Deň rodiny v Púchove: Najvzácnejší je spoločne strávený čas

629

Organizácia spojených národov vyhlásila 15. máj v roku 1993 za Medzinárodný deň rodiny. Tento rok pripadol uvedený dátum na nedeľu a aj v Púchove patril už siedmykrát za sebou rodine. Pravidelne ho organizuje občianske združenie (OZ) „S láskou k človeku“ manželov Daškovcov a v tomto roku sa k nemu pripojili saleziáni, Cirkevná základná škola (CZŠ) Svätej Margity v Púchove, Centrum voľného času Včielka, Farský úrad v Púchove a Mesto Púchov.

Program odštartovala už v sobotu večer svätá omša v Rímskokatolíckom kostole Všetkých svätých v Púchove. „Hlavnými myšlienkami dnešného dňa je odpustenie a solidarita a boli by sme veľmi radi, keby sme prostredníctvom tohto dňa vstúpili do novej etapy v našom živote, aby sme si navzájom odpustili,“ prihovorila sa prítomným na pešej zóne Lenka Dašková. „Myšlienku solidarity v našom meste by sme chceli uviesť do praxe najmä tí, ktorí sa cítime spokojní, šťastní, ktorí máme kompletné rodiny a nič nám nechýba, aby sme si všímali a mali otvorené najmä srdcia pre rôznym spôsobom trpiace rodiny,“ pokračoval úvodným slovom predseda OZ S láskou k človeku MUDr. Jozef Daško.

Den_rodiny_kone_web

Z pódia všetkých privítal i primátor mesta Rastislav Henek s vyznaním: „Rodina je pre mňa to najdôležitejšie v hodnotovom rebríčku. Vždy budeme podporovať dobrú vec a myslím si, že rodina je to najdôležitejšie. Rodina je základná bunka aj v štáte, aj v meste.“ Následne spolu s manželkou a synmi všetkým prítomným spoločne zapriali pekný deň. Neustále zväčšujúcemu sa publiku na pešej zóne sa prihovorila i riaditeľka CZŠ sv. Margity Ľubica Mišíková: „Deti musia nielen vedieť, že sú milované, ale to aj cítiť. V súčasnej hektickej dobe je najdôležitejší čas, ktorý s nimi strávime.“

Kultúrny program odštartoval na pódiu Tanečný klub Evita a nasledovali ho deti z CVČ Včielka, ktoré predvádzali svoje umenie najmä blízkym pod javiskom. Do spoločných rodinných aktivít sa mohli okrem detí zapojiť i rodičia. V areáli CZŠ bol pripravený slalom na kolobežke, streľba kušou na divú zver, skákanie vo vreci, maľovanie rodinných príslušníkov, jazda na koni, nafukovací hrad, zostreľovanie kýblikov vodnou pištoľou a iné aktivity. Detským očiam neuniklo ani malé teliatko a jahniatka, ktoré sa pásli v ohrade.

Den_rodiny_4_web
Na tvárach bolo vidieť úsmevy detí a ich rodičov. Niektorých z nich sme sa opýtali, prečo navštívili toto podujatie. „Prišla som kvôli rodine. Bez rodiny nie je možné fungovať. Mám rodinu, ktorá funguje a sme šťastná família, aj preto chcem rozdávať ďalej, “ povedala nám pani Janka s úsmevom na tvári. „Prišli sme sem s deťmi, aby sme boli spolu ako rodina. Tento rok nám je síce trochu zima, v minulosti sme tu hrávali rodinný futbal,“ odôvodnila svoju prítomnosť seba a svojich blízkych pani Mirka.

Den_rodiny_1_web

Za organizátorov nám Lenka Dašková ozrejmila, prečo pripravujú podujatie pre rodiny: „S touto myšlienkou sme prišli preto, že sme videli veľa podujatí pre deti, manželov i starších, ale akcií, ktoré by spájali celú rodinu, neboli žiadne. Prikláňame sa aj k liturgickej oslave Turíc – nie vždy toto podujatie pripadne na 15. mája. Máme z toho radosť spolu so všetkými spoluorganizátormi, keď vidíme, že sa rodičia zabávajú s deťmi.“ Náš rozhovor zakončil predseda OZ S láskou k človeku Jozef Daško úprimnými slovami: „Mnohí na naše mesto hľadia z vonku ako na pekné a vybudované mesto. Ale mnohí domáci to tak nevnímame a to kvôli vzťahom, ktoré nie sú úplne v poriadku. Preto organizujeme aj tento deň, aby prišli všetky skupiny ľudí a navzájom spolupracovali a vytvárali niečo pre všetkých. Potom aj Púchovčania budú hovoriť, že mesto je pekné, veď všetci sme tu veľká rodina.“
-pam-