Žiaci zo ZŠ Gorazdova opäť majstrami Slovenska

626

Dňa 27. júna sa žiaci z našej ZŠ Gorazdova zúčastnili na Majstrovstvách SR vo volejbale žiakov základných škôl U16, ktoré sa konali v Trenčíne v mestskej športovej hale na Sihoti. Boli to pre nás posledné tohtoročné majstrovstvá, pričom v kategórii mladších žiakov sme v Poprade získali bronz a v kategórii starších žiakov sme v Detve získali striebro a práve o to viac sme dúfali v zisk zlata.

V A-skupine sme sa stretli a postupne vyhrali nad ZŠ Dargovských hrdinov Humenné, ZŠ Fándlyho Sereď a ZŠ Martinská Žilina zhodne 2:0, kde o jednoznačnosti hovorí pomer lôpt 50:28 v náš prospech hneď v dvoch zápasoch a 50:22 v treťom zápase. Najdôležitejšie bolo víťazstvo nad Humenným, ktoré malo nepochybne medailové ambície, avšak po prehre s naším družstvom to psychicky nezvládlo a nakoniec sa umiestnilo až na piatom mieste.

V semifinále naša ZŠ Gorazdova narazila na druhé družstvo z B-skupiny, ZŠ Mládežnícka. Ako jedinému mestu sa nám podarilo prebojovať sa od okresu až po M-SR s dvoma družstvami, keďže v obidvoch družstvách hrajú žiaci z nášho volejbalového oddielu. Po výhre 25:11 v prvom sete v prospech ZŠ Gorazdova, nastal mierny útlm, ale povinné víťazstvo sme zavŕšili výhrou 25:21 a postúpili do finále.

Družstvo zo ZŠ Za vodou Stará Ľubovňa, v ktorom hrali žiaci končiaci v tejto vekovej kategórii, bolo absolútnym papierovým favoritom. Ale v prvom sete sa nám podarilo zvíťaziť 25:20 napriek tomu, že sa družstvá striedali vo vedení počas celého setu. V druhom sete bol obraz hry trochu odlišný, keď sa misky váh presúvali z jednej strany na druhú. Aj vďaka väčšiemu počtu chýb na našej strane sme set nakoniec prehrali 25:19. V rozhodujúcom treťom sete za stavu 2:2 došlo k niektorým kľúčovým verdiktom rozhodcu a po výmene názorov na správnosť verdiktov, sa práve už vďaka spomenutým verdiktom ocitol „na koni“ súper, ktorý odrazu viedol 8:2, čo je v skrátenom sete – tajbrejku takmer neuhrateľný stav. O to viac bolo potešujúce, že chlapci nezložili zbrane a po sérii fantastických zákrokov na sieti, v poli a na podaní znížili na 13:10 pre súpera, ktorý následne zneistel a nezvládol záver setu. Keď za stavu 14:13 v náš prospech Stanko Cíbik zablokoval útočiaceho hráča a získal tak rozhodujúci bod.

Sezónu sme zavŕšili ziskom titulu majstri Slovenska pre našu základnú školu Gorazdova Púchov. Taktiež ma veľmi teší, že malo naše mesto hneď dvojnásobné zastúpenie a v posledných rokoch sa opäť na každých majstrovstvách vo volejbale vyslovuje „Púchov“ s patričným s rešpektom.