Butkov nad obcou Ladce je zvláštny vrch. Za dlhé roky ťažby z neho už veľa odbudlo. Nad lomom tesne pod vrcholom svieti veľký kríž. Nachádza sa tu najmladšie slovenské pútnické miesto.
Vrch Butkov 765 m n. m. pri Ladcoch predstavuje významnú dominantu na západnom okraji Strážovských vrchov. Predchodcom hory bolo dno druho- a treťohorného mora. More bolo plné jednoduchých živočíchov s vápencovými schránkami, z ktorých postupným hromadením a spevňovaním vznikol za stovky miliónov rokov kompaktný vápenec. Časom sa ľudia naučili z vápencového kameňa vyrábať kameň umelý – kameň cementový. Stavebné výrobky z neho majú niekoľkonásobne vyššiu pevnosť ako má pôvodný vápenec. Pre stavbárov dal vrch Butkov materiál na výstavbu veľkého počtu stavieb – od priehrad, cez mosty, diaľnice, školy, nemocnice, kostoly, firmy až po bytovky a rodinné domy.
Veľký kríž na kopci upúta cestou po diaľnici asi každého okoloidúceho. Najmä v noci je pekne vidieť, lebo je osvetlený. Turista sa môže najľahšie ku krížu dostať autom z Ladiec okolo kameňolomu na odstavné parkovisko v lese pod pútnickým miestom. Novopostavený monumentálny kríž spolu so skalou, v ktorej je ukotvený, meria 12 metrov. V srdci kríža sú umiestnené vzácne relikvie dreva Svätého kríža a v otvore do skaly (relikviári) je umiestnený kamienok, ktorý sa uvoľnil pri poslednej renovácii otvoru, v ktorom stál na Golgote Kristov kríž.
Slávnosť požehnania kríža sa konala 14. septembra 2013, prítomní boli aj deviati kňazi a asi 150 veriacich. O niekoľko mesiacov neskôr bol na hore Butkov požehnaný pamätník pápeža sv. Jána Pavla II. Hlavným celebrantom svätej omše 21. júna 2014 bol Stanislaw kardinál Dziwisz z Krakova za prítomnosti žilinského biskupa Mons. Tomáša Galisa a tridsať kňazov zo Slovenska a Poľska a asi tisícky veriacich. V príhovore biskup Tomáš Galis okrem iného povedal, že na vrchu Butkov bude pamätník, ktorý bude všetkým ukazovať cestu – skrze kríž sa ide do slávy (Per krucem ad lucen) a pamätník sv. Jána Pavla II. bude svedčiť o vzájomných vzťahoch medzi Poliakmi a Slovákmi.
Pamätník sv. Faustíny, ktorý je umiestnený v monumentálnej skale, podarovali veriaci z poľských Mysleníc. Obraz priniesla 23. mája 2015 generálna predstavená Kongregácie sestier Matky Božieho milosrdenstva Petra Kowalszyk z Poľska. Slávnostné požehnanie pamätníka sv. Faustíny v Skalnom sanktuáriu Božieho milosrdenstva sa konalo v sobotu 12. septembra 2015 za účasti asi 1 300 pútnikov. Pamätník požehnal nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák.
Na Butkov prichádzajú jednotlivci, rodiny, spoločenstvá a svoju skúsenosť z návštevy požehnaného miesta odovzdávajú ďalším ľuďom. Miesto priťahuje ľudí nielen z najbližšieho okolia. Viaceré krásne vyjadrenia návštevníkov sú tu zachytené aj písomne. Názory ľudí, ktorí navštívili čarovné miesto sú takmer totožné – NA HORE BUTKOV VZNIKÁ NAJMLADŠIE PÚTNICKÉ MIESTO NA SLOVENSKU. Aj neveriaci turisti tu stoja v úžase nad krásnou panorámou Považia. Púchovčania, ktorí poznajú svoje mesto zo Štepnice alebo z Holiša, sú prekvapení nezvyčajne širokým výhľadom na okolie Púchova.
21. mája 2016 sa na hore Butkov uskutočnilo požehnanie kaplnky Božieho milosrdenstva so svätou omšou s účasťou pútnikov. Hlavným celebrantom duchovnej slávnosti bol žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis. Slávnosti sa zúčastnilo približne 1 200 veriacich a pútnikov.
Tento rok veriaci vybudovali na horu Butkov novú turistickú cestu s krížovou cestou. Dňa 17. septembra 2016 sa tu konala Slávnosť požehnania krížovej cesty Božieho milosrdenstva. V tom istom čase pod vrchom Butkov v Ladcoch veriaci dokončili aj stavbu kostola Božieho milosrdenstva, ktorý posvätil 8. októbra biskup Mons. Tomáš Galis.
Každému Púchovčanovi, ktorý ešte nenavštívil toto zaujímavé miesto, doporučujeme, aby tak urobil.
Spracoval Slavomír Flimmel
Zdroj: www.krizbutkov.sk,
www.putnickemiesta.sk