnosti,“ vysvetľuje Juraj Hipš. Učitelia sa museli popasovať aj s riešením konkrétnych zadaní a úloh. „Všetko nám pomohlo v konečnom rozhodnutí, kto sa stane prvým Učiteľom Slovenska. Verím, že bude inšpiráciou a príkladom nielen pre svojich kolegov, ale aj celú verejnosť a zosobňovať rolu učiteľa, akých chceme mať na Slovensku čo najviac.“

Finalisti 1. ročníka súťaže Učiteľ Slovenska:

Jozef Beňuška (59), učiteľ fyziky na Gymnáziu Viliama Paulinyho-Tótha v Martine

Helena Drobúlová (41), učiteľka chémie na Gymnáziu sv. Andreja v Ružomberku

Jana Karľová (50), vyučuje všetky predmety 6. ročníka Špeciálnej základnej škole pre deti s mentálnym postihnutím variant A v Humennom

Katarína Kresáňová (40), učiteľka biológie a informatiky na Spojenej škole Tilgnerovej v Bratislave

Kornélia Lohyňová (51), učiteľka hotelového a gastronomického manažmentu, marketingu a geografie cestovného ruchu na Hotelovej akadémii Mikovíniho 1 v Bratislave

Ľubica Noščáková (46), učiteľka prvého stupňa na CZŠ Narnia v Bratislave

Monika Podolinská (46), učiteľka primárneho vzdelávania na Základnej škole v Muránskej Dlhej Lúke

Noemi Ráczová (46), učiteľka na Škole úžitkového výtvarníctva, Jakobyho 15 v Košiciach

Zuzana Tkáčová (41), učiteľka informatiky na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach

Jaromír Flaškár (34), učiteľ biológie a geografie na Základnej škole Mládežnícka v Púchove

Jaromír Flaškár za žiakmi vidí viac ako len ich dosiahnuté výsledky, chce im odovzdávať vedomosti, citlivo ich vychovávať. Nového žiaka v triede včlenil do kolektívu aj vďaka videu, v ktorom mu zveril hlavnú úlohu. Príbeh o chlapcovi, ktorý sa túži stať smetiarom a vzoprel sa výsmechu spolužiakov, triedil odpad a napokon si získal okolie, uspel aj v súťažiach o Skvelé zelené video a Mladí reportéri pre životné prostredie. Vracia sa k starším technikám vzdelávania, interaktívne tabule podľa neho nie sú zárukou učiteľských úspechov. Využíva rovesnícke vzdelávanie, pri ktorom sa samotní žiaci stávajú odborníkmi vo svojej téme a prezentujú informácie mladším žiakom.

Prvého víťaza súťaže spoznáme aj vďaka podpore Slovenskej sporiteľne, Slovak Telekomu a ZSE 2. októbra 2018. Čaká ho odmena v podobe 5.000 eur a cesta na svetové finále Global Teacher Prize 2019 do Dubaja. Jeden z učiteľov získa aj Cenu verejnosti.

Zdroj: www.ucitelslovenska.sk
Foto: Soňa Sadloňová, Komenského inštitút a Živica.