Aj v Púchove demonštranti odkázali vládnemu SMERu: Nestačí!

517

Podobne ako v desiatkach iných miest Slovenska sa aj v Púchove sa v piatok 16. marca konalo pokojné protestné zhromaždenie na „Za slušné Slovensko“.

Organizátorkou prvého i druhého zhromaždenia bola Mária Galánková, ktorá zdôrazňuje, že nie je členom žiadnej politickej strany. Zhromaždenie zvolala prostredníctvom Facebooku v čase, keď už bolo známe, že minister vnútra Róbert Kaliňák podá demisiu:

„Odchod ministra vnútra Kaliňáka nestačí! Jeho odchod musí byť len začiatkom. Začiatkom veľkého upratovania. Pretože je legitímnou požiadavkou občianskej verejnosti, aby sme žili v krajine, kde korupcia nie je štandardom. Kde vo vládnych kruhoch neexistuje prepojenie na organizovaný zločin. Preto Požadujeme: dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov a vyšetrenie všetkých káuz, na ktoré Ján poukázal, a demisiu vlády. Z tohto dôvodu pokračujeme v občianskych zhromaždeniach a vyzývame všetkých občanov, aby sa k nám pridali a vytrvali. Vyzývame Vás všetkých – študentov, vysoké školy, pracujúcich, podnikateľov, aby ste sa k nám pridali. Rovnako vyzývame všetkých občanov, aby sa zapájali do verejného života, aby sme spolu začali aktívne formovať víziu slušného Slovenska. Ukážme, že občianska verejnosť chce dobre spravovanú krajinu a je ochotná sa za ňu postaviť. Dokončime to, čo začali naši rodičia v Novembri 1989. Postavme sa za slušné Slovensko a nevzdávajme sa. Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti.“

Vývoj situácie priniesol vo štvrtok demisiu vlády Róberta Fica, čo bola pôvodná požiadavka iniciatívy „Za slušné Slovensko“. Organizátori však svoje protesty nezrušili a najnovšie žiadajú od politikov vyhlásenie predčasných volieb. Súbežne s organizovaním zhromaždení spustili petičnú akciu s požiadavkou referenda, ktoré by donútilo poslancov Národnej rady SR skrátiť si svoje funkčné obdobie.

Na púchovskom proteste sa približne 250 demonštrantom najskôr prihovorila organizátorka Mária Galánková. Vyzvala zhromaždených na minútu ticha za zavraždených mladých ľudí Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Potom prečítala spoločné vyhlásenie „Za slušné Slovensko“. Róbert Fapšo s gitarou zaspieval pieseň Karla Kryla „Karavana mraků“. Ako hostia zhromaždenia vystúpili s prejavmi: učiteľka Gymnázia Púchov Dagmar Balalová, Marek Loduha (prečítal list od emeritného biskupa Róberta Bezáka), študent Šimon Gabčo a doktorandka Petra Rendková z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Róbert Fapšo zaspieval pieseň „Srdce“ od skupiny Lucie a spoločne so zhromaždením aj záverečnú hymnu Slovenskej republiky.