DFS Biela voda na Medzinárodnom festivale „Grand Alegria“ v Španielsku

512

Detský folklórny súbor Biela voda z Púchova sa koncom júna opäť rozhodol posunúť hranice folklóru. Tentokrát prijal pozvanie na Medzinárodný festival tancov a spevu „Grand Alegria“ až do Calelly, mestečka v španielskom Katalánsku.

Všetci folkloristi sme v to štvrtkové poobedie s očakávaním nastúpili k autobusu. Tanečné rekvizity, kroje a batožinu sme pomocou zázraku a zdravého sedliackeho rozumu natlačili do kufra autobusu a už nám nič nebránilo vydať sa na ďalekú cestu. Veru, každý je hrdina ohľadne cestovania v autobuse. No pravda je taká, že po čase si neviete nájsť miesto na svojej sedačke a hryzie vás nuda. Našťastie na toto má náš súbor liek – spev. Práve ten sa formou rezkých piesní ozýval v malom priestore autobusu. Po úmornej niekoľkohodinovej ceste sme prvýkrát uzreli more v talianskom San Reme, kde bola naša zástavka. Potom nás už čakala cieľová vlajočka na pomyselnej mape – Calella.

Natešení, že si konečne pretiahneme kosti a ovlažíme nohy, sme sa hneď vybrali k moru. Poviem vám, práve tu sme si uvedomili, že to cestovanie stálo za to. Krásne, krištáľovo čisté more obmývalo pieskom obsypanú dlhokánsku pláž. Každé ráno sme tu tancovali na vábivé melódie zumby a hrali volejbal s družstvami z iných krajín. Po skončení aktivít sme sa celí spotení hodili do mora a našli sa aj takí, ktorí zatúžili po adrenalínových zážitkoch na vodnom banáne. Tých adrenalínových zážitkov bolo viac. Voľný program na pláži totiž prerušilo skutočné tornádo! J Aj keď niektorí Bielovodníci naň nikdy nezabudnú, našťastie sa nikomu nič nestalo. Taktiež sa nám nevyhol ani boj s úpalom, ale vďaka súdržnosti folkloristov sme všetko zvládli a s úsmevom sme pokorili pamiatky Barcelony. Mocná Sagrada Familia, budovy a sochy – všetko dýchalo čarom rokov.

Zlatým klincom programu sa stala otváracia promenáda v Calelle, kde pochodovali všetky pozvané súbory odeté do národných krojov a starobylými budovami sa ozývala zmes ľudových spevov. Bolo neuveriteľné pozorovať, akú cestu si našli k sebe mladí ľudia spojení folklórom. Každý večer pódium na zaplnenom námestí v Calelle znova ožilo hudbou viacerých národností: Rusov, Rusínov, Grékov, Maďarov, Macedóncov, Ukrajincov, Bulharov, …a samozrejme Slovákov.

Vystúpenie nášho súboru zožalo veľký úspech, potlesk domácich i dovolenkujúcich ľudí bol naozaj slastnou odmenou. Cestou späť sme neobišli pláž v talianskom Bibione, preslávené Monaco a potom naše kroky smerovali späť domov.

Vďaka za to, že sme mohli kultúrne bohatstvo nášho regiónu prezentovať patrí nielen folkloristom a Žanetke Littovej ako choreografke a umeleckej vedúcej súboru, ale aj mestu Púchov a p. primátorovi Rastislavovi Henekovi za to, že sa podujal nájsť financie na zaplatenie dopravy. Za finančnú podporu ďakujeme tiež Púchovskej kultúre s. r. o., OZ Dom kultúry, OZ Folklórne Srdce a samozrejme veľká vďaka náleží aj šoférom autobusu za trpezlivosť a bezpečnú dopravu tam i späť.

Anetka Uherčíková
tanečníčka DFS Biela Voda