Dorastencom uškodila pandémia

205

Po takmer polročnej prestávke zavinenej protipandemickými opatreniami, sa na trávniky (zatiaľ len tréningové) vrátili aj púchovskí dorastenci. Podľa trénera staršieho dorastu (U19) Petra Mičica prišli v rôznom fyzickom stave, podľa toho, ako dokázali plniť individuálne tréningové plány. „Dá sa povedať, že v globále prebehlo všetko v poriadku. Veľmi dôležité je, že do tréningového procesu sa zapojili všetci, zdravotne sú v poriadku. Na ich zdravotnom stave sa prípadné ochorenia Covid-19 nepodpísalo, skončil nám len jeden chlapec, tam však bol iný dôvod, nie nový koronavírus,“ priblížil počas spoločného tréningu mladšieho a staršieho dorastu Mičic.

Najväčší problém so zvládnutím prechodu do tréningového procesu po pandemickej prestávke majú podľa neho chlapci, ktorí končia kategóriu dorastu. „Pred sezónou im zostával posledný rok v mládežníckom futbale, už mali prejsť medzi mužov. Keďže nemali možnosť odohrať majstrovské futbalové stretnutia, nemali ani možnosť ukázať nám trénerom ani manažérom klubu, že sú to práve oni, ktorí by mali prejsť do A-mužstva,“ pripomenul tréner dorastu.

Ako dodal, zo staršieho dorastu prešiel v aktuálnej sezóne do kádra druholigových mužov Patrik Prekop, ktorý sa dokonca hneď v prvom stretnutí v Dubnici nad Váhom ešte na jeseň zapísal do streleckej listiny. „Následne sme vďaka spolupráci a komunikácii s trénerom mužov a manažérom klubu v zime vytiahli medzi mužov hneď päticu hráčov z dorastu. Tí s mužmi v podstate od januára absolvovali tréningový proces. To znamená, že sú v plnej záťaži, pripravení na maximum. No a na druholigové majstrovské stretnutie doma s rezervou Žiliny sa na trávnik dostal ďalší dorastenec Ľuboš Šeroň. Mám radosť z toho, že sa môžu dorastenci pripravovať s mužmi a ešte väčšiu, ak sa objavia na trávniku v majstrovskom stretnutí,“ zdôraznil Mičic.

Po čiastočnom uvoľnení opatrení pred tromi týždňami začali s tréningovým procesom opatrne a v zmysle nariadení hlavného hygienika. „I keď sme čiastočne kontrolovali, ako hráči plnia individuálne tréningové plány, predsa len sme nemali detailné informácie o ich fyzickej kondícii. Spočiatku bol tréningový proces veľmi jednoduchý, hravý, nešli sme do náročných vecí. Začínali sme postupne, pretože po tak dlhej prestávke je tam veľké riziko zranenia. Postupne pridávame dávky a celkovo tréningový cyklus musíme prispôsobiť tomu, či sa rozbehnú alebo nerozbehnú súťaže. Pokiaľ sa súťaže nereštartujú, tak ani nič zložité trénovať nebudeme. Pokiaľ by sa však súťaže rozbehli, tak by sme v tréningu prešli do náročnejších systémových vecí, aby sme mužstvo mali adekvátne pripravené na súťaž,“ zdôraznil tréner starších dorastencov.

Ako dodal, osobne nevidí zmysel v tom, aby sa súťaže dohrávali. Päť kôl podľa neho mnoho neznamená a má obavy, aby sa na úkor niekoľkých majstrovských zápasov nemnožili zranenia mladých futbalistov. Predpokladá tiež, že väčšina klubov si už tie mužstvá pripravuje pre nasledujúci súťažný ročník. „Na druhej strane plne chápem a rešpektujem tie kluby, ktoré sa dlhodobo snažia nejakým spôsobom postúpiť do vyšších súťaží. Družstvá s podobnými ambíciami by boli praktický už druhý ročník ochudobnené o možnosť postupu,“ doplnil Mičic.

Tréneri podľa neho prežívali dlhú pandemickú prestávku inak, ako samotní mladí futbalisti. Tréneri napriek opatreniam pracovali, samozrejme iným spôsobom, ako keby boli na ihrisku. „Z trénerského hľadiska je tej roboty toľko, že my sme nejaký deficit tej práce nepociťovali. Riešili sme mnoho trénerských záležitostí, ale z iného hľadiska. Celý tréningový proces sme riešili mobilnou aplikáciou, zamerali sme sa najmä na bežecké tréningy, ktoré sa dajú skontrolovať či už z pohľadu časového, alebo dištančného. Toto všetko sa cez aplikáciu dalo. Horšie to bolo s hernými vecami, to sa jednoducho skontrolovať nedá. Poviete hráčom čo majú robiť, na čom popracovať, ale odkontrolovať to je mimoriadne náročné. Takže do toho sme nešli, bolo to vo veľkej miere na tých chalanoch, či chcú byť pripravení do tej sezóny. Ja si myslím, že sú to už takmer dospelí ľudia, majú sedemnásť – osemnásť rokov, takže natoľko rozumní by už mali byť, aby vedeli čo chcú a ako by sa mali správať,“ skonštatoval tréner.

Peter Mičic je ako tréner pri doraste štyri roky, z toho tri roky bol v pozícii asistenta, ako hlavný tréner mal pri staršom doraste v podstate pandemickú premiéru, rozbehnutú súťaž prerušili mimoriadne opatrenia. Pri devätnástke by mal zostať aj v budúcom súťažnom ročníku, momentálne riešia zloženie družstva, tréningový proces starších dorastencov prebieha spoločne s mladším dorastom (U17). „Pri spoločných tréningoch mám na očiach aj mladších dorastencov. Napokon, poznám ich detailne, dva roky som ich trénoval v sedemnástke. Nejakí hráči nám v U19 zostávajú, určite potrebujeme nejakých doplniť z mladšieho dorastu. Je to všetko na nich. Budeme sa snažiť pripraviť družstvo pre budúcu sezónu adekvátne našim cieľom,“ doplnil Mičic s tým, že zo súčasného kádra staršieho dorastu odchádza do kategórie dospelých asi 70 hráčov.

Cieľom každého trénera starších dorastencov je, aby sa čo najviac jeho zverencov po prechode do mužskej kategórie presadilo medzi dospelými. Nie je to však jednoduché, skok z dorastu medzi dospelých je podľa Mičica veľký bez ohľadu na to, či dorastenci hrali prvú alebo druhú ligu. Netrúfol si povedať, koľko z jeho zverencov sa presadí vo „veľkom“ futbale. „Je to individuálne. Dorastenec môže výkonnostne vyskočiť v priebehu dvoch – troch rokov, ale niekto môže kvalitatívne vyskočiť za päť až šesť rokov tak, aby si tú ligu zahral,“ pripomenul dorastenecký tréner.

Po odohratí jedenástich kôl druhej dorasteneckej ligy patrí Púchovčanom v tabuľke ôsma priečka, keď z desiatich stretnutí štyri vyhrali, tri remizovali a trikrát odišli z trávnika porazení. I keď ani v prípade dohratia aspoň polovičky súťaže nehrozí, že by Púchov postúpil medzi slovenskú dorasteneckú elitu, predsa len by mala byť myšlienka postupu do dorasteneckej ligy vo vedení klubu na pretrase. Mičic si myslí, že to však nie je témou dňa. „Na jednej strane by to bolo pekné hrať medzi dorasteneckou elitou. Ale na druhej strane si myslím, že ešte nie sme pripravení, ale keď vidím ako sa pracuje s púchovskými žiakmi, počas nasledujúcich niekoľko rokov by to nemuselo byť nereálne. Záležať to bude aj od toho, koľko z tých žiakov zostane v Púchove. Je o nich všeobecne veľký záujem,“ uzavrel Mičic.

pok