Euronews alebo Novinky z Gymnázia Púchov

144

Rozdielne kultúry, jedna Európa. V tomto duchu sa niesol v poradí druhý týždeň európskeho projektu Erazmus+.

Po Lotyšsku sa stalo organizátorom Slovensko, konkrétne Gymnázium Púchov. Týždňu plne nabitému medzinárodnými workshopmi a spoznávaním slovenskej histórie a kultúry predchádzali zodpovedné prípravy, ktoré si vyžiadali značný objem času organizačného tímu. Zo žiakov, ktorí sa zúčastnili programu v Lotyšsku vznikol organizačný tím a pod vedením p. učiteliek Brtišovej a Cvachovej si predsavzal predstaviť našu „malú veľkú“ krajinu z toho najkomplexnejšieho pohľadu.

Otvorenie projektového týždňa a privítanie študentov z Lotyšska, Španielska, Talianska a Grécka prebehlo v mestskom divadle. Študenti nášho gymnázia profesionálnym spôsobom odprezentovali svoje rečnícke, hudobné a tanečné nadanie. Riaditeľ Gymnázia Púchov PaedDr. Miroslav Kubičár a primátorka mesta JUDr. Katarína Heneková privítali účastníkov prejavmi o púchovskej histórií a kultúre. Záver dňa patril prehliadke mesta, katolíckeho a evanjelického kostola s husľovým doprovodom a rozkvitnutej Marczibányiho záhrade. Pripomenuli sme si tiež Púchovskú kultúru a osud Židovskej synagógy.

Hrad Devín úzko súvisí s projektovými témami, keďže pamätá príchod Cyrila a Metoda, slávnostný výstup Štúrovcov, aj nemilosrdnú Železnú oponu. Preto bol naším cieľom, spolu s pamätníkom železnej opony. Gymnazisti Adela, Terézia, Lucia, Lukáš, Dominik, Patrik, Matteo a Filip si úspešne vyskúšali rolu sprievodcov v angličtine.

V Bratislave nás vláčik Prešporáčik previezol Starým mestom, Bratislavským hradom, videli sme Grasalkovičov palác, aj jednu z najikonickejších budov Bratislavy – Rozhlas a televíziu Slovenska. Kultúrne a historicky obohatení sme deň zavŕšili pôsobivým predstavením Antigona v novej budove SND na brehu Dunaja. Skvelé herecké obsadenie, pútavá scéna, mrazivé prepojenie so súčasným dianím v našej spoločnosti nielenže skvele zapadalo do tém projektu, ale zároveň nás výrazne inšpirovalo pri našom vlastnom podaní tejto hry v závere projektového týždňa.

Jednou z častí pracovného programu bola výroba dobových „televíznych novín“ na tému Nežná revolúcia a tiež diskusia o blížiacich sa Eurovoľbách. Veľa sa diskutovalo aj o pozitívach členstva v Európskej únií. Prezentáciu nabitú informáciami o vojne na Balkáne spojenú s praktickými workshopmi si pre študentov pripravil pán Benjamin Bossaert z Univerzity Komenského v Bratislave. Tento úspešný lektor, ktorý plynulo ovláda 7 cudzích jazykov a je okrem iného aj špičkovým znalcom slovenského národného obrodenia, pôsobil v minulosti ako lektor angličtiny na našom gymnáziu.

Praktickými workshopmi po stopách Rimanov sa pokračovalo v Trenčíne. Zahraniční študenti a učitelia hľadali a prekladali text vytesaný do brala, potvrdzujúci prítomnosť Rímskych légií na našom území už v 179.n.l.,skúmali národnosti obetí na pamätníku v lesoparku Brezina, rátali schody na hrad, užili si výhľad z mestskej veže, fotili sa s Vodníkom a s pomocou Trenčanov hľadali Mak.

Ďalším dobrodružným a históriou nabitým dňom bol štvrtok, venovaný poznávaniu reálií spojených s legendami typu Margita a Besná, Matúš Čák Trenčiansky, Žofia Bosniaková, Palatín Thurzo, či Jánošík. Po prehliadke majestátneho hradu Strečno sme na pltiach splavili jarný Váh. Ďalšou zástavkou bola prehliadka krásne zrekonštruovaného Sobášneho paláca v Bytči, ktorý účastníkom priblížil atmosféru čias palatína.

Vyvrcholením týždňa bola divadelná hra Antigona , ktorú študenti naštudovali po jednotlivých dejstvách v 5 jazykoch – taliančine, slovenčine, španielčine, gréčtine a v lotyštine. Multijazyčné predstavenie, odohrané na úžasne pripravenej scéne (vďaka gymnazistke Paulínke), podporené našim zážitkom z utorňajšieho výkonu profesionálnych hercov v SND, sme doplnili aj anglickými titulkami. Školské Divadielko v gymnaziálnom podkroví zažilo svoju medzinárodnú premiéru. Posledný spoločný večer mal podobu afterparty s vôňou špekačiek, nechýbalo karaoke a hra na gitare.

Projekt Erazmus+ Rôzne kultúry, jedna Európa má za cieľ spoznávanie európskych krajín, ich histórie a kultúr, dejateľov, geopolitického vývinu, zlepšenie komunikácie v angličtine, hľadanie spoločných prienikov a rozdielov v historických koreňoch. Pre nás – organizátorov to znamenalo aj nedostatok spánku, multitasking nebývalých rozmerov a množstvo nových výziev o ktorých musíme neskromne skonštatovať, že boli s prehľadom zdolané.

Treba dodať, že všetko sa úspešne zrealizovalo aj vďaka rodinám púchovských gymnazistov, ktoré nezištne prijali do svojich domovov na jeden týždeň zahraničných študentov. A prečo by sa zahraniční študenti opäť radi vrátili na Slovensko? Kvôli ľuďom. Sme vraj veľmi milí, priateľskí a pohostinní. Ďalším lákadlom je pre nich krajina ako taká. Nádherné hory, veľa zelene a jedinečné pamiatky. Radi by navštívili viac hradov a jedli viac bryndzových halušiek, z čoho sa môžeme len tešiť.

Za organizačný tím: Mgr. Jarmila Cvachová, Lucia Rojková, 3.B.