V Župnom dome bude spievať Vladimír Merta

76
Vladimír Merta v r. 2011 (foto Jiří Kupka)

V sobotu 20. apríla sa v podkroví Župného domu v Púchove v čase od 19:00 do 21:00 koná koncert legendy českej folkovej scény Vladimíra Mertu.

Hudobník, publicista, fotograf, architekt, filmový režisér a spisovateľ Vladimír Merta (nar. 1946 v Prahe) počas štúdia architektúry (člen študentského parlamentu v roku 1968, diplom ČVUT 1971) a počas pobytu vo Francúzsku začal skladať vlastné folkové piesne. Vo Francúzsku vydal aj svoju prvú LP Ballades de Prague (1969). Ďalšie publikačné možnosti mal veľmi obmedzené vďaka represívnej politike komunistického režimu. V roku 1978 mu vyšla platňa P.S. a až na sklonku osemdesiatych rokov vydal dvojplatňu so živým koncertom (1989).

Absolvoval tiež pražskú FAMU – odbor filmová a TV scénáristika a réžia. Počas osemdesiatych rokov písal a režíroval animované filmy. Venuje sa filmovej, divadelnej a scénické hudbe, zhudobňovaniu poézie, improvizovanej hudbe na pomedzí žánrov. S prestávkami vystupoval, publikoval a pokúšal sa o vlastné filmárske projekty. Od roku 1991 vydal vo vlastnom nakladateľstve knihu textov, školu hry na harmoniku a gitaru a zvukové nosiče. Spolupracuje s vydavateľstvami ARTA, Galén, Opus a Hevhetia. Celkovo mu vyšlo viac ako 30 LP a CD nosičov s vlastnou piesňovou tvorbou, vrátane kompilácií a záznamov z koncertov.

Púchovský koncert organizuje OZ Podivný barón.

P.S. Potešujúcou správou pre milovníkov folku a rocku je, že koncert „Tribute to J.Hendrix“ kapely Rene Lacko & DownTown, ktorý sa koná v ten istý deň v Queen’s pube Púchov, posunul svoj začiatok na 21:30 hod., takže sa dajú stihnúť obidve akcie.

Zdroj: vladimirmerta.cz, FB.