Z činnosti rybárskeho zväzu v minulom roku

191

Senzačný bronz púchovských muškárov v 1. lige

V roku 2020 sa po opätovnom postupe medzi slovenskú muškársku elitu nášmu družstvu v love rýb udicou, kategória mucha darilo.
V konkurencii absolútnej slovenskej muškárskej špičky si Púchovčania vybojovali senzačný bronz. Prvá liga bola ovplyvnená koronavírusom, a preto sa veľa naplánovaných pretekov vo všetkých kategóriách na Slovensku neuskutočnilo. Neuskutočnilo sa jarné kolo prvej ligy a podľa uznesenia zo zasadnutia Slovenského zväzu športového rybolovu zo dňa 20. 6. 2020 sa v roku 2020 uskutočnia všetky súťaže – teda pre nás aj prvá liga, aj divízia – jednokolovo a v roku 2020 nebude zo súťaží nikto zostupovať ani postupovať, vyhlásia sa iba víťazi súťaží družstiev.
Uskutočnením jesenného kola 1. ligy bola poverená naša Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Púchov v dňoch 29. až 30. 8 .2020 na rieke Váh od Hate v Horných Kočkovciach (Streženiciach) po hydrocentrálu v Ladcoch.
V súťaži družstiev v 1. lige naše družstvo obsadilo tretie miesto za Liptovským Mikulášom a družstvom z Dolného Kubína A. Je to najvýraznejší úspech našich muškárov v celom pôsobení v tomto športe.
V jednotlivcoch sa absolútne najlepším muchárom prvej ligy stal Marián Hrenák z nášho družstva, na 15. priečke skončil Ľudevít Kodaj, 21. Róbert Piška a 25. Miloš Šerý.

Celkové poradie v I. lige:
1.Liptovský Mikuláš – 33 (súčet umiestnení pretekárov), 2. Dolný Kubín – 34, 3. Púchov – 36, 4. Gelnica – 36, 5. Brezno – 39, 6. Bardejov – 43, 7. Vranov nad Topľou – 46, 8. Žilina – 47, 9. Spišská Nová Ves – 55
O poradí na treťom a štvrtom mieste rozhodli tzv. CIPS body (celková hmotnosť ulovených rýb). Kým muškári Gelnice ich ulovili 13.560 gramov, Púchovčania ich v tomto parametre jasne prevýšili, keď ulovili 17.600 gramov rýb.

Dalibor Piška

Sezónu prívlače kruto poznačila pandémia

Už tradične sa v januári koná pracovné stretnutie všetkých kapitánov družstiev z 1. a 2. ligy, na ktorom sa upresní termínový kalendár pre daný rok. Naša MO SRZ v Púchove bola poverená organizáciou prívlačových pretekov 1. ligy a Medzinárodné majstrovstvá Slovenska juniorov v prívlači. Do športového života však zasiahla pandémia, ktorá na dlhý čas obmedzila konanie nielen rybárskych súťaží. Preteky boli zrušené. Po prekonaní prvej vlny pandémie a uvoľnení opatrení sa uskutočnili dve kolá súťaže 1. liga LRU – prívlač.

Banská Bystrica a rieka Hron
V dňoch 4. – 5. júla 2020 sa konalo prvé kolo. Pre zvýšenú hladinu Hrona sa preteky uskutočnili na časti revíru Šalková. Prvýkrát v histórii sme preteky absolvovali ako neúplné družstvo. Nastúpili sme v zložení Miroslav Mikáč, Miroslav Luhový a Pavol Kadlec. Preteky sa uskutočnili novým spôsobom podľa vzoru majstrovstiev sveta. Pre nás to bola vítaná zmena a možnosť skúsiť tento formát preteku. Žiaľ, neúčasť jedného člena družstva nás aj napriek vynikajúcim výsledkom vždy zrazila na spodné priečky tabuľky družstiev. Pochvala patrí celému tímu za úsilie a bojovnosť v neskutočnom teple a nie príliš vhodne zvolenej vode.

Ružomberok a rieka Revúca
V dňoch 5. – 6. septembra 2020 nás čakal posledný pretek v sezóne a prívlačový raj. Rieka Revúca je známa nielen prívlačiarom. Na preteky sme nastúpili
v zložení Miroslav Luhový, Miroslav Mikáč, Rudy Golec a Pavol Kadlec. Na rieke bolo cítiť, že je pravidelne navštevovaná rybármi a ryby boli na konci sezóny veľmi opatrné. Napriek tomu sme bojovali a len nešťastný výsledok z prvého preteku nás stál lepšie umiestnenie. To však pre tento ročník je irelevantné, nakoľko výsledky sa nezapočítavajú do celkového hodnotenia ani družstiev a jednotlivcov.
Majstrovstvá Slovenska v prívlači sa uskutočnili v meste Svit na rieke Poprad na známom úseku chyť a pusti. Aj tieto preteky boli organizované systémom majstrovstiev sveta. Vynikajúci úspech dosiahol člen Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Púchov Juraj Václavík, ktorý získal titul plným právom, keď vyhral oba dni súťaže. Gratulujeme!
Celkovo je tento rok veľmi netradičný a situácia s COVID 19 veľmi nepraje športu. Pevne verím, že v nastávajúcom roku sa športové súťaže vrátia do starých koľají a budú prinášať radosť pre všetkých rybárov. Veľké ĎAKUJEM patrí za podporu MO SRZ
v Púchove, členom výboru a tiež členom našej organizácie.

mm