Cyklistická tepna kraja ponesie názov Vážska cyklomagistrála, prvých 2,7 kilometra od Púchova si bude môcť verejnosť odskúšať už toto leto

472

Šesť mesiacov mohla verejnosť s trvalým pobytom na území Trenčianskeho kraja posielať návrhy, ako by sa mala volať 100 kilometrov dlhá cyklotrasa, ktorú aktívne buduje Trenčianska župa od novembra 2017. Vo verejnom hlasovaní sa o priazeň ľudí uchádzali tri názvy, z ktorých vzišiel nový názov najdôležitejšej cyklistickej tepny kraja. Samotná súťaž bola rozdelená do dvoch častí – zber súťažných názvov a hlasovanie verejnosti.

Favorit zvíťazil jednoznačne
Zo stovky súťažných návrhov, ktoré boli v stanovenom termíne doručené na Trenčiansku župu, sa dostali do verejného hlasovania najlepšie tri. Cyklotrasa Matúša Čáka Trenčianskeho, Považská cyklotrasa Matúša Čáka a Vážska cyklomagistrála získali na webovom sídle www.cyklotrasytsk.sk od hlasujúcich bezmála 350 hlasov. Jednoznačným favoritom sa u hlasujúcej verejnosti stal názov Vážska cyklomagistrála.

Autor víťazného názvu cyklotrasy je z Púchova
Najväčším lákadlom účasti v súťaži Trenčianskeho samosprávneho kraja bola bezpochyby hlavná výhra – horský bicykel. Do jeho sedla už čoskoro vysadne nový majiteľ, ktorého navrhovaný názov najviac zaujal širokú verejnosť. Za svoj návrh si prvenstvo a úplne nový horský bicykel od TSK vybojoval Marek Braniš z Púchova. Odmenu za kreativitu si výherca prevezme priamo  z rúk trenčianskeho župana Jaroslava Bašku, a to počas Dňa otvorených dverí TSK 2018. Deň, kedy župa už po piatykrát otvorí svoje brány verejnosti, bude šitý na mieru všetkým milovníkom cyklistiky a užiť si ho môžete spolu s nami 1. októbra 2018.  Praktickú cyklistickú výbavu má TSK pripravenú aj pre autorov ďalších dvoch súťažných názvov. Okrem cyklistického dresu Zelenej župy si v ňom nájdu aj prilbu, zvonček či výstražnú trúbku.

Prvé kilometre úseku Púchov – Nosická priehrada by si mal verejnosť odskúšať už záverom tohto leta
Po prvom vybudovanom úseku v dĺžke 13,4 km medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom je tesne pred dokončením aj úsek  Púchov – Nosická priehrada. Momentálne je najbližšie k dokončeniu prvý úsek tejto časti cyklotrasy dlhý 2,7 kilometra, nakoľko bolo jej stavbu nutné rozdeliť na tri časti, a to z dôvodu jej stretu s prácami na modernizácii železnice pre rýchlosť 160 km/h. Začiatočný úsek, vedúci od mesta Púchov po prebiehajúcu stavbu mosta v gescii Železníc Slovenskej republiky, by mal byť dokončený ako prvý. Chýba už len osadiť zábradlia a doladiť posledné detaily. Dnes som od zhotoviteľa stavby dostal prísľub, že prvých 2,7 kilometra cyklotrasy by malo byť dokončených koncom mesiaca júl, po vybavení všetkých povolení si ho tak verejnosť už bude môcť vyskúšať, uviedol počas piatkového (6. 7. 2018) kontrolného dňa na cyklotrase nimnický starosta Ladislav Ďureček. Následne sa dokončovacie práce presunú na druhý úsek 4,2 kilometrovej cyklotrasy, ktorý začína za železničným mostom a končí na priehradnom múre v obci Nimnica. Projekčne i stavebne je tento úsek najnáročnejší. Prví cyklisti by ho mohli otestovať koncom letných prázdnin.
Zdroj: TSK

Cyklotrasa medzi Púchovom a Nimnicou je široká 4,5 metra. Okrem 3-metrového obojsmerného pruhu pre cyklistov ráta aj so samostatným 1,5 metra širokým chodníkom pre chodcov. Stavba je unikátna aj opornými gabionovými múrmi (gabion – drôtený kôš naplnený kamením, pozn. red.), ktoré ju lemujú takmer v celej dĺžke, v niektorých miestach sa vyšplhajú až do výšky 6 metrov.

Stavba za 2,9 milióna eur, ktorú plne financuje Trenčiansky samosprávny kraj, plnohodnotne ráta s chodcami i cyklistami. Na rozšírenej korune hrádze rieky Váh na šírku 4,5 metra si prídu na svoje naozaj všetci. Súčasťou stavby cyklotrasy je aj oceľový pozinkovaný mostík so špeciálnym povrchom proti pošmyknutiu či vybudovanie dvoch autobusových ník pre bezpečnosť chodcov. Do Kúpeľov v Nimnici sa tak po takmer 4,2 kilometrov dlhej cyklotrase z okresného mesta Púchov pohodlne dostanú ako chodci, kúpeľní hostia, bežci či rodiny s kočíkmi, tak aj tí, ktorí fandia kolieskovým korčuliam, skateboardom či bicyklom.

„Sme veľmi radi, že sa našli finančné prostriedky na Trenčianskom samosprávnom kraji na takéto unikátne dielo. Púchovčania, Nimničania i klienti kúpeľov a, samozrejme, celý región tento krok určite privítajú. Cieľom je, aby boli spokojní všetci, od malých detí cez ľudí v strednom veku až po seniorov. Bude to naozaj niečo veľmi pekné,“ tešil sa Ladislav Ďureček, starosta kúpeľnej obce Nimnica, do ktorej cyklotrasa vedie.

Župan si ako autor myšlienky vybudovať v kraji 100-kilometrovú segregovanú cyklorasu prišiel počas kontrolného dňa (6. 7. 2018) výstavbu cyklotrasy na úseku Púchov – Nosická priehrada skontrolovať v poradí druhýkrát. Zmeny na stavbe sú podľa jeho slov obrovské. „Som rád, že popri tejto cyklotrase vybudujeme aj dve autobusové zastávky s nástupnými plochami. Je to naozaj krásna stavba, nie je však len rovinatá, cyklistov prevedie zákrutami i stúpaním. Pri stúpaní na priehradný múr v niektorých miestach prevýšenie predstavuje aj osem percent. Nakoľko ide o stúpanie v kopci, práve v tomto úseku sa nachádzajú tie najvyššie gabiónové múry. Ten najvyšší bude mať aj viac ako päť, prípadne šesť metrov,“ okomentoval župan Jaroslav Baška s tým, že TSK má v pláne ako Zelená župa gabiónový plot zazelenať paviničom či brečtanom, aby bol estetickejší.

Posledná časť cyklotrasy Púchov – Nosická priehrada by sa verejnosti mala odovzdať pravdepodobne v priebehu mesiaca marec alebo apríl 2019. „Ide o približne 200-metrový úsek, vedúci popod rozostavaný železničný most,“ dodal župan s tým, že v tomto úseku sa s cyklotrasou križuje dočasný podporný pilier železničného mosta, ktorý bude po jeho dokončení odstránený a cyklotrase nebude brániť.

Keďže sa takmer celý tento úsek cyklotrasy vinie popri rieke Váh, pri stavbe sa brali do úvahy aj obslužné mechanizmy, prostredníctvom ktorých sa o povodie rieky stará Slovenský vodohospodársky podnik. Rovnako ako prvý úsek Vážskej cyklomagistrály na trase Horná Streda – Nové Mesto nad Váhom, tak aj tento medzi Púchovom a Nimnicou je prispôsobený váhe nielen bicyklov, ale aj nákladných mechanizmov. Konštruovaný preto musel byť tak, aby váha nákladného vozidla nijako neovplyvnila jeho kvalitu.
Zdroj: TSK, foto: TSK

Kontrolný deň na stavbe Vážskej cyklomagistrály v úseku Púchov -Nimnica.