Znovuobjavenú maľbu chcú zachrániť

1161

Pod tapisériou v púchovskom Dome smútku sa roky skrývala „utajená” nástenná maľba – jej autorom je púchovský výtvarník Ivan Brečka. Jeho rokmi i vlhkosťou poškodené dielo sa radnica rozhodla zachrániť – výtvarníci ho začnú rekonštruovať už v auguste.

Začiatkom roka sme boli privolaní k nástennej maľbe v Dome smútku – minulý rok prebehla rekonštrukcia celého objektu, najmä strechy a exteriéru. Nástenná maľba, ktorá vznikla v roku 1975 bola podpísaná menom Ivan, hneď som vedel, že je to pán Brečka. Spravili sme rýchlu obhliadku, aby sme vedeli zistiť rozsah poškodenia a rozhodnúť, či sa dá maľba zachrániť,” hovorí Roman Hvizdák, viceprimátor mesta a zároveň predseda občianskeho združenia PuArt Gallery – to sa v dlhodobo venuje práve rozvoju a podpore umenia, či organizovaniu tematicky súvisiacich voľnočasových aktivít. Pri obhliadke sme zistili, že maľba je dosť poškodená, nie je to však taký stav, s ktorým by sa nedalo nič robiť. V Púchove nemáme veľa pamiatok, alebo pripomienok na regionálnych umelcov, ktorí sa v minulosti v meste aktivizovali – preto som navrhol, aby sme sa maľbu pokúsili zachrániť.
Rovnaký názor na vec mal aj púchovský architekt Roman Muška, ktorého som oslovil – aj on bol presvedčený, že to zachrániť určite treba.”
Takmer 3,5 metra vysoká a necelé dva metre široká nástenná maľba známeho regionálneho výtvarníka je inšpirovaná kubizmom i tvorbou slovenského maliara, grafika a ilustrátora Mikuláša Galandu. V Púchove bola zaujímavá umelecká a výtvarnícka generácia a bolo by dobré, keby sme o nej niečo vedeli a mali ju zmapovanú. Konečne by sme mali dať dohromady informácie a vedieť o tom, kto tu pôsobil a kto mal z hľadiska výtvarného prínosu čo povedať. Nejde o to, či bol ktorýkoľvek umelec slávny – dôležité je, že žil a tvoril tu,” hovorí Roman Hvizdák. Samotnú rekonštrukciu bude mať v spolupráci s mestom na starosti práve občianske združenie PuArt Gallery, ktoré si na pomoc zavolalo aj dvoch profesionálnych výtvarníkov – štukatérov. Oslovil som Jozefa Pobočíka a Ivanu Babíkovú, ľudí, ktorí sa takýmito starými nástennými maľbami zaoberajú. Už sme absolvovali aj stretnutie a zhodli sa na tom, že to nebude problém zrekonštruovať, hoci je to kombinácia olejových, latexových a akrylových farieb – druhov je tam naozaj neúrekom. Ešte v začiatkoch som oslovil aj púchovského výtvarníka Vlada Kvardu, ktorý pri tvorbe samotnej maľby bol a mohol nám poskytnúť cenné informácie – potrebovali sme totiž zistiť, akými farbami to bolo maľované. Ten to zhodnotil úplne bohémsky : „Bola to sranda, zábava, čo sme mali v pivniciach, to sme použili.” Autorom návrhu a celej maľby však zostáva Ivan Brečka.”
PuArt Gallery a oslovení výtvarníci budú dielo v púchovskom Dome smútku rekonštruovať bez nároku na honorár. Maľba bola zavlhnutá, skúmali sme, do akej miery je podtečená. Všetko sa však odokryje až pri zoškrabovaní – maľbu zafixujeme, budeme ju penetrovať. Začať by sa malo už v auguste, práce budeme samozrejme prispôsobovať termínom pohrebov. Treba začať takýmito malými vecami a v budúcnosti možno vytvoríme spomínanú históriu regionálneho umenia,” dodáva Roman Hvizdák.
Lucia Žatková