BUTKOV – najmladšie slovenské pútnické miesto

7661

Butkov nad obcou Ladce je zvláštny vrch. Za dlhé roky ťažby z neho už veľa odbudlo. Nad lomom tesne pod vrcholom svieti veľký kríž. Nachádza sa tu najmladšie slovenské pútnické miesto.

Vrch Butkov 765 m n. m. pri Ladcoch predstavuje významnú dominantu na západnom okraji Strážovských vrchov. Predchodcom hory bolo dno druho- a treťohorného mora. More bolo plné jednoduchých živočíchov s vápencovými schránkami, z ktorých postupným hromadením a spevňovaním vznikol za stovky miliónov rokov kompaktný vápenec. Časom sa ľudia naučili z vápencového kameňa vyrábať kameň umelý – kameň cementový. Stavebné výrobky z neho majú niekoľkonásobne vyššiu pevnosť ako má pôvodný vápenec. Pre stavbárov dal vrch Butkov materiál na výstavbu veľkého počtu stavieb – od priehrad, cez mosty, diaľnice, školy, nemocnice, kostoly, firmy až po bytovky a rodinné domy.

Veľký kríž na kopci upúta cestou po diaľnici asi každého okoloidúceho. Najmä v noci je pekne vidieť, lebo je osvetlený. Turista sa môže najľahšie ku krížu dostať autom z Ladiec okolo kameňolomu na odstavné parkovisko v lese pod pútnickým miestom. Novopostavený monumentálny kríž spolu so skalou, v ktorej je ukotvený, meria 12 metrov. V srdci kríža sú umiestnené vzácne relikvie dreva Svätého kríža a v otvore do skaly (relikviári) je umiestnený kamienok, ktorý sa uvoľnil pri poslednej renovácii otvoru, v ktorom stál na Golgote Kristov kríž.

Slávnosť požehnania kríža sa konala 14. septembra 2013, prítomní boli aj deviati kňazi a asi 150 veriacich. O niekoľko mesiacov neskôr bol na hore Butkov požehnaný pamätník pápeža sv. Jána Pavla II. Hlavným celebrantom svätej omše 21. júna 2014 bol Stanislaw kardinál Dziwisz z Krakova za prítomnosti žilinského biskupa Mons. Tomáša Galisa a tridsať kňazov zo Slovenska a Poľska a asi tisícky veriacich. V príhovore biskup Tomáš Galis okrem iného povedal, že na vrchu Butkov bude pamätník, ktorý bude všetkým ukazovať cestu – skrze kríž sa ide do slávy (Per krucem ad lucen) a pamätník sv. Jána Pavla II. bude svedčiť o vzájomných vzťahoch medzi Poliakmi a Slovákmi.

Pamätník sv. Faustíny, ktorý je umiestnený v monumentálnej skale, podarovali veriaci z poľských Mysleníc. Obraz priniesla 23. mája 2015 generálna predstavená Kongregácie sestier Matky Božieho milosrdenstva Petra Kowalszyk z Poľska. Slávnostné požehnanie pamätníka sv. Faustíny v Skalnom sanktuáriu Božieho milosrdenstva sa konalo v sobotu 12. septembra 2015 za účasti asi 1 300 pútnikov. Pamätník požehnal nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák.

Na Butkov prichádzajú jednotlivci, rodiny, spoločenstvá a svoju skúsenosť z návštevy požehnaného miesta odovzdávajú ďalším ľuďom. Miesto priťahuje ľudí nielen z najbližšieho okolia. Viaceré krásne vyjadrenia návštevníkov sú tu zachytené aj písomne. Názory ľudí, ktorí navštívili čarovné miesto sú takmer totožné – NA HORE BUTKOV VZNIKÁ NAJMLADŠIE PÚTNICKÉ MIESTO NA SLOVENSKU. Aj neveriaci turisti tu stoja v úžase nad krásnou panorámou Považia. Púchovčania, ktorí poznajú svoje mesto zo Štepnice alebo z Holiša, sú prekvapení nezvyčajne širokým výhľadom na okolie Púchova.

21. mája 2016 sa na hore Butkov uskutočnilo požehnanie kaplnky Božieho milosrdenstva so svätou omšou s účasťou pútnikov. Hlavným celebrantom duchovnej slávnosti bol žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis. Slávnosti sa zúčastnilo približne 1 200 veriacich a pútnikov.

Tento rok veriaci vybudovali na horu Butkov novú turistickú cestu s krížovou cestou. Dňa 17. septembra 2016 sa tu konala Slávnosť požehnania krížovej cesty Božieho milosrdenstva. V tom istom čase pod vrchom Butkov v Ladcoch veriaci dokončili aj stavbu kostola Božieho milosrdenstva, ktorý posvätil 8. októbra biskup Mons. Tomáš Galis.
Každému Púchovčanovi, ktorý ešte nenavštívil toto zaujímavé miesto, doporučujeme, aby tak urobil.

butkov_navstevnici-web butkov_biskup_web

Spracoval Slavomír Flimmel
Zdroj: www.krizbutkov.sk,
www.putnickemiesta.sk