Divadlo D121 pripravilo premiéru online rozprávky Líškanie

252

Divadlo D121 datuje svoj vznik do roku 1973, keď tri roky predtým pri zrode bábkového divadelníctva v Púchove stáli Elena Bakošová a Anna Dišeková. V roku 1974 mal premiéru prvá hra Lopta Hopta. Bábkari stabilne obsadzovali prvé miesta na celoslovenských prehliadkach, od polovice 90. rokov však hrajú len mimosúťažne, len pre svojich divákov. Prednosťou súboru je autorská hudba, skladaná na mieru rozprávkových predstavení. Súbor reprezentoval mesto na Slovensku i v zahraničí.

Organizačná vedúca súboru D121 Mária Valachová o aktuálne pripravovanej premiére rozprávky Líškanie Púchovským novinám prezradila:

„Od začiatku minulého roka sme začali skúšať rozprávku pre najmenších na motívy maďarských a ruských ľudových rozprávok. Scenár je o prefíkanej kmotre líške, ktorá vďaka rôznym fígľom využíva zvieratká v lese.

Keď sa v marci sprísnili opatrenia kvôli pandémii, sústredili sme sa na výrobu scény a renováciu bábok, lebo to sa mohlo robiť doma. Najviac sa činili Marcel Drobný, Stano Kozáčik a Anka Hudáková. V lete sa vďaka uvoľneniu dalo našťastie skúšať. Na posledných skúškach v septembri sme si robili záznamy na mobil, aby sme videli, čo robíme zle. Keď sa opäť sprísnili opatrenia, museli sme si dať prestávku a prišiel nápad, využiť videá zo skúšok a zostrihať rozprávku ako záznam z predstavenia. Starší si isto pamätajú, že takto sa kedysi bežne vysielali v televízii bábkové predstavenia pre deti.

Náš záznam nie je úplne profesionálny a občas vidieť, že je zostrihaný z viacerých skúšok. Mení sa osvetlenie i kostýmy hercov. Chceli sme ale spraviť našim divákom radosť a dúfam, že nám tú nedokonalosť prepáčia. Vlado Raček ešte natočil krátky úvod, aby vysvetlil situáciu a so strihom a titulkami nám pomohla Zuzka Hudáková. Dosť sa pri tom natrápila, lebo v záznamoch sú neustále počuť pripomienky a pokyny režiséra Petra Hudáka. Musela ich vystrihovať, nahradiť iným zvukom z druhého záznamu. Čarovala ako Harry Potter, ale myslím, že výsledok stojí za to. Vraj si to režisér od nej pri strihaní riadne „vypočul“. No ale kto vedel, keď sme si robili pracovné záznamy, že budú nakoniec takto použité.

Zostrihanú rozprávku ponúkneme divákom online na facebookovej stránke Divadla Púchov 14. marca 2021. Veríme, že sa deťom bude páčiť, aj keď hlavná hrdinka je riadna potvora.

Zároveň sme začali pripravovať novú hru, lebo tento rok je 50. výročie hrania bábkového divadla v Púchove, hoci náš súbor D 121 vznikol o niečo neskôr. Môžem prezradiť, že bábkari oprášili jednu z najkrajších hier spred viac ako tridsiatich rokov a režírovať ju bude jej pôvodná režisérka Elenka Bakošová. Skúšať sa síce nedá, ale už sú hotové prvé skice bábok a vyrobené prvé časti scény a niekoľko rekvizít. O akú rozprávku pôjde zatiaľ ale neprezradím. Všetko má svoj čas.“

S. Flimmel