Filmový festival EXPEDIČNÁ KAMERA 16. marca v dome kultúry

503

Miznúce národy, divoká príroda aj extrémne výkony

Expedičná kamera je opäť po roku späť a predstavuje tie najlepšie dobrodružné filmy, ktoré boli v predchádzajúcom roku ocenené na najprestížnejších svetových festivaloch. Vybrané filmy iste zaujmú každého milovníka hôr, cestovania a dobrodružstva. Premietať sa bude počas dvoch mesiacov vo viac ako 220 mestách v Česku a na Slovensku a Púchov bude opäť pri tom.

Pripravená je poriadna dávka dobrodružstva, objavovania i napätia, pričom festival už tradične otvorí sekcia krátkych videí v spolupráci s populárnym webom www.outdoorfilmy.sk, kde sa diváci môžu tešiť na tie najlepšie krátke slovenské filmy, ktoré vznikli za posledné obdobie.

„Pri príprave programu ma uchvátil dramatický príbeh obávaného kmeňa Suri, ktorý po tisíce rokov bráni svoje tradície a odoláva tlaku modernej civilizácie“, láka organizátor Juraj Lukáš na film SURI od slovenského filmára Pavla Barabáša. „Najviac sa ale teším na reakcie ľudí na extrémny výkon švajčiarskeho alpinistu Ueliho Stecka, ktorý sa rozhodol zdolať všetkých 82 štvortisícových vrcholov v Alpách, iba vlastnými silami“.  Jeho príbeh rozpráva film 82 vrcholov!

Simone Moro nie je len taký obyčajný športovec – vždy má sen, ktorý sa zdá byť takmer neuskutočniteľný. Ako jediný alpinista zdolal tri osemtisícovky (Shisha Pangma, Makalu a Gasherbrunn II) počas jedinej zimnej sezóny a  teraz sa rozhodol zmeniť nefungujúci záchranný letecký systém v Nepále, kde práve helikoptéry môžu zachrániť nejeden ľudský život. Ako? To uvidia diváci vo výbornom filme I-VIEW.

Na svoje si prídu aj milovníci expedícií a lezenia – vo filme Sneh na Níle. Na hraniciach medzi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo, v samotnom srdci Afriky, sa nachádza jedno pozoruhodné miesto. Hovorí sa mu Mesačné hory – Rwenzori. Vrcholky tohto pohoria sa dvíhajú do výšky 5000 metrov a sú jedným z mála miest na zemi, na ktorom sa nachádzajú rovníkové ľadovce. Jednoducho poriadna expedícia v neprebádaných horách, akých je dnes už veľmi málo“, uzatvára pozvánku Juraj Lukáš.

Okrem bohatej nádielky filmov sa diváci môžu tešiť na občerstvenie zadarmo alebo súťaž o pekné ceny.
Viac informácií o celom programe na www.expedicnakamera.sk.

plagat-EK-Puchov