Mladí včelári z Púchova najúspešnejší na Slovenku

444

V dňoch 1. až 2. júla 2022 sa uskutočnila Celoslovenská súťaž včelárskych krúžkov pod názvom „Mladý včelár“ v Banskej Bystrici. Zmerali si tu sily členovia včelárskych krúžkov z celého Slovenska od západu na východ. Náš včelársky krúžok, ktorý pracuje pri CVČ Včielka a SZV reprezentovalo 8 členné družstvo mladších a starších žiakov. Súťaž nebola ľahká, súťažilo sa v nasledovných disciplínach: včelársky test, anatómia, mikroskopovanie, zbíjanie rámikov, značenie matiek, práca so živými včelami, tvorba odložencov, včelárske pomôcky, odviečkovanie a vytáčanie medu.

Naši včelári obstáli vo vysokej konkurencii veľmi dobre, z ôsmich členov nikto neodišiel domov bez ceny. Dosiahli nasledovné výsledky:

• Mladší žiaci, kategória jednotlivci – 2. miesto Samuel Vrábel

• Mladší žiaci, kategória tímy – 1. miesto Samuel Vrábel, 2. miesto Bronislava Katreňáková, Veronika Kobelárová, Adam Kotlas

• Starší  žiaci, kategória jednotlivci – 2. miesto Samuel Gabriš, 3. miesto Melinda Sládková

• Starší žiaci kategória tímy – 2. miesto Michal Kolačuk, 2. Samuel Gabriš, Rastislav Katreňák

Ceny víťazom odovzdal Ing. Milan Rusnák, predseda Slovenského zväzu včelárov a Mgr. Karol Kliment, predseda sekcie vedúcich včelárskych krúžkov. Vďaka patrí aj rodičom, ktorí celoročne motivujú svoje deti k láske k prírode ale mnohí aj ako včelári zaúčajú deti do tajov včelárstva.

Zároveň sa týmto tiež chcem poďakovať rodine Katreňákovej, Sládkovej, Gabrišovej, ktoré nám poskytli nezištnú pomoc pri budovaní včelnice. Sú vzorom svojim deťom pri výchove k práci. Vďaka patrí aj CVČ Včielka za ochranné krídla a podporu.

Eva Kováčová, vedúca včelárskeho krúžku