Dnes je svetový deň ústneho zdravia: Zubára navštívte preventívne aspoň raz ročne

406

Svetová organizácia zubných lekárov (FDI) vyhlásila 20. marec za Svetový deň ústneho zdravia. Ústne zdravie predstavuje zdravé zuby a okolité tkanivá, teda zuby bez zubného kazu, zdravé ďasná a parodont.

Zubný kaz, zápal ďasien a parodontu predstavujú najčastejšie sa vyskytujúce chronické infekčné ochorenia ľudského organizmu. S prevenciou je potrebné začať u detí už od ich narodenia. Základom je ústna hygiena – odstraňovanie bakteriálneho povlaku ako hlavnej príčiny týchto ochorení. Zubný kaz a ochorenia parodontu predstavujú chronické neprenosné infekčné ochorenia, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie a spôsobujú ochorenia iných orgánov ľudského tela, napr.: infekcie srdca, obličiek, ale sú aj príčinou rizikovej gravidity spojenej s predčasným pôrodom a nízkou hmotnosťou novorodenca. Preto je potrebné smerovať preventívne aktivity verejného zdravotníctva aj na podporu ústneho zdravia. Neliečený zubný kaz spôsobuje bolesť a infekcie, čo môže viesť k problémom s jedením, rozprávaním a pod.

Chrup spĺňa funkciu estetickú (výzor), žuvaciu, fonetickú (správna výslovnosť) a zároveň funguje ako prirodzený medzník udržiavajúci miesto pre prerezanie trvalých zubov. Preto je veľmi dôležité klásť dôraz na dentálne zdravie už v rannom detstve. Máloktorý rodič si uvedomuje, že o zuby detí sa treba starať už od ich prerezania. Rodičia detí sú zodpovední za dentálne zdravie svojich detí.

Na návštevu zubára za účelom preventívnej prehliadky by si mal každý dospelý nájsť čas raz ročne. Preventívna prehliadka zahŕňa vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov a určenie indexov KPE a PBI. V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. S deťmi by mali rodičia chodiť na preventívnu prehliadku raz za pol roka. Tehotné ženy by ju mali absolvovať dvakrát počas jedného tehotenstva, raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva.

Po každom jedení sa sacharidy v potrave vďaka činnosti baktérií v našich ústach menia na kyseliny, ktoré sú pre zubnú sklovinu pohromou. Vedeli ste, že zubný kaz je najčastejším ochorením na svete – postihuje až 5 miliárd ľudí? Vznik zubného kazu má určitú postupnosť, od vzniku malých lézie až po veľké kazy. Kyseliny, ktoré sa tvoria pôsobením baktérií, menia pH v ústnej dutine, čím sa narúša minerálna štruktúra na povrchu zubov a dochádza k ich demineralizácii. Úlohou prirodzeného opravného procesu remineralizácie, je takéto poškodenie zubnej skloviny odstrániť. Pri celkovej starostlivosti a prevencii zubného kazu treba brať do úvahy zloženie stravy, nedostatok fluoridu a zlú hygienu ústnej dutiny.

Spracoval: Reg. úrad verej. zdravotníctva so sídlom v Pov. Bystrici