Výstava šúpolienkárky Soni Belokostolskej

330

Dňa 15. 7. 2020 sa uskutočnila v priestoroch Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici slávnostná vernisáž výstavy Od šúpolia k umeniu. Výstava vznikla v kurátorskej koncepcii etnológa Mgr. Jozefa Mihálika v spolupráci s výtvarníčkou Mgr. Soňou Belokostolskou z Považskej Bystrice.

Obaja protagonisti výstavy intenzívne pracovali na novej výstave asi tri mesiace. Cieľom výstavnej prezentácie s názvom „Od šúpolia k umeniu“ je návštevníkom priblížiť celkový pohľad na výrobu z kukuričného šúpolia. Výstava ma poukázať na príbeh kukurice od jej pestovania na poli, cez jej spracovanie, históriu jej udomácňovania sa na Slovensku, ako aj možnosti všestranného využitia šúpolia. Umenie umeleckého spracovania kukuričného šúpolia našlo nebývalé možnosti prostredníctvom výroby šúpoľových bábik.

Najdôležitejšiu časť výstavy tvorí autorská tvorba pani Belokostolskej, ktorá je tematicky rozdelená na štyri ročné obdobia – jar, leto, jeseň a zimu Výstava predstavuje unikátny súbor šúpolienok, ktoré jednoduchou poetikou stvárňujú ľudové zvyky, bežný život, hry a pracovné činnosti. Zimné obdobie našlo odraz najmä v rozmanitých prevedeniach betlehemov, kde zaujme nielen Ježiško, Mária a Jozef, ale aj postavy nebeských anjelov či rustikálni pastierikovia. Jedinečnosť výstavy spočíva v stvárnení niektorých výjavov, ktoré doposiaľ iní tvorcovia zo šúpolia doteraz nestvárnili. Autorka spolupracuje s modrotlačiarom Petrom Trnkom a niektoré jej postavičky majú na sebe originálne modrotlačové látky. Kurátor Mihálik zakomponoval do výstavy aj známe domanižské kraslice, nakoľko pani Belokostolská sa venuje výrobe aj týchto tradičných kraslíc – ako sama povedala: domanižské kraslice sú jej „srdcovkou“.

Výrobky považskobystrickej umelkyne sú doplnené aj ďalšími šúpolienkami z fondu múzea. Dominantou vo frontálnom výstavnom priestore je model funkčného zaniknutého vodného mlyna z Hričovského Podhradia, ktorý vyrobil pán Rosina z Považskej Bystrice. Model mlyna doplnila pani Belokostolská o šúpolienky, dotvárajúce kolorit bežného života mlynárovej rodiny. Slávnostnej vernisáže sa v súlade s protiepidemiologickými opatreniami zúčastnilo 43 ľudí. Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici vzhľadom na spoločenskú situáciu predĺžilo obdobie sprístupnenia výstavy do 31. marca 2021.

Jozef Mihálik a Petronela Rágulová, Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici