Držiteľ čierneho pásu v kobudo z Púchova

822

Už vyše štyri desiatky rokov je na Slovensku v poslednom júlovom týždni organizovaný medzinárodný letný tréningový tábor v karate, vedený majstrami tradičného karate a kobudo z ostrova Okinawa. Tento rok sa tábor konal v areáli Žilinskej Univerzity a opäť sa ho zúčastnili karatisti z Púchova. A opäť sa podarilo dosiahnuť ďalšiu métu.

Tento rok sa sústredenie konalo pod záštitou ministra obrany SR Petra Gajdoša a na základe dlhoročnej spolupráce medzi SFKBU a Armádou SR bol pre príslušníkov armády spracovaný osobitný tréningový program. Pán minister sa spolu s Ministrom školstva SR Petrom Plavčanom, s veľvyslancom Japonska Jun Shimmim a ďalšími osobnosťami zúčastnili na slávnostnom otvorení. A aby dokázal, že čierny pás v karate, ktorý spolu s p. Plavčanom dostali od okinawských majstrov, nemali zadarmo, zúčastnil sa aj tréningu spolu s veliteľom pozemných síl armády SR (tiež dlhoročný karatista a účastník seminárov a držiteľ čierneho pásu) a so svojimi ostatnými podriadenými.

Tento rok pricestovali z Okinawy dvaja majstri mimoriadnej technickej úrovne. Akira Gushi ( 9. dan v karate a 7. dan v kobudo je žiakom majstra Matajoshiho (10. dan karate a 10. dan kobudo). Majster Tadashi Shinjo (8. dan karate a 3. dan kobudo) je zase žiakom povestného majstra Kyijunu (10. dan karate a 10. dan kobudo). Ide asi o technicky najlepších žiakov uvedených majstrov, ktorí sú uchovávateľmi pôvodného systému karate, ktorý pred viac ako storočím doniesol na Okinawu Higashionna sensei, učiteľ Chojuna Miyjagiho a faktický tvorca systému Goju Ryu.

Karate_kobudo_webSústredenie prebiehalo neobvykle blízko centra mesta. Najmä tréningy majstra Shinja boli zaujímavé, lebo sa intenzívne snažil odstrániť technické chyby úderov a blokov slovenských cvičencov, ktoré pri tom istom nasadení výrazne znižovali účinnosť techník. Okrem prípravy na športové súperenie sa veľa času venovalo aj tréningu sebaobrany.

Súčasťou sústredenia boli aj skúšky na majstrovské stupne v karate a kobudo. A tu sa do histórie kobuda zapísala ďalšia osobnosť. Michal Kunst, držiteľ zlata zo súťaže kata družstiev dorastencov z Majstrovstiev sveta WUKF 2016 z Dublinu, získal na sústredení okrem 1. danu v karate aj 1. dan v kobudo. Je tak iba druhým Púchovčanom, kto tento stupeň získal. Michal cvičil s palicou kon, so sai, s veslom a zvládol aj cvičenie s kosákmi kama.

Všetci Púchovčania zvládli základy prvej kata kobuda s palicou a v novom roku sa boj s palicou stane súčasťou všetkých tréningov centra voľného času na ZŠ Gorazdova v Púchove. Po pomerne pokojných prázdninových tréningoch začnú karatisti zarezávať naplno. Tréningy začnú ako tradične prvý septembrový týždeň v telocvični ZŠ Gorazdova v pondelok, stredu a piatok o 18.15 h.

Text a foto: František Komora