Žiaci Hotelovej akadémie SOŠ obchodu a služieb na prednáške v Amante

532

Bývalý žiak SOŠ OaS v Púchove barman Michal Hajský sa rozhodol, že svojim nasledovníkom odovzdá svoje skúsenosti a predvedie svoje zručnosti v gastronómii.

Svoj životný príbeh vyrozprával novej generácii žiakov Hotelovej akadémie, ktorí si ho s veľkým záujmom vypočuli. Keď ukončil školu, poznal len základy gastronómie. Tie sú neoddeliteľnou súčasťou zbierania skúseností po svete na jeho životnej ceste. Po škole na Slovensku nenašiel nič, čo by ho napĺňalo, a preto odišiel do Talianska, kde pracoval v rôznych baroch a reštauráciách. Po šiestich rokoch odišiel pracovne do Londýna a až nakoniec si povedal, že už stačilo a vrátil sa domov splniť si svoj sen.

Začiatky podnikania v Trenčíne

Variť chcel už od detstva a v zahraničí zistil, že sa to dá aj za barom. V roku 2008 v Trenčíne otvoril svoj prvý cocktail bar Amante v historickom centre mesta priamo pod hradom. Začiatky neboli  jednoduché. Od prvého dňa sa spolu s celým svojim tímom učil, pretože gastronómia je odvetvie, ktoré rastie každým dňom.

„Stanovil som si cieľ ukázať hosťom, že veci sa dajú robiť aj odlišne. Mojim poslaním je robiť pre hostí viac ako položenie lístka na stôl a dodatočné vybavenie objednávky. Na takéto služby ľudia využívajú zásielkové spoločnosti. A preto ja považujeme každého za hosťa, nie len za zákazníka. Heslom nás pracujúcich v gastronómií by malo byť: načúvajme hosťom a snažme sa im porozumieť. Ich pripomienky neberme ako negatívum, berme si ich k srdcu a vnímajme ich ako palivo, ktoré nás má poháňať vpred“, hovorí Michal Hajský.

Založenie dcérskeho baru v Púchove

Nadobudnuté skúsenosti v roku 2011 vložil do dcérskeho baru Amante v Púchove. Nové mesto, nová kultúra, nová výzva. Nie je to ľahké, ale stačí len načúvať hosťom, byť pokorný, trpezlivý, inovatívny a ísť si za svojim cieľom. Umením barmana nie je len namiešať svetové alebo menej známe drinky podľa predlohy napísanej na papieri. Gro práce barmana je schopnosť vytvárať niečo nové, či už odrazením sa od klasických receptúr, ktoré by mali byť základným pilierom, až do bodu kedy preskočíme svoj tieň a začneme tvoriť vlastné ingrediencie, ktoré potom kombinujeme vo svojich cocktailoch. Kreativita a inovácie je to, čo robí barmanov výnimočnými.

„Stáli hostia musia dostať ich obľúbenú kávu tak, ako ju milujú, bez toho aby museli čo i len žmurknúť na personál. Nejde len o to namiešať pekný drink, detaily a maličkosti sú takisto dôležité ako najprémiovejší spirit v bare a presne tieto veci tvoria spolu dokonalú harmóniu, ktorú je veľmi ťažko dosiahnuť, ale veľmi ľahko stratiť“, radí nádejným nasledovníkom Michal Hajský.

Barmantstvo je aj tímová práca

Mal šťastie, že mal pri sebe viacero ľudí, ktorí mu pomáhali. Sestra Zuzana, tiež absolventku SOŠ OaS v Púchove, mu pomohla otvoriť prvý bar. Je vďačný za pomoc aj kamarátom barmanom, s ktorými sa mohol vždy poradiť. „Samozrejme by som nedokázal nič bez môjho Amante tímu“, zdôrazňuje Michal Hajský.

V roku 2015 k púchovskému Amante pripojili kuchyňu východnej kultúry a tým podnikanie posunuli o triedu vyššie. Opäť mohli čerpať zo skúsenosti „varenia“ cocktailov a snažia sa s kuchárskym kreatívnym tímom spoločne inovať varenie, pokračujú v tom, čo sa snažia vytvárať už roky za barom.

Barmanská škola Tales & Tails

„Rozhodol som sa posunúť naše skúsenosti a našu víziu ďalej. Výsledkom bolo vytvorenie novej značky Tales & Tails, ktorá slúži ako barmanská škola, mystery shopping a catering. Jednou zo zaujímavostí, ktoré som zažil v zahraničí, bola účasť na prednáškach univerzity v Oxforde, kde vyučujú ľudia, ktorí už zažili a vytvorili niečo v reálnom živote a biznise. Nie takí, ako niekedy u nás, ktorí len prednášajú z kníh, ktoré už dávno zapadli prachom. Samozrejme, že bez učenia to nepôjde, ale nie formou diktovania a robenia si poznámok. Barmanstvo je cesta, na ktorú chcem ľudí nasmerovať a zabaliť na ňu základ. Naštartujete, rozbehnete sa sami a s vášňou a nadšením, ale aj s trpezlivosťou a pokorou, láskou a inovatívnosťou, budete môcť splniť si svoj sen byť dobrým barmanom“, vraví Michal Hajský.

Na záver Michal Hajský poprial svojim poslucháčom veľa šťastia v ich životnej dráhe. Namiešal niekoľko špeciálnych druhov miešaných nápojov a dal aj žiakom možnosť vyskúšať si svoje sily, umenie a talent v miešaní nápojov. Žiaci odchádzali s novými skúsenosťami, vedomosťami a nadšením pre prácu v gastronómii.

Text a foto: Ing. Ludmila Hamšíková