Woodstock za dverami

1384

7. – 8. augusta sa v Mostišti pri Dohňanoch uskutoční už tretí ročník festivalu Woodstock, inšpirovaného legendárnym americkým hudobným podujatím – po prvýkrát ho organizuje výhradne púchovské občianske združenie Mŕtva kosť.

Prvé dva ročníky hudobného festivalu sa konali v Milochove – Mŕtva kosť obidva razy „sekundovala” organizátorom z Považskej Bystrice, hudobníkom z kapely Seventh Weapon. Okrem hlavného organizátora sa tento rok mení aj miesto konania festivalu. Woodstock sa sťahuje do Mostišťa pri Dohňanoch – na tunajšej „zelenej lúke” sa svojho času konal aj známy festival folkovej a country hudby Vandermúza. „Rozhodli sme sa, že v Milochove na futbalovom ihrisku to tento rok nebude – naposledy sa nám tam zabil človek, ktorého prešiel vlak, ihrisko je totiž hneď vedľa trate. Hoci ten človek nebol od nás z festivalu a bol domáci, je to v zásade jedno – nebolo to dobré miesto,” hovorí predseda OZ Mŕtva kosť Andrej Rafaj.

Ako Woodstock naposledy
Pod názvom Woodstock funguje festival naposledy – od budúceho roka ho organizátori plánujú pretransformovať a žánrovejšie obohatiť. „Dôvod je ten, že už ani kapely, ktoré tam máme, nehrajú šesťdesiate roky. Preto chceme, aby z toho na budúci rok vznikol festival slovenskej alternatívnej scény,” vysvetľuje. Woodstock vypukne v piatok 7. augusta o tretej poobede – počas dvoch dní sa na pódiu predstaví devätnásť kapiel a jednotlivcov. „Máme najmä slovenské kapely, dve sú české – jednou z nich je Jimmy Hendrix Forever, čo je celkom „pecka”. Sú to fajnšmekri, starší páni, ktorí Jimmyho hrajú a hrajú ho dobre. Okrem nich máme ešte pesničkára z Brna, ktorý vystupuje pod menom Čierny čaj. Ostatné kapely sú buď známe na slovenskej alternatívnej scéne, alebo sú známe regionálne – z Púchova to už tradične budú Acustica de Luxe a Lille, z Považskej Bystrice zase Seventh Weapon. Príde aj Jerguš Oravec, čo je mladý a známy slovenský bluesman, alebo kapela Nvmeri – hrávajú často na Pohode, na Grape festivale, boli dokonca aj na maďarskom Szigete. Sme radi, že prišli zadarmo, pretože normálne hrávajú za veľké peniaze,” hovorí Andrej Rafaj.

Woodstock, Mostište

 

Na budúci rok so vstupným
Vstup na festival je tento rok ešte voľný, všetci účinkujúci vystupujú bez nároku na honorár – Mŕtva kosť im preplatí akurát cestovné náklady. „Maximálne cestovné, ktoré kapelám vyplácame, je sto eur. Povedal som, že festival bude zadarmo, no názor som zmenil aj po Rozpralese, ktorý sme nedávno organizovali. Vstupné naň bolo dobrovoľné, no na môj vkus sa vyzbieralo dosť málo. Boli rodičia, ktorí nám prispeli, ale boli aj takí, ktorí odtiaľ odišli s plnou náručou vecí a nedali nám ani desať centov. Financie od mesta nám vôbec nestačili. Na budúci rok sa to teda s veľkou pravdepodobnosťou zmení a obe akcie budeme musieť aspoň symbolicky spoplatniť. Všetko totiž ťaháme z dvoch percent a to nám nedokáže pokryť výdavky. Všetko sme väčšinou študenti, ktorí chodia na brigády, takže…”.

Okrem festivalového pódia aj kreatívna zóna
Pre návštevníkov Woodstocku je pripravená aj kreatívna zóna s burzou starých kníh, nebude chýbať ani výstava fotografií, „street art” na zelenej lúke, či jam session stan. Samozrejmosťou je aj občerstvenie. „Minulý rok tam boli dokonca aj viacerí starí hipisáci, chodia aj mladí ľudia, či domáci. Najviac ma mrzí, že ľudí z Púchova je pomenej, minulý rok sme mali najviac cezpoľných návštevníkov. Zaujímavé je, že aj na akciách, ktoré sme robili v Púchove, sa častejšie objavovali práve ľudia z Považskej Bystrice,” hovorí Andrej Rafaj. V roku 2014 zamierilo na Woodstock tristo ľudí, tento rok by sa organizátori radi dostali na „magickú” päťstovku. Návštevníkov by mohol prilákať aj zaujímavý a podľa Andreja Rafaja doteraz najlepší výber kapiel. „Budem rád, ak ľudia prídu, myslím si, že v okolí nič také nie je. Nie je to Pohoda ani Topfest – je to taký náš domáci, uvoľnený festival. Keby som tu bol cez víkend a neorganizoval by som to, určite by som na Woodstock išiel. Zobral by som si stan a spacák a ak by bolo pekne a teplúčko, povegetil by som si s kamošmi…” znie nenápadné pozvanie od organizátora. Woodstockom sa pracovný program Mŕtvej kosti zďaleka nekončí – mladí nadšenci sa čoskoro chystajú otvoriť Župný dom. Od septembra v ňom plánujú organizovať literárne čítačky, akustické koncerty, besedy „Vývrtka” so zaujímavými hosťami, premietania artových filmov či „okrúhle” debatné stoly na rôzne zaujímavé témy.
Lucia Žatková