Fašiangy v Ihrišti 2020

271

Fašiangy sú odjakživa symbolom radosti, veselosti, hojnosti a bujarej zábavy, ktoré sme si, samozrejme, nenechali ujsť v Ihrišti ani tento rok. Charakteristický sprievod masiek pomyselne stierajúci spoločenské bariéry odštartoval svoju výpravu v poobedňajších hodinách. Jeho neodlučiteľnou súčasťou sa stali tunajší hasiči a muzikanti zo skupiny SONG, ktorí u nás hosťujú pravidelne, a tak dokážu dokonale umocniť pravú fašiangovú atmosféru. Postupne sa k pochodu pričleňovali aj mimoriadne pohostinní občania dotvárajúci výbornú náladu a nechýbalo veru ani humorné slovo, či nejeden žartovný počin.

Obcou sa šíril príjemný zvuk povestných ľudových tónov a zo všetkých kútov rozvoniavali pripravené špeciality od miestnych gazdiniek v podobe šišiek, langošov, ale i rozmanitého sladkého pokušenia a ďalších vychýrených dobrôt. Vajíčka sme svedomito zhromažďovali jedno po druhom, až napokon vznikol ukážkový košík, pričom ani údená slaninka sa veru nenechala zahanbiť a v plnosti zdobila ražeň počas celého pochodu. A ako je u nás zvykom, domáca pálenka nesmie absentovať v žiadnom dvore i k chutnému jedlu je priam nevyhnutná, degustovala sa preto na každom rohu a popritom sa naďalej bezstarostne spievalo, tancovalo až do súmraku.

Vyvrcholením sobotňajšieho dňa bola fašiangová veselica tzv. „posledná muzika pred pôstom“ realizovaná vo večerných hodinách v miestnom kultúrnom dome. Prebiehala v znamení príjemnej zábavy, sympatickej obsluhy vo výčape, čokoládovej volenky a tomboly nabitej hodnotných cien. Dúfame, že ste si fašiangy v našom podaní užili do sýtosti a tešíme sa na Vás opäť o rok!

DHZ Ihrište