50 rokov histórie kulturistiky v Púchove (3. časť)

1814

Éra Mariána Prekopa – úspešné roky 1985-1993

Najúspešnejším zverencom Stanislava GABČA bol Marián PREKOP, majster športu, dvojnásobný medailista ME, účastník M-Sveta, dvojnásobný majster ČSFR a mnohonásobný medailista MSR, MČSSR resp. ČSFR.

Roky 1985 až 1993 možno nazvať rokmi Mariána PREKOPA. V druhej polovici 80-tych rokov minulého storočia sa dostáva Marián až na samotný vrchol jeho športovej kariéry. Stáva sa posledným „púchovským mohykánom“ starej klasickej kulturistiky. V tréningovom procese sa dostáva na vrchol vtedajšej prípravy vrcholového športovca a ostáva osamotený v tréningu s minimálnou podporou spolucvičencov. Ale nevzdáva to. Na viacero ponúk k prestupu do iných klubov (oddielov) nereaguje, ostáva naďalej verný kulturistickému oddielu TJ Gumárne Púchov.

Třinec 1989

Keď v roku 1983 Anton HOLIČ, československý reprezentant a pretekár z oddielu Fortuna Trnava po tretíkrát dvíha pohár majstra Európy nad hlavu a fotografia obletí celý kulturistický svet, vtedy Marián svojmu trénerovi Stanislavovi GABČOVI povie pamätnú vetu: „Tréner, raz Ti takýto pohár z ME donesiem aj ja“. Prešlo zopár rokov a Marián sa vracia z ME so striebornou medailou a pohárom pre trénera. Splnil to, čo trénerovi sľúbil!

Úspechy na majstrovstvách Slovenska a Československa

Po rokoch stagnácie (štúdium na VŠ, vojenská služba) prišiel v r. 1985 na kulturistické pódia Marián PREKOP s výrazne zlepšenou figúrou postavy, čo mu vynieslo 5. miesto na M-SSR a 6. na M-ČSSR.V roku 1986 získal 3. miesto na M-SSR a 5. miesto na M-ČSSR. Je nominovaný do širšieho kádra československej reprezentácie. V roku 1987 získal striebornú medailu na M-SSR a bronzovú na M-ČSSR. Je v užšej nominácii na ME a MS, ale nakoniec sa mu ušlo len miesto náhradníka. V roku 1988 znovu necestuje na ME a ako náhradné riešenie zvolil účasť na M-ČSSR, ktoré sa konali po ME, kde po vyčerpávajúcej tréningovej príprave na ME telo už neposlúcha a končí na 4. mieste. V roku 1989 znovu získal 2. miesto na M-SSR a tretie na M-ČSSR.

Třinec 1989

V tom istom roku 1989 jeho zverenec junior Dušan DUNDEK získal 3. miesto na MSR juniorov a 6. miesto na M-ČSSR. Jeho talent nečakane ukončila tragická udalosť, pri ktorej zomrel.

V rokoch 1990 a 1991 sa Marián stal dvojnásobným majstrom ČSFR v kat. do 70 kg. M-ČSFR mužov 1990 zhodnotil uznávaný odborník, medzinárodný rozhodca, majster Európy 1980 a zaslúžilý majster športu Ing. arch. Peter URÍČEK. Mariána PREKOPA hodnotil nasledovne: „V kat. do 70kg sa predstavila najväčšia osobnosť šampionátu Ing. Marián PREKOP. Možno povedať, že bol v životnej forme: dokonale symetrický, „svalnatý až do najmenších detailov“ s neuveriteľnou svalovou hustotou a vyrysovanosťou, s najlepším svalstvom dolných končatín na celom šampionáte. Svoju voľnú zostavu, asi choreograficky vôbec najhodnotnejšiu, predviedol s inžinierskou precíznosťou, v dokonalej harmónii s hudbou“.

Třinec 1989

Aj tréner Stanislav GABČO má radosť zo svojho zverenca, čo vyjadril slovami: „Na Mariánovi si najviac cením, že je veľmi seriózny človek. Netreba ho kontrolovať, ak sa na niečom dohodneme, poctivo to splní. Za svojím cieľom ide tvrdošijne a cieľavedome.“

Striebro a bronz na majstrovstvách Európy

V roku 1989 sa zúčastňuje reprezentačného sústredenia v príprave na ME. Tentokrát nič nenechal na náhodu a je nominovaný na ME 1989 do hlavného mesta Nórska – Oslo. V kat. do 70 kg získal striebornú medailu a stáva sa vicemajstrom Európy.

Na ME 1991 v Taliansku (Porto San Giorgio) získal bronzovú medailu federácie ILBB. V r. 1992 si vybojoval vo vyššej váhovej kat. do 80 kg 2. miesto na M-ČSSR. V r. 1993 získal na M-Slovenska „len 2. miesto“ (je sklamaný z verdiktu rozhodcov) a definitívne ukončil svoju takmer 20 ročnú športovú kariéru kulturistu (súťažil 19 rokov).

Marián Prekop získava v r. 1989 titul majster športu

Akoby symbolicky pomyselnú štafetu púchovskej kulturistiky a fitness aktivity prevzal po zakladateľoch (GAŠPÁR, GABČO) ich najlepší pretekár Marián PREKOP. Nebolo to jednoduché. V roku 1993 po skončení aktívnej športovej činnosti sa na 10 rokov odmlčal od kulturistiky. Občas sa objavil na súťažiach vo funkcii rozhodcu alebo trénera a to ho po 10 rokoch znovu nakoplo vrátiť sa. Prišiel hlad a túžba znovu zažiť atmosféru súťaží. Začína pracovať intenzívnejšie s mládežou. Postupne sa stáva kvalifikovaným trénerom, rozhodcom a funkcionárom v rámci SAKFST.

Zľava: Marián Prekop, Jiří Zajíček, Stanislav Gabčo

Za dosiahnuté výsledky roku 2013 a s prihliadnutím za celoživotnú prácu s mládežou bol v roku 2014 Petrom PELLEGRINIM, vtedajším ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ocenený ako najlepší tréner mládeže SAKFST. V rokoch 2014-2016 vykonával funkciu predsedu komisie rozhodcov SAKFST.

1991
1991 s bratom Miroslavom a neterou Luciou
1991
1991 s neterou Luciou

Spracoval S. Flimmel z podkladov M. Prekopa