50 rokov histórie kulturistiky v Púchove (6. časť)

993

Mužská kulturistika v rokoch 2008 až 2017

Po skončení súťažnej kariéry Mariána Prekopa v r. 1993 akoby nastal v púchovskej kulturistike útlm. Napomohla tomu aj nepriaznivá situácia v rámci podpory športu „všeobecne“, v súvislosti so vznikom samostatného štátu SR. Od 1. júla 1993 zaniká TJ Gumárne Púchov a jej nástupcom sa stáva ŠK Matador Púchov – prvá športová s.r.o. na Slovensku.

V r. 1994 vstupuje do spoločnosti ŠK Matador Púchov,s.r.o. mesto Púchov, ktoré vkladá do spoločnosti svoje pozemky. Keďže individuálne športy sa len ťažko dokázali udržať vo vtedajšom systéme podpory športu nielen v Púchove, ale aj na Slovensku, v tichosti zaniká kulturistický oddiel pod hlavičkou TJ Gumárne Púchov (kolektívne športy ako napr. futbal, hokej, volejbal, zostali podporované aj naďalej, i keď podstatne menej). Trvalo 15 rokov, než sa na športovej scéne znovu objavili pretekári s najvyššími medailovými ambíciami. Ich trénerom a manažérom bol Marián PREKOP.

Zľava: Marián Prekop, Lukáš Socha, Stanislav Gabčo, p. Sochová

Mládežnícke a mužské kategórie v rokoch 2008 – 2016

Od tohto obdobia sa objavuje na „púchovskej“ športovej scéne úplne nová generácia mladých kulturistov. Po dohode s vedením kulturistického oddielu „Olympic FC Dubnica n/Váhom“ začíname novú éru púchovskej kulturistiky pod jeho zastrešením. V r. 2008 si Jozef PAŽITNÝ vybojoval 3. miesto na MSR mužov v kat. do 75 kg. Dorastenec Lukáš SOCHA získal 4. miesto na MSR v kat. do 80 kg a o rok neskôr ho zopakoval.

V r. 2011 získal Tomáš ŠIŠKA 9. miesto na MSR juniorov a v r. 2012 dorastenec Jaroslav ONDRUŠ 7. miesto na MSR dorastu v kulturistike.

Lukáš Socha 2013

Z dorastenca Lukáša SOCHU sa stal veľmi úspešný junior. V r. 2013 získal 3. miesto na MSR juniorov v kulturistike nad 80 kg a v kat. mužov do 90 kg si vybojoval 4. miesto. V r. 2014 je ešte úspešnejší, keď získal 2. miesto na MSR juniorov v kat. nad 80 kg. Na prestížnej súťaži „Mozolani Classic“ získal v „open kat.“ juniorov 3. miesto (open kat. – bez rozdielu hmotnosti pretekára). V tomto roku mu úspešne sekunduje Marcel PALIESEK, ktorý získal 5. miesto na MSR juniorov v klasickej kulturistike (open).

Prekvapivé, ale zaslúžené 6. miesto na MSR mužov 2015 v klasickej kulturistike nad 175 cm získal Michal BLAŠKO (mimochodom súťažil v najpočetnejšej a asi najkvalitnejšej kategórií celého šampionátu). Michal zopakoval svoju vynikajúcu formu aj o 2 týždne neskôr na medzinárodnej súťaži v Českej Lípe, kde si vybojoval prvenstvo v kat. kulturistika do 90 kg a v súťaži o absolútne prvenstvo obsadil druhé miesto. V roku 2016 v novej mužskej disciplíne Men´s Physique (ľahšia verzia klasickej kulturistiky) získal Martin TOPOR 9. miesto v kat. nad 180 cm.

Lukáš Socha 2013

Úspechy silového trojbojára Ronalda SŮRU

Pre získavanie nových talentov som spolupracoval (a naďalej spolupracujem) s telocvikármi púchovských stredných škôl (Ján HAŠŠO, Ronald SŮRA). Po jednom spoločnom tréningu v telocvični gymnázia v Púchove koncom roku 2013 som navrhol „telocvikárovi“ Ronaldovi Sůrovi, aby išiel príkladom a sám skúsil súťažne disciplínu „tlak na lavičke“, ktorá je jednou z disciplín silového trojboja. Ronald moju ponuku prijal a v kat. Masters do 83 kg získal v rokoch 2014, 2016 a 2017 1. miesto na MSR v tlaku na lavičke. V roku 2015 obsadil 2. miesto. Je víťazom Slovenského pohára 2017 vo verzii RAW a dvojnásobným víťazom o Pohár primátora Michaloviec.

Patrik Valach

Patrik VALACH – nová nádej púchovskej kulturistiky

V roku 2015 nastupuje na športovú scénu nová a veľká nádej púchovskej kulturistiky Patrik VALACH. Na prvú súťaž sa odhodlal až po 3 rokoch tvrdého tréningu. Vynecháva všetky dorastenecké súťaže a v 19-tich rokoch aj prvú juniorskú sezónu 2014. Chce od začiatku patriť medzi najlepších. A to sa mu aj darí. Na M SR juniorov 2015 vyrazil dych všetkým potenciálnym adeptom na majstrovský titul a suverénne vyhráva kat. nad 80kg. Vypýtal si miestenku do reprezentácie.

V roku 2016 Patrik VALACH opäť víťazí na M SR juniorov nad 80 kg a stáva sa definitívne reprezentantom SR. V máji 2016 (4. – 8.5.) po prvýkrát súťaži na ME juniorov v kulturistike nad 75 kg a získava pekné 7.miesto (len tesne mu unikol postup do finálovej šestice). Dva týždne po ME vyhráva medzinárodnú súťaž juniorov v kulturistike európskeho formátu Diamond Cup v Žiline a postupne si získava rešpekt súperov a uznanie športových kvalít od odborníkov v tomto hnutí.

V roku 2017 všetko svoje úsilie venuje príprave na Majstrovstvá sveta. Preto po dohode s reprezentačným trénerom vynecháva jarné majstrovské súťaže. Svoju športovú formu testuje na medzinárodných súťažiach. Prvou bola prestížna európska súťaž Olympia Amateur – EVLS Prague Showdown (29.-30.9.). Patrik Valach nedal nikomu z konkurencie šancu a suverénne zvíťazil v kulturistike juniorov open (bez rozdielu hmotnosti pretekárov).

Po tomto víťazstve organizátori súťaže, ale aj športoví fanúšikovia očakávali, že sa zúčastní aj súťaže v kat. mužov (propozície súťaže to umožňovali). Jeho forma bola taká vynikajúca, že bol predpoklad, aby bojoval o víťazstvo aj v kat. mužov. Patrik však svoj vrchol plánoval dosiahnuť na inej ešte prestížnejšej súťaži a tak túto možnosť vynecháva.

Patrik Valach MS 2017

Patrik VALACH – vicemajster sveta v kulturistike nad 80 kg

Dňa 22.10.2017 znovu víťazí na ďalšej medzinárodnej súťaži „Tatranský pohár“ v Prešove (asi najstaršia medzinárodná súťaž v Európe), kde ešte ako junior v kat. mužov nad 90 kg porazil vysoko favorizovaného Michala KRIŽÁNEKA. V súboji o absolútne prvenstvo porazil majstra Európy a bronzového medailistu z MS Petra TATARKU (je to vložená prestížna súťaž všetkých víťazov v jednotlivých kategóriách a vysoko hodnotená medzi športovcami, funkcionármi a organizátormi). Absolútne víťazstvo na vopred určených medzinárodných amatérskych súťažiach (spravidla ME a MS, alebo kombinácia viacerých víťazstiev na prestížnych medzinárodných súťažiach) umožňuje amatérskym pretekárom požiadať o prestup k profesionálnym športovcom.

Po týchto úspechoch odchádza na Majstrovstvá sveta juniorov bojovať o najcennejšie medaily pre každého športovca. V dňoch 11.-12.11.2017 v rumunskej Bistrite si Patrik VALACH vybojoval titul „vicemajstra sveta“ v kulturistike nad 80 kg. Navyše v súťaži organizovanej profesionálnou vetvou americkej federácie IFBB v San Maríne nedal svojim súperom šancu a jasne zvíťazil v juniorskej open kategórii.

Patrik Valach MS 2017

Založenie občianskeho združenia AMONREI PÚCHOV

Čo k tomu dodať. Tieto krásne úspechy ma doslova prinútili, a nie len mňa, aby sme prevzali štafetu zakladateľov púchovskej kulturistiky a pokračovali v rozvíjaní športových aktivít v tomto športovom odvetví. Aj preto sme spoločne s Romanom HVIZDÁKOM (viceprimátorom mesta Púchov) a Petrom MARCINOM (majiteľom fitness centra PEPEK GYM) založili koncom októbra 2017 občianske združenie AMONREI PÚCHOV. Združenie, ktoré chce nadviazať na úspešnú prácu a športové výsledky 50-ročnej histórie púchovskej kulturistiky, silového trojboja a fitness aktivity.

Poďakovanie

Moje poďakovanie patrí všetkým, ktorí mi pomohli pri zostavení mozaiky 50-ročnej histórie púchovskej kulturistiky a fitness.

Štefanovi GAŠPÁROVI a Stanislavovi GABČOVI, zakladateľom púchovskej kulturistiky, ktorí boli zároveň aj mojimi trénermi na ceste za športovými úspechmi. Pavlovi NOVOSÁDOVI, jednému z prvých priekopníkov a pre mňa prvou ikonou púchovskej kulturistiky, silovým trojbojárom bratom TRNKOVCOM (Jozefovi a Jánovi), Jozefovi KĽUČKOVI, Mariánovi VANKOVI. Ďalej všetkým funkcionárom, činovníkom a športovcom, ktorí sa svojou prácou a športovými výsledkami zaslúžili o rozvoj a propagáciu púchovskej kulturistiky, silového trojboja a fitness aktivity.

Marián Prekop