ZŠ J.A.Komenského zabojuje o finále plné zážitkov v Tatralandii

531

Tretí ročník floorball SK LIGA sa teší obľube medzi žiakmi aj učiteľmi. Cez kvalifikačné skupiny sa zapojené školy môžu prebojovať na krajský turnaj a následne na celoslovenské finále a získať titul majstra Slovenska. Štart všetkých škôl v súťaži je bezplatný, jedinou podmienkou je, že musia odohrať kvalifikačné kolá s tímom chlapcov aj tímom dievčat.

„Do aktuálneho ročníka súťaže sa zapojilo 166 škôl, čiže o finále v Tatralandii zabojuje vyše 330 tímov. Oproti minulému roku sme zaznamenali viac ako 20% nárast prihlásených škôl, čo je fantastický výsledok,“ vysvetlil Martin Konarský, športový riaditeľ floorball SK LIGA. „Zo štatistík vyplýva, že aktívne hrá našu súťaž na školách viac ako 5.000 žiakov, ktorí sú súčasťou tímov, ktoré reprezentujú školu. V rámci florbalových krúžkov a prípravných tréningov však toto číslo môže byť násobne vyššie. Veľmi nás tento záujem teší a dáva nám energiu na to, aby sme floorball SK LIGU budovali a zdokonaľovali,“ doplnila Natália Báreková, hovorkyňa Nadácie TV JOJ.

Pravidlá floorball SK LIGY

Kvalifikačné skupiny sa hrali na školách od 4.11. v dvoch kolách. Po odohratí okresných kvalifikačných skupín nastal čas na krajské turnaje. Na krajský turnaj postupujú v každom kraji tímy Ligy Majstrov (základné školy, ktoré v minulom ročníku vyhrali krajské turnaje). Ak sa tím Ligy Majstrov umiestnil na prvom mieste svojej kvalifikačnej skupiny, postupuje aj škola, ktorá sa umiestnila na druhom mieste. Ak kvalifikačnú skupinu nevyhral tím Ligy Majstrov, postupuje víťazná škola aj držiteľ titulu Ligy Majstrov.

Novinkou na tohtoročných krajských turnajoch je aj väčšie ihrisko. „Vypočuli sme názory viacerých učiteľov a rozhodli sme sa, že tento rok budeme hrať na štandardnom ihrisku 40×20. Turnaje sme s výnimkou Prešovského kraja skrátili na jeden deň, aby sme školám ušetrili náklady na cestovanie a prípadne aj ubytovanie. Rovnako ako minulý rok, pre všetkých hráčov a učiteľov sme zabezpečili v spolupráci s organizátorským mestom alebo obcou teplý obed,“ upresnila manažérka floorball SK LIGA Natália Báreková.

Upravil sa aj hrací systém. „Tento roka hráme systémom skupín, v skupine hrá každý s každým, takže sa nestane, že by nejaká škola cestovala na krajský turnaj a odohrala len jeden zápas. Hrací čas sme upravili na 2×12 minút, no žiaci si zahrajú viac zápasov. Veríme, že tieto zmeny žiakov aj učiteľov potešia,“ doplnil Martin Konarský, športový riaditeľ floorball SK LIGA.

Krajský turnaj v Púchove

Na krajský turnaj v Trenčianskom kraji, ktorý sa hral dňa 28.1.2020 vo volejbalovej hale MŠK Púchov postúpili aj dievčatá a chlapci zo ZŠ J. A. Komenského. Okrem nich postúpili aj dievčatá zo ZŠ s MŠ Pod hájom, Dubnica nad Váhom, ZŠ Janka Palu, Nemšová, ZŠ Malinovského, Partizánske, ZŠ Športovcov, Partizánske, ZŠ sv. Augustína, Považská Bystrica a chlapci zo ZŠ s MŠ Centrum I, Dubnica nad Váhom, ZŠ s MŠ Pavla Demitru, Dubnica nad Váhom, ZŠ s MŠ sv. Dominika Savia, Dubnica nad Váhom, OG Partizánske a ZŠ Stred, Považská Bystrica.

Dievčatá zo ZŠ J. A. Komenského najskôr v skupine porazili ZŠ s MŠ Pod hájom, Dubnica nad Váhom 5:4 a ZŠ Malinovského, Partizánske 8:1 a postúpili do finále. Tu narazili na silné súperky zo ZŠ Janka Palu, Nemšová, ktoré už boli nad ich sily a prehrali 2:9. Zisk strieborných medailí je napriek tomu krásny výsledok.

Chlapci zo ZŠ J. A. Komenského v skupine porazili ZŠ s MŠ Pavla Demitru, Dubnica nad Váhom 2:1 a 3:2. Keďže chlapci zo ZŠ Stred, Považská Bystrica v skupine nenastúpili, postúpili do finále. Vo finále suverénne vyhrali nad ZŠ s MŠ Centrum I, Dubnica nad Váhom 5:2.

Víťazné poháre a zlaté, strieborné a bronzové medaile prišla družstvám odovzdať primátorka mesta Katarína Heneková, ktorá poďakovala všetkým hráčom za bojovný výkon a púchovským žiakom za výbornú reprezentáciu mesta Púchov.

Slavomír Flimmel, zdroj: nadacia.joj.sk