Z rodnej hrudy – vernisáž v púchovskom divadle

596

V stredu 6.9. sa v galérii vo vestibule púchovského divadla konala vernisáž Z rodnej hrudy. Predstavili sa na nej maliarka Veronika Mikulášová a sochár Ondrej 4. Zimka.

Veronika Mikulášová sa narodila v roku 1967 v Považskej Bystrici. Vyštudovala študuje výtvarnú výchovu na PF v Banskej Bystrici pod vedením akad. mal. Miroslava Brooša, akad. soch. Jána Kubičku a akad. soch. Jána Lišaníka. Od roku 1991 pôsobí na Základnej umeleckej škole Imra Weinera Kráľa v Považskej Bystrici.

Po absolvovaní štúdií sa spočiatku venovala najmä odevnej tvorbe s dôrazom na textilnú aplikáciu a ručnú maľbu na textil. Od nej sa odvíjala pri neskoršom samostatnom riešení spracovania kovu (drôtu) a tvorbe diel z kovového ušľachtilého materiálu. Posledné roky sa viac a intenzívnejšie venuje maľbe. Učaroval jej fantastický farebný svet rastlín, v ktorom nachádza motívy pre svoju tvorbu.

Mikulášová sa vyhýba všetkým povrchným efektom. Jej maľba nie je len hrou s farbou a tiež nevzniká vymýšľaním, či zachytením šokujúcich výjavov z ľudského života, je výsledkom vývoja autorkinho pohľadu a vyhranenosti názoru, ktorý sa odzrkadľuje v jej voľnej tvorbe.

Od roku 2003 je členkou Umeleckej besedy slovenskej. Doteraz vystavovala na samostatných výstavách v Považskej Bystrici, Bytči, Púchove, Žiline, Poprade a a na viacerých kolektívnych výstavách. Veronika Mikulášová žije a tvorí v Považskej Bystrici.

 

Ondrej 4. Zimka sa narodil v roku 1975 v Bratislave do umeleckej rodiny otca Ondreja Zimku, známeho maliara a mamy, populárnej herečky Milky Zimkovej, ako štvrtý Ondrej v poradí generácie Zimkovcov. Svoj zdedený talent rozvíja na Strednej umelecko-priemyslovej škole v Bratislave (1989-1993), kde zmaturoval na oddelení kameňosochárstva.

V štúdiu pokračuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1993-1999), v ateliéri prof. Jozefa Jankoviča a na University of Newcastle (1997) u prof. Henryho Burtona. Vplyv na jeho tvorbu má však aj sochár Andrej Rudavský, do ktorého ateliéru chodil Ondrej 4. pomáhať, ale aj realizovať svoje prvé sochy (1988-1998).

Od roku 1998 tvorí s Martinom Palom a Stanislavom Kičom v spoločnom sochárskom ateliéri Tri kamene. Aktívne vystavuje na samostatných, kolektívnych výstavách a zúčastňuje sa na tvorivých sympóziách doma i v zahraničí.

Absolvoval tvorivý pobyt v Cité Internationale des Arts v Paríži (2007). Ondrej 4. realizuje svoje diela z bronzu, ocele, antikoru, kameňa a iných prírodných materiálov. Od roku 2009 sa začal venovať aj maliarskej tvorbe. Žije striedavo v Bratislave a na Kysuciach, tvorí v Stupave v ateliéri Tri kamene.

Výstava potrvá do 30. septembra 2017.

Zdroj: mgartgaleria.sk, ondrej4.sk, foto: Slavomír Flimmel