V cykle „Na ceste“ tentokrát navštívili Bosnu – Orient uprostred Európy

159

V púchovskej kaviarni Podivný barón sa opäť „cestovalo“. Uplynulá streda patrila obľúbenému cyklu „Na ceste“, vďaka ktorému si návštevníci môžu aspoň pomyselne zacestovať a bližšie spoznať rôzne zaujímavé krajiny. Tentokrát bola cieľovou destináciou Bosna, o ktorej prišla rozprávať Janka Michalíková.

„Bosna a okolie rieky Tary. Naše potulky za desať rokov. Prekrásna divoká príroda, pohostinní ľudia, vynikajúce jedlo, ale aj stred kultúr a náboženských vojen,“ prezrádza na úvod o Bosne prednášajúca. Bosnu označila za Orient, ktorý sa nachádza v strede Európy. Vlastnými zaujímavými fotkami dopĺňala rôzne fakty o krajine, v ktorej sa miešajú náboženstvá, tradície a je poznačená množstvom vojen. Medzi najväčšie mestá krajiny patrí Sarajevo a Mostar, ktoré majú turistom čo ponúknuť – od historických pamiatok, až po miesta na oddych a relax.

Svoju prednášku obohatila aj o rekreačné miesta, ktoré so svojou rodinou navštívila a odporučila ich ďalej. Druhý bonus, ktorý na návštevníkov čakal, bol nemenej lákavý. Bola totiž prichystaná ochutnávka sladkých bosnianskych dobrôt, ktoré boli privezené špeciálne kvôli tejto prednáške. Na stole nechýbala extra sladká baklava, sušené brusnice, či obalené želé v cukre, ktoré v Bosne nazývajú lokum rahat a je typickou sladkosťou ku káve.
B. Krchňavá