Zbierka mesiaca december – korbové sane z Domaniže

58

Zimné obdobie je takmer vždy spojené so snehovou nádielkou, a preto sme za zbierkový predmet mesiaca december vybrali sane korbového typu.

Sane predstavujú bezkolesový dopravný prostriedok pohybujúci sa hlavne na snehu kĺzaním. Do saní sa v minulosti priahali kone, voly a kravy. Pred rozvojom automobilizmu patrili sane a vozy k základným prostriedkom osobnej dopravy (návšteva mesta, lekára, jarmoky, trhy, svadba, pohreb).

Konštrukčná i funkčná variabilnosť sa odráža i v ľudových názvoch saní: holé sane, sane s klanicami, zvlač na hnoj, vlečniak, korbové sane, furmanské sane, hnojové sane, zvážkové sane, krne, kurty, gnatky a iné.

V zbierkach Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici sa nachádzajú dva druhy pánskych saní korbového typu. Prezentované sane získal do zbierok v roku 1994 etnograf dr. Pavol Jurčík od pána Ing. Vojtecha Mika z Považskej Bystrice. Sane pochádzajú z obce Domaniža a používal ich miestny farár.

Sane sú ručne kresané z javorového dreva, určené pre dve osoby a kočiša. Majú jemne esovito tvarovanú prednú časť korby. Na saniciach sú ozdobné kované špirály a spodná strana saníc je podbitá kovovým ráfom. Môžeme na nich vidieť stolársku, kováčsku a čalúnnickú prácu.

Jozef Mihálik, foto: Jana Chudovská
Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici