Ako firma z Púchova zaisťovala bezpečnosť pápežovi

402

S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom.“

Pápež František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, navštívil počas svojej 34. apoštolskej cesty štyri slovenské mestá. Po troch návštevách Jána Pavla II. sme oficiálne už po štvrtýkrát privítali Svätého Otca na území Slovenskej republiky. Na jeho bezpečnosti v Košiciach sa podieľala aj malá firma z Púchova.

Tisícky ľudí pripravovali a monitorovali priebeh septembrovej návštevy najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi. Protiteroristická zásahová jednotka, policajti, armáda – no aj moderná a spoľahlivá zabezpečovacia technika. Všetky tieto zložky mali na starosti bezproblémový chod celého programu.

Rozprávali sme sa s majiteľom firmy SECURE, s.r.o., Ing. Michalom Janekom, ktorý nám prezradil detaily zo zákulisia a priblížil, ako táto udalosť vlastne prebiehala.

Ako sa vaša firma dostala k takej príležitosti, akou je ochrana Svätého Otca? Koľko ľudí sa na realizácii podieľalo?

Spolu s našou partnerskou firmou sme boli oslovení agentúrou PS:Events, ktorá sa na tomto podujatí starala o bezpečnosť. Na základe predošlej spolupráce a dobrých referencií nás požiadali o zastrešenie technického a personálneho vybavenia. Boli sme rozdelení na tri tímy, kde každý tím pozostával z technického a operačného oddelenia. V praxi to znamená, že súčasne sme sa nachádzali v Prešove, v Košiciach na štadióne Lokomotíva a na Luníku IX. Celkovo sme tvorili tím 9 ľudí.

Aké boli vaše prvotné pocity z tejto úlohy, bola to pre vás výzva?

Určité áno! Bolo pre nás cťou pracovať na podujatí takejto veľkosti. Samozrejme, mali sme strach, kto by nemal? To nás však neodradilo, dostali sme príležitosť ukázať, čo vieme. Kolegovia z odvetvia, ale museli riešiť viacero výpadkov zapríčinených silnou búrkou. Tá sa prehnala východom Slovenska a poškodila ich kamerové systémy. V tom momente sme však pracovali za jeden tím a pri opravách sme sa im snažili pomôcť. Čas ubiehal veľmi rýchlo, každú chvíľku sme očakávali príchod Svätého Otca a všetci sme boli pod veľkým stresom. Našťastie, nakoniec všetko dobre dopadlo.

Koľko trvala príprava a koľko kamier sa vlastne použilo?

Montážne práce sa začali v nedeľu ráno a pokračovali prakticky až do pondelkovej noci. Skôr sme začať nemohli, keďže väčšina z kamier sa umiestňovala na konštrukcie pódií, na ktoré sme museli čakať. Na monitoring sa použilo dohromady asi 18 kamier a viac ako 5 kilometrov kabeláže. No vzhľadom na to, že na prípravu sme mali len dva dni, boli sme pod veľkým tlakom.

Ako ste vedeli, ktoré priestory máte monitorovať?

Po detailnej komunikácii s políciou a inými bezpečnostnými zložkami agentúra PS:Events určila strategické miesta, kde a kedy sa bude pápež František pohybovať. Tieto miesta boli pre nás kľúčové. Musím však spomenúť, že primárnym účelom inštalácie kamier nebolo len samotné sledovanie pápeža. Našou úlohou bolo aj spoľahlivé informovanie o stave chránených priestorov, pohybe osôb, plynulosti presunov v areáli, zabráneniu neželaným činnostiam, či prípadným útokom.

Môžete nám vysvetliť, ako vlastne takýto kamerový systém funguje?

Veľmi rád. Väčšina ľudí si nevie predstaviť ako kamery fungujú. Myslia si, že obraz je rovnako zlý ako ten, ktorý vídajú v televízii. Treba však brať do úvahy to, že technológie predbiehajú dobu. Záznamy z našich kamier už môžu konkurovať tým z amerických seriálov. Používame najmodernejšiu techniku, vďaka ktorej dokážeme s obrazom hýbať do všetkých strán, približovať, zaostrovať, nahrávať, a samozrejmosťou je aj nočné videnie. Počas tohto podujatia sme museli kamery obsluhovať osobne, aby sa dali všetky tieto úkony robiť ihneď na mieste.

Priblížite nám ako prebiehali bezpečnostné opatrenia v Košiciach?

Náš deň začínal o 5:00 ráno, kedy sme odštartovali monitoring a končil o 21:00 večer . Počas tejto doby sme neustále sedeli v strehu. O pápežovu bezpečnosť sa starala aj jeho ochranka priamo z Vatikánu, no taktiež príslušníci policajného zboru a vojaci. Všetci boli špeciálne vyškolení niekoľko mesiacov dopredu. Kamerový systém tvoril veľmi dôležitú súčasť celej operácie. Niektoré kamery boli nainštalované v 9m výške, a teda poskytovali oveľa väčší rozhľad, keďže ľudskému oku môže uniknúť veľa podstatných detailov. Vďaka spomínanej novodobej technike sme napríklad mohli k osobám ležiacim bez pohybu na trávniku vyslať záchranárov alebo vystopovať majiteľa opusteného ruksaku. Počas dňa za nami prišla samotná ochranka z Vatikánu, či polícia s požiadavkou na využitie jednej z našich kamier. Napríklad, otočenie a priblíženie kamery na dieru v plote, čo bolo výrazne rýchlejšie ako vyslať na miesto človeka.

Ako vlastne vyzeralo vaše pracovisko?

Každý areál mal svoj vlastný „control room“. Išlo o miestnosť, ktorá sa nachádzala vo vyhradenej zóne. Prístup do nej mali len osoby, ktoré prešli zvýšenou kontrolou. Aby nás do miestnosti vpustili, museli sme prejsť skenermi, prehľadali naše osobné veci a každý člen dostal preukaz. V control roome sa spolu s nami nachádzali aj členovia kriminálnej polície, zdravotníci, či členovia rôznych bezpečnostných zložiek. Práve pre týchto ľudí sme kamery obsluhovali, takže priestor sme nemohli opustiť.

Podieľate sa len na zabezpečovaní takýchto verejných podujatí, alebo sa venujete aj menším zákazkám?

Zúčastniť sa udalosti, akou bola návšteva pápeža je samozrejme veľká pocta, no škála našich prác je oveľa širšia. Kamerový systém vám dokážeme urobiť skutočne kdekoľvek, či už sa jedná o rodinný dom, bytový dom, školu, firmu alebo sklad. Dôležitá je prvotná konzultácia a obhliadka daného priestoru. Vždy sa snažíme, aby sme odviedli čo najefektívnejšiu prácu a naši zákazníci boli spokojní. Odmenou sú kladné referencie. Tie nás poháňajú vpred a my tak môžeme na sebe pracovať, zlepšovať sa. Predsa len, doba sa stále mení, modernizuje a my nemôžeme, ako sa ľudovo hovorí, zaspať na vavrínoch. Pre našich zákazníkov chceme len to najlepšie. Viac detailov z návštevy pápeža nájdete na našej webovej stránke www.kamerypuchov.sk.

SECURE, s.r.o.