Filmový festival EKOTOPFILM | ENVIROFILM po roku opäť zavíta do mesta Púchov

136

Tento ročník však bude tak trochu iný. Jesenná festivalová tour po Slovensku je ovplyvnená aktuálnou spoločenskou situáciou a postupne si všetci zvykáme na „nový normál“.

Festival odštartoval už v septembri, kedy celý mesiac navštevoval mestá, v ktorých musel svoju účasť na jar zrušiť. Nekonal sa ani hlavný súťažný festival. Ten bol preložený až na druhú polovicu októbra.

„Celá planéta funguje v obmedzenom režime. A vieme, že pre ňu je to fantastická dovolenka. Z tohto pohľadu považujem nasledujúce informácie za dobré správy. Napriek tomu, sa mi nasledujúci krok nerobil ľahko. Festival z mája posúvame o pár mesiacov. Jeho presný termín vám dáme vedieť čoskoro. Ale prezradím Vám, že ho plánujeme presunúť na mesiac október. Korona vírus nán prekazil už dnes naplánované vynikajúce diskusie a zmyslupené prednášky. Tešil som sa na hostí z celého sveta, porotu a samozrejme návštevníkov. Aj keď mám pozitívne nastavenie, čaká nás kopa práce nanovo. Osobne sa budem tešiť na každého z Vás,” vyjadril sa ešte na jar riaditeľ festival Peter Lím.

Filmový festival zavíta do Kina Púchov v utorok 6.10.2020.

V Púchove tak budete mať možnosť vzhliadnuť medzi prvými výber filmov, ktoré majú svoju premiéru. Nenechajte si ujsť filmy, ktoré vám zmenia pohľad na svet. Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja, a to prostredníctvom filmových premietaní a sprievodných diskusií.

Podujatie odštartuje už ráno premietaním pre vopred prihlásené základné a stredné školy. Junior festival sa zameriava na enviromentálnu výchovu detí, kde prostredníctvom krátkych filmov učí k zodpovednosti voči nášmu prostrediu. Súčasťou bude sprievodná interaktívna aktivita zameraná na tému Food waste, ktorá sa stáva stále aktuálnejšou.

Film Šanca prežiť

Od 16:00 hodiny bude priestor kina patriť verejnosti, ktorá si bude môcť pozrieť výber najzaujímavejších filmov aktuálneho ročníka festivalu. Medzi inými uvidíte aj slovenský film Šanca prežiť, v ktorom sa dozviete ako vyzerá rok v záchrannej stanici pre voľne žijúce zvieratá.

Jar rozkvitne a rozvonia aj chladnejšiu časť krásnej Oravy. Letné teploty dajú zabrať, no zároveň je to priestor na dlhší a pre mnohé zvieratá zaujímavejší pobyt vonku. Jeseň zahalí rána do tajomnej a dychberúcej inverzie a sfarbí okolitú prírodu tak, že neviete kam sa skôr pozrieť. Zima tu býva taká, ako ju poznáme z pohľadníc. Je krásna, no studená a náročná pre všetkých.

Šanca prežiť otvára divákovi tri najsilnejšie príbehy, ktoré v záchrannej stanici zanechali nezmazateľnú stopu. Napísali ich orlica Zoja, medvieďatá Kvetka a Albert a vlčica Daisy. Film je rozdelený na štyri ročné obdobia a každé jedno nesie so sebou svoje špecifiká. Film Šanca prežiť je autentický, odžitý a podčiarknutý vlastnou skúsenosťou a láskou k práci.

Zdroj: ekotopfilm.sk