Zlínský kraj chce obnoviť cezhraničné vlakové spojenie na Slovensko

348
Ilustr. foto: ŽSR

Český portál Zdopravy.cz zverejnil správu, podľa ktorej Zlínsky kraj prejavil záujem o obnovu osobných vlakov Púchov – Horní Lideč. Zo slovenskej strany by teda vlaky nemali končiť v Strelenke, ako je to teraz, ale mali by opäť jazdiť až do Česka.

Na jeseň roku 2020 prebehli v Česku krajské voľby a po nich sa zmenilo aj vedenie Zlínskeho kraja, skončil hajtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) a nahradil ho Radim Holiš (ANO). Nové vedenie kraja schválilo nový plán dopravnej obslužnosti, kde je deklarované, že Zlínsky kraj má záujem o obnovu cezhraničného spojenia do Púchova. Avšak vzhľadom k pandémii koronavírusu zatiaľ neprebehli žiadne rokovania medzi objednávateľom, tj. Zlínskym krajom a slovenským Ministerstvom dopravy a výstavby (MDV SR). Preto nie je jasné, či a kedy sa tento zámer podarí zrealizovať.

V kapitole „Spojení se Slovenskou republikou“ nového Plánu dopravnej obslužnosti Zlínského kraje sa píše: „Cílem dopravy je spojovat, nikoli rozdělovat. Krátkodobým cílem Zlínského kraje je proto obnovit regionální vlakové spojení Horní Lideč – Púchov ve dvouhodinovém intervalu. Z důvodu časových požadavků na obsluhu zaměstnání v zastávce Púchov závody lze připustit v případě potřeby i hodinový interval. Vlaky by měly navazovat na další spoje v uzlech Horní Lideč i Púchov. Měla by být nasazena jednotka dostačující kapacity pro standardní poptávku během dne a na špičkové zaměstnanecké spoje buď posílena, nebo nasazena jiná jednotka s odpovídající kapacitou. Dopravce může být jak z ČR, tak ze SR.“

Podľa serveru Zdopravy.cz Slovensko sa na plány pozerá skepticky. Ivan Rudolf zo slovenského ministerstva dopravy, ktoré vlaky objednáva, zatiaľ k žiadnym rokovaniam nedošlo. Pripomenul, že bol to Zlínsky kraj, ktorý v minulosti svojim rozhodnutím prevádzku linky z Púchova do Horního Lidče zrušil.

SF