Jaseň v Marczibányiho záhrade ohrozil deti na ihrisku. Bude ho treba zrezať?

808

V utorok 4. augusta popoludní bolo ihrisko v Marcibányiho záhrade plné detí a ich rodičov, ktorí priamo na ihrisku alebo z okolitých lavičiek pozorovali svoje hrajúce sa ratolesti. Podľa prítomných mamičiek sa zrazuozval praskot a jedna zo spodných vetiev veľkého jaseňa začala padať k zemi.

Nespadla však úplne, ale zlomená ostala zakliesnená medzi ostatnými vetvami. Ako nám mamičky s úľavou popísali, v tom čase sa našťastie pod stromom nehrali žiadne deti, dokonca aj malý modrý kolotoč pod jaseňom , na ktorý sa vetva ščasti zosunula, bol v tom čase prázdny.

zlomený jaseň„Ihneď po nahlásení nebezpečnej situácie prišla na miesto hliadka mestskej polície, ktorá zabezpečila ohrozenú plochu ihriska,“ hovorí viceprimátor Roman Hvizdák, ktorého sme v Marcibányio záhrade spolu s políciou, požiarnikmi a pracovníkmi technických služieb zastihli. Privolaní dobrovoľní hasiči začali (po rýchlej obhliadke a odinštalovaní kolotoča) konár postupne zrezávať. Na ulomenej časti konára, ktorý zostal na strome, bolo aj zo zeme vidieť dutinu a lietajúce sršne. „Táto vyhryzená dutina s najväčšou pravdepodobnosťou zapríčinila náhle zlomenie tak veľkého konára. Celý strom zrejme nebude treba zrezať, avšak je na odborníkovi, ktorý tento stav posúdi a vyhodnotí,“ upresňuje R. Hvizdák.
Arborista Pavol Kuliha, s ktorým mesto Púchov v minulom roku spolupracovalo pri pastortizácii zelene, kontroloval aj veľký jaseň na detskom ihrisku a vyhodnocoval jeho takzvanú prevádzkovú bezpečnosť. Vtedy bol mohutný starý jaseň označený ako vyhovujúci. „Presnejšie sa budem vedieť k celej záležitosti vyjadriť až po obhliadke priamo na mieste (v pondelok 10. 8., pozn. red.). Predmetný jaseň je jediným stromom, ktorý ostal ešte z pôvodnej Marcibányiho záhrady. „ Ako ďalej poznamenal, snahou bude strom zachovať, pokiaľ bude vyhovovať jeho prevádzková bezpečnosť v rámci detského ihriska.
O tom, či jediný pôvodný strom z Marcibányiho záhrady aj naďalej ostane na svojom mieste a nezahryznú sa doň zuby píly, sa rozhodne v najbližších dňoch.