Záriečskí cyklotrialisti prišli pre pandémiu o účasť na svetových podujatiach

120
Na halovom pohári v Topoľčiankach triumfovala Kristína Sýkorová v kategórii Elite Women.

Celosvetová pandémia ochorenia na COVID-19 tvrdo zasiahla aj do činnosti Cyklotrialového klubu Záriečie podobne, ako do celého svetového i slovenského cyklotrialového športu.

Cyklotrialový klub Záriečie mali na najvyššom svetovom fóre reprezentovať Kristína Sýkorová a Jakub Mudrák. Pre nový koronavírus je prerušená sezóna nielen na svetovej, ale i na celoslovenskej úrovni. Sýkorová a Mudrák, podobne ako ďalší záriečskí cyklotrialisti museli nateraz oželieť aj ďalšie podujatia na Slovensku i v Českej republike. O tom, ako sa Cyklotrialový klub Záriečie vysporiadal s mimoriadnou situáciou, sme sa porozprávali s manažérkou a trénerkou Cyklotrialové klubu Záriečie a členkou komisie trialu pri Slovenskom zväze cyklistiky Annou Šidlíkovou.

– Kedy ste pre pandémiu prerušili tréningový proces?

Tréningy sme zastavili už 12. marca na základe rozhodnutia krízového štábu. Už na druhý deň na základe vyhlásenia mimoriadnej situácie vydali Obecný úrad v Záriečí a vedenie základnej školy úplný zákaz pohybu v areáli školy, kde máme aj náš tréningový trialpark. Zavreté zostali aj ihriská a telocvičňa. Slovenský zväz cyklistiky pracoval v režime home Office, od 11. mája však už pracuje v riadnom režime. Samozrejme s určitými obmedzeniami.

– Ako ste zareagovali na prvé uvoľnenie opatrení zo strany krízového štábu?

Trénovať v trialparku v Záriečí sme začali 22. apríla. Nie sme kontaktný šport, tréningový areál je vo vonkajšom prostredí, nepredáva sa v ňom občerstvenie, nie sú tam sociálne zariadenia (školské v tomto čase nemožno používať). Tréningy prebiehajú bez prítomnosti verejnosti, na jedného trénera pripadá jeden, najviac dvaja jazdci. Už 6. mája prijal Slovenský zväz cyklistiky ďalšie opatrenia súvisiace s druhou a treťou fázou uvoľňovania, podľa ktorých sme začali fungovať tento víkend.

Matúš Ofúkaný (na snímke vľavo) si v Topoľčiankach vybojoval striebro.

– Aké podujatia ste stihli absolvovať ešte pred vyhlásením núdzového stavu a o ktoré domáce podujatia ste nateraz prišli?

Doposiaľ sme mali iba jednu súťaž – halový pohár v Topolčiankach 7. marca. Slovenský pohár a Slovenské hry mládeže, ktoré mali byť v Rudine 13. júna, organizátor preložil na doposiaľ nestanovený termín. Všetky podujatia zapísané v kalendári Slovenského zväzu cyklistiky sú do 24. mája zakázané. Najbližším podujatím mali byť Slovenské hry mládeže 20. júna vo Veľkom Záluží. Organizátori sú pripravení, uvidíme, či sa budú môcť uskutočniť.

V kalendári trialových podujatí na Slovensku je naďalej súťaž klubov v Bratislave (4. 7.), súťaž klubov a detí v Poprade (11. 7.), Slovenský pohár a Slovenské hry mládeže v Lučenci (22. 8.), majstrovstvá Slovenska a Slovenské hry mládeže v Poprade (12. 9.) a záverečné podujatie – Slovenský pohár a Slovenské hry mládeže u nás v Záriečí. Rovnako musíme počkať a dúfať, že situácia umožní ich organizovanie.

– Vaši zverenci však získavajú popredné umiestnenia aj na medzinárodnom fóre. O ktoré medzinárodné podujatia ste prišli a ktoré vás prípadne čakajú?

Podujatia, ktoré sme mali absolvovať zrušili. Najviac ich bolo plánovaných v Českej republike. Na nich zvyknú štartovať všetci naši jazdci. Zrušené sú preteky v Brne, Moravskom Krase, Prusiciach, Nihošoviciach, Znojme, v Retz, ako aj niektoré spoločné tréningy medzinárodnou účasťou. Na zrušenom SP v Salzburgu (2. 7.) mala štartovať Kristína Sýkorová. Na zrušené Svetové hry mládeže vo Francúzsku (31. 7.) bol nominovaný Jakub Mudrák. V kalendári Svetovej cyklistickej federácie stále ostávajú svetové poháre v Taliansku (24. 7.), Švajčiarsku (13. 8.), Poľsku (4. 9.), Taliansku (18. 9.). Nemáme informácie o majstrovstvách sveta v Číne začiatkom novembra. Ale nevieme, či na 100 percent všetky podujatia, ktoré zostali v kalendári, budú. Myslím, že to bude závisieť od situácie v Európe.

– Myslíte si, že aspoň časť sezóny sa predsa len dá zachrániť?

Nerozhodli sme o ukončení sezóny na Slovensku. Náhradný termín hľadá Rudina. Oni, predpokladám, budú chcieť preteky organizovať. Ostatné termíny pretekov organizátori doposiaľ nerušia, ani neprekladajú. Uvidíme, ako sa budú usmernenia štátu vyvíjať. Predpokladám, že bude dôležité aj to, či kluby a jazdci dostanú všetky rozpočtované prostriedky od Slovenského zväzu cyklistiky a ten od štátu.

Po Jakubovi Mudrákovi (vpravo) vyrastá v Záriečí ďalší talent – Matúš Ofúkaný. Na Plese športovcov ho vyhodnotili ako objav roka. Jakub bol tradične medzi najlepšími žiakmi.

– Zastihla pandémia niektorého z vašich zverencov v zahraničí, prípadne či musel niekto z nich absolvovať povinnú karanténu?

Z nášho klubu našťastie nie. Ale najlepší súčasný slovenský „eliťák“ Samuel Hlavatý odcestoval do Južnej Afriky do Kapského mesta na základe pozvania na tréningy a exhibície tesne pred zákazom vycestovania. Po príchode musel ísť do povinnej domácej karantény.

– Nemôže mať súčasná situácia fatálne dôsledky pre existenciu Cyklotrialového klubu Záriečie?

Zažívame veľmi vážnu finančnú situáciu. Iné roky sme mali o takomto čase na účte finančné prostriedky z obce. Z Trenčianskeho samosprávneho kraja sme mali vlani už podpísanú zmluvu o finančnej podpore na schválený projekt. Teraz kraj presunul prostriedky z projektov na riešenie situácie spojenej s COVID- 19. O mesiac neskôr je posunutá podpora klubov pracujúcich s mládežou zo Slovenským zväzom cyklistiky, pričom nevieme, či dostaneme zvyčajnú sumu, pretože ak bude Ministerstvo školstva SR krátiť finančné prostriedky zväzu cyklistiky, bude to mať finančný dopad aj na náš klub.

– Jedným zo zdrojov príjmov boli aj dve percentná z dane…

Tie tvorili v našom rozpočte významnú sumu. Máme informácie, že dve percentá budú posielať po skončení pandémie – od firiem do dvoch mesiacov a od zamestnancov tri mesiace po jej skončení. Takže nevieme, kedy to bude. Nevieme, z čoho budeme existovať, panuje veľká neistota. A obavy máme aj z finančnej situácie v budúcom roku.

Milan Podmaník
Foto: CTK Záriečie