Záhrada jesene 2019 v Dolných Kočkovciach

214

V dňoch 5. až 7. októbra 2019 sa za pomoci obecného úradu, starostu a najmä občanov obce konala už po šestnástykrát výstava ovocia a zeleniny pod názvom „Záhrada jesene“ spojená s degustáciou ovocných destilátov.

Ako je už tradične zvykom na tejto výstave prezentujú občania svoje výpestky, ktoré sa im urodili na záhrade. Vystavených bolo 126 exponátov ovocia, zeleniny a bonsajov. Svojimi exponátmi, ktorých bolo až 115, sa tiež pochválila aj miestna základná škola a škôlka. Vyslúžili si veľký záujem a pozornosť návštevníkov aj vďaka šarkanom a drakom, ktoré vyrobili deti za pomoci svojich učiteliek. Takisto veľkú pozornosť pútali aj Babičkine recepty, kde sa naše ženy pochválili domácou výrobou lekvárov, džemov a pomazánok podľa starých receptov našich starých mám. Výstavy sa zúčastnil aj predseda Okresného záhradkárskeho zväzu p. Čučka a tiež členky predsedníctva p. Semešiová a p. Bačíková, ktorí zároveň vybrali najkrajšie jablko, kolekciu zeleniny, ale aj iné exponáty, ktoré budú obec Dolné Kočkovce reprezentovať na Krajskej výstave Ovocia a zeleniny v Trenčíne.

Za najkrajšie jablko vybrali odrodu Red Delicious od pestovateľa Ing. Jaroslava Bajzu, ako najkrajšia bola vyhodnotená kolekcia zeleniny od pestovateľky p. Kozovej, cibuľa od pestovateľky p. Haláčovej a zvláštne ovocie odroda Dula od pestovateľa p. Imricha Blašku. Ďalšou kategóriu bola degustácia, kde sa prezentovalo 62 vzoriek destilátov, čo je zatiaľ historicky najväčší počet. Tu s prehľadom zvíťazil v kategórii Slivovica pestovateľ Ladislav Marman s náskokom 6 bodov nad takými menami ako páni Taraba, Majdan, či Michalec. V kategórii Jablkovica vyhrala vzorka od pestovateľa Ing. Igora Kvoceru, v kategórii Hruškovica vyhrala vzorka od pestovateľky Mgr. Mirky Bajzovej a v kategórii Likér a iné vyhrala vzorka od pestovateľa Ing. Jaroslava Bajzu.

Ceny na výstavu venovali: Obecný úrad Dolné Kočkovce, Lusik Trade Luhový, Autoservis MDM Ďurovec, Agrotip Prekop, Elektro Pavlech–Kotešovec a Central PUB Crkoň, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Takisto by som sa chcel poďakovať organizátorom a najmä všetkým občanom ktorí sa prezentovali svojou úrodou, výpestkami, vzorkami, ale aj tým, ktorí túto výstavu navštívili (bolo ich až 250) a tak napomohli k zdarnému priebehu výstavy. Osobitné poďakovanie patrí aj p. Halačovi z Púchova za jeho výstavu bonsají. Na záver už treba iba dodať prianie: O rok sa uvidíme zase!

Miro Majdan