Životná sezóna Erika Bašku

1457

 

Pre Erika Bašku, aktuálneho majstra Európy v cestnej cyklistike v kategórii U23, boli majstrovstvá sveta v Richmonde (USA) posledným podujatím sezóny. Rozhovor s vychádzajúcou hviezdou slovenskej cyklistiky, ktorý vám na nasledujúcich riadkoch prinášame, ste si mohli prečítať aj v Púchovských novinách č. 30.

Erik, zmenil sa Vám život po zisku titulu majstra Európy? Ak áno, v akom smere?

Zisk zlata z takého podujatia, akým sú ME, vzbudilo ohromnú pozornosť verejnosti aj médií. Prijal som veľké množstvo gratulácií, z čoho som mal naozaj radosť. Navyše som sám sebe dokázal, že keď mám správny deň a všetko vyjde na 100%, dokážem urobiť naozaj skvelý výsledok aj na veľkých pretekoch. Na druhej strane si uvedomujem, že je to šport a že jeden deň sa môže ísť super a druhý deň zle.

 

Ako Vás po životnom úspechu privítali Vaši najbližší doma?

Bolo to skvelé, kamaráti, priateľka aj rodina boli z môjho úspechu nadšení a tešili sa so mnou. Keďže som odchádzal na Czech Cycling Tour, na veľké oslavy neostalo príliš veľa času, no stihli sme aspoň pogrilovať.

 

Zarezonoval Váš úspech aj u manažérov tímov z World Tour?

Mám indície, že moje výsledky sledujú aj ľudia z World Tour. Prípadné rozhovory sa však najskôr vedú na úrovni tímov, rsp. manažérov. Ja svojho manažéra nemám a ani osobne ma zatiaľ nikto nekontaktoval, no viem o záujme zo strany Giovanni Lombardiho, talianskeho manažéra bratov Saganovcov, ktorý vo svojom obore patrí medzi najlepších.

 

V septembri Vás čakajú majstrovstvá sveta v americkom Richmonde. Ako vyzerá/vyzerala Vaša príprava na ďalší z vrcholov sezóny?

Až do začiatku MS, ktoré sa konajú 19. – 27. septembra, sa budem pripravovať už len v domácich podmienkach, nemám v pláne žiadne sústredenie. Po ME som absolvoval Czech cycling Tour, kde som pre problémy s dýchaním nedokončil druhú etapu, no pred odchodom do USA absolvujem ešte dosť pretekov, preto dúfam, že sa mi na nich podarí zajazdiť dobrý výsledok a že sa dostanem znovu do skvelej formy.

 

Trúfate si po zisku európskeho primátu siahnuť aj na svetový titul?

Konkurencia nebude nijak zásadne rozdielna od tej, s ktorou som sa musel popasovať na ME v Tartu. Môj prípadný úspech však bude závisieť aj na tom, ako mi sadne profil trate, ktorý je trochu náročnejší, ale s tým sa budú musieť vyrovnať všetci. Uvidíme, budem sa snažiť pripraviť najlepšie ako viem a do preteku dám opäť maximum.

 

Čo Vás ešte v rámci sezóny čaká po MS v USA?

 Svetovým šampionátom pravdepodobne zavŕšim tohtoročnú sezónu, aj preto by som bol rád, ak by som sa s pre mňa úspešným rokom a, mimochodom, mojou prvou sezónou vo farbách AWT – Greenway, rozlúčil úspešne.

 

Aké sú Vaše ciele a plány do najbližších rokov kariéry?

Jednoduchá odpoveď – dostať sa do Pro tímu.

 

Pred odchodom na MS do USA stihol čerstvý majster Európy absolvovať ešte preteky v Holandsku, Českej republike a Poľsku, kde sa blysol víťazstvom na 54. ročníku preteku s názvom Puchar Ministra Obrony Narodowej. Na MS v Richmonde (kategória U23 štartovala v piatok 25.9.) prišiel do cieľa na 47. mieste, so stratou 48 sekúnd na víťaza Kevina Ledanoisa z Francúzska.

-lef-