Brány do iných svetov akad. maliara Stana Trepača

565

Vestibul v dome kultúry patrí v týchto dňoch výstave obrazov „Brány do iných svetov III“ akademického maliara Stana Trepača z Novej Dubnice. Môžete si tu prezrieť  42 umeleckých diel plodného autora.

Kurátorom výstavy bol profesor dejín výtvarného umenia Ľudovít Petránsky, ktorý je redaktorom, kunsthistorikom a spisovateľom zároveň. Umeleckú atmosféru dotvorilo aj hudobné trio Jana Žofčíková – Marmanová na husliach, Mária Jašurdová na klavíri a Michaela Pavlacová – Janíková, ktorá hrala na flaute. Spoločne zahrali najobľúbenejšiu skladbu na želanie maliara. „Stano Trepač je typom maliara, ktorý sa necháva unášať hlasom svojich farieb, ale zároveň citlivo využíva symbolické znaky a tvary. Každý farebný odtieň má na jeho obrazoch význam, každý tvar má svoje opodstatnenie,“ charakterizuje maliara kurátor výstavy Ľ. Petránsky.

Stano Trepač sa venuje najmä olejomaľbe. Odmalička chcel byť maliarom, preto si vybral Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Na jeho obrazoch prevládajú motívy krásnych žien, spiacich anjelov, či najslávnejších biblických príbehov. Inšpiráciu hľadá v knihách, časopisoch, filmoch alebo bezprostredným pozorovaním ľudí. „Sedím v kníhkupectve a prezerám si časopis. Je v ňom množstvo modeliek, ale vždy ma zaujme len jedna. Je to nejaký feeling, niečo zvláštne, čo z nej vyžaruje, preto si ju vždy vyberiem,“ prezrádza o svojej inšpirácii maliar.

Autorská výstava Stana Trepača je prístupná verejnosti len počas nasledujúcich troch týždňov – do 6. novembra. Všetky obrazy sa dajú zakúpiť a môžu si nájsť svojich nových majiteľov.
Stana Trepača 8. novembra v dome kultúry vystrieda Darina Berková, ktorá sa venuje oľejomaľbe, pastelu, ale aj rôznym grafikám a knižnej ilustrácii.
B. Krchňavá, Foto: S. Flimmel

stano_trepac_obraz_web