Andy Loužecká zaspievala partnerskému Omsku

150

Púchovčanka Andy Loužecká (známa tiež pod umeleckým menom Andy Lou) sa venuje spevu, hre na gitaru, ukulele a na akordeóne. Minulý rok sa zúčastnila televíznej speváckej súťaži SuperStar. Úspech dosiahla v pesničkovej súťaži Košický zlatý poklad (Rádio Slovensko), ktorý vyhrala so svojou piesňou Vesmír. Púchovským novinám povedala o svojich posledných aktivitách, ktoré súvisia s oslavami 76. výročia konca najhoršej vojny, ktorú ľudstvo zažilo:

Keď ma vedenie mesta Púchov oslovilo s možnosťou zapojiť sa do družobnej spolupráce s partnerským mestom Omsk, veľmi som sa potešila. V jednom sa stretli dve moje vášne SPEV a RUŠTINA. S radosťou som prijala možnosť účinkovať v speváckom projekte „film – koncert“, na ktorom sa zúčastnili aj ďalšie partnerské mesta, a tak sa podieľať na oslavách 76. výročia Víťazstva sovietskeho národa nad fašizmom vo Veľkej vlasteneckej vojne (1941 – 1945).

Keďže poznám ruskú kulturológiu, viem aké významné miesto má táto udalosť v histórii našich priateľov z Omska a vlastne celého ruského národa. Príprava video materiálu nebola náročná, no výber piesne mi robil vrásky na čele. Či ísť cestou chronicky známych piesní ako napr. Kaťuša, Vstavaj strana ogromnaja, či Zemljanka, alebo zvoliť niečo menej známe. Zvolila som druhú možnosť a vo finále mi ostal výber medzi piesňami „Čornij voron“ a „ Kukuška“. Voľba padla na nádhernú sprievodnú pieseň k vojnovému filmu „Bitka o Sevastopoľ “.

Verím, že organizátorom z družobného Omska sa moja hudobno–spevácka prezentácia páčila a boli radi púchovskej účasti na spoločnom projekte. Na záver chcem poďakovať mojim fanúšikom za podporu v týchto pre hudobnú scénu ťažkých časoch. Odporúčam im vypočuť si uvedené piesne (a aj tie moje) na kanále Youtube, či pozrieť si spomínaný film.

Kukučka

(preklad textu piesne)

Piesní, koľko je ešte nenapísaných?
Povedz, kukučka, zakukaj.
V meste mne žiť, alebo v osadách,
Ležať sťa kameň, alebo byť horiacou hviezdou? Hviezdou.

Slnko moje – vzhliadni na mňa,
Moja dlaň sa zmenila v päsť.
A ak je strelný prach – tak vystrel.
Nuž tak…

Kto pôjde po stopách osamelých?
Silné a odvážne hlavy padli na poli bojovom.
Málokto zostal v jasnej pamäti,
s rozvážnou mysľou a v šíku, v šíku s pevným stiskom.

PN