Zmeny v proticovidových opatreniach platné od 26.4.

152

Od pondelka 26. apríla nastalo v súvislosti s priaznivým vývojom epidémie koronavírusu uvoľňovanie vládnych opatrení.

Uvoľňujú sa:

– terasy reštaurácií (podľa usmernenia hlavného hygienika)

– fitner centrá (max 6 osôb, 1 osoba na 15 metrov štvorcových + negatívny test)

Ako budú fungovať terasy?

Vyhláška povoľuje prevádzku terás (exteriérových častí prevádzok verejného stravovania) za týchto podmienok:

– Stále platí zákaz konzumovať jedlá a nápoje v interiéri.

– Jedlá a nápoje je možné podávať zabalené pre odber so sebou alebo v exteriérovej časti prevádzky, za exteriér sa považuje priestor s otvoreným vchodom, ktorý je ohraničený krátkodobými či dlhodobými konštrukciami maximálne z dvoch bočných strán.

– Medzi stolmi musí byť odstup najmenej 2 metre (tu neplatí podmienka jedna osoba na 15 štvorcových metrov).

– Konzumovať jedlá alebo nápoje je možné len posediačky, aby sa zabezpečil kontrolovaný rozostup ľudí.

– Nie je povolený samoobslužný výdaj, ako je nakladanie šalátov alebo odber pečiva. Jedlá a nápoje môže podávať len obsluhujúci personál.

– Príbor nesmie byť voľne dostupný pre zákazníkov na stoloch, obsluha ho musí priniesť k jedlu zabalený do papierovej servítky.

– Stanovujú sa podmienky pre umývanie riadu: vykonávať sa musí podľa požiadaviek uvedených v § 9 ods. 4. písm. g) vyhlášky MZ SR č. 533/2007 Z. z.; pri ručnom umývaní kuchynského riadu sa odporúča pridať pred opláchnutím kuchynského riadu dezinfekčný prostriedok.

– Po každom zákazníkovi je nutné vydezinfikovať jedálny lístok, stoly a dotykové plochy vrátane úchopových častí stoličiek a kresiel.

– Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami a každú hodinu sa musia dezinfikovať.

– Vo vyhláške nie je upravený počet ani zloženie osôb za stolom na terasách (spoločná domácnosť, mimo spoločnej domácnosti): pripomíname, že pri vstupe do prevádzok a ich exteriérových častí sa vyžaduje negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní, respektíve iný doklad o výnimkách, ktoré sú stanovené vo vyhláške ÚVZ SR (vstup do priestorov prevádzok a zamestnávateľov). Vychádzalo sa zo skúseností z praxe: prevádzkovateľom sa minulý rok ťažko preverovalo, či za stolom na terasách skutočne sedia osoby zo spoločnej domácnosti a vznikali tak konfliktné situácie.

– Ak ide o povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest: pri vstupe na terasu musia byť dýchacie cesty prekryté, a takto si osoby sadajú aj za stôl. Rúško či respirátor si dávame z tváre dolu na čas, ktorý je nevyhnutný na konzumáciu jedál a nápojov, počas konverzácie má byť nasadené na tvári – počas rozprávania vznikajú kvapôčky a aerosól.

Ako budú fungovať fitness centrá?

Vyhláška povoľuje prevádzku fitness centier za týchto podmienok:

– Maximálna kapacita 6 zákazníkov.

– Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami.

– Zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch, na dezinfekciu treba použiť dezinfekčné prostriedky s virucídnym účinkom.

– Pri športovej činnosti je možné uplatniť si výnimku z prekrytia horných dýchacích ciest.

– Prevádzka šatní a spŕch je možná, za dodržiavania základných hygienických pravidiel (vetranie, dezinfekcia, rozostupy a pod.).

Ostáva zachované:

– Obchody a služby (1 osoba na 15 metrov štvorcových + negatívny test)

– Pohyb v prírode (aj mimo okres s negatívnym testom)

– Bohoslužby (1 osoba na 15 metrov štvorcových)

– Šport (exteriér + negatívny test)

– ZOO, múzeá, botanické záhrady (1 osoba na 15 metrov štvorcových + negatívny test)

– Knižnice (max 6 osôb + negatívny test)

– Hotely (bez reštaurácií)

ÚVZ SR