Folklórna skupina Ledničanka ľuďom prináša radosť

466

V obci Lednica sa stará o zachovanie dedičstva a tradícií predkov folklórna skupina Ledničanka. V roku 2018 sme oslávili 40.-te výročie vzniku. Pôvodne tvorila Ledničanku desaťčlenná skupina žien, neskôr i mužov.

Folkloristi sa počas svojho pôsobenia zúčastnili množstva vystúpení, jarmokov, okresných a krajských súťaží. K najvýznamnejším patrilo vystúpenie na vrcholových folklórnych slávnostiach v Detve. K tradičným miestnym vystúpeniam patria každoročné letné Dožinkové slávnosti, ktoré navštevuje množstvo priaznivcov a nadšencov folklóru.

V súčasnosti tvorí skupinu okolo 50 členov žien, mužov a detí. Všetci sa s nadšením venujeme spevu tunajších regionálnych piesní, hre na hudobných nástrojoch, prezentácii miestnych ľudových tradícií a remesiel, a v posledných rokoch aj začepčeniam neviest.

Snažíme sa zachovávať starodávne zvyky, povery a najmä prekrásne piesne z Lednice a okolia. Zvyky v obci možno rozdeliť podľa ročných období na: Obdobie pred a po zimnom slnovrate, Jarné obdobie, Leto a Jesenné a iné zvyky.

Pôsobenie v skupine nám prináša radosť, množstvo kamarátstiev, zážitkov a sme nesmierne šťastní, že sa vo svojom voľnom čase zapájajú deti a mládež. Tešíme sa, že môžeme prinášať radosť aj divákom – našim poslucháčom.

V tomto roku sme vydali svoje prvé CD s názvom „To lednické pole“. Repertoár piesní sa vyznačuje poetickým, niekedy až baladickým obsahom. Prevládajú v nich však dve základné myšlienky: robota a láska. Súčasťou CD je príhovor pána Jozefa Šimonoviča, ktorý poslucháča zaujme svojim historickým obsahom o Lednici, Lednickom hrade a azda najznámejšej povesti o Katarínke. Nosič je možné zakúpiť si v Informačnom centre Púchova a počas sezóny na Hrade Lednica. Takisto je možné kontaktovať vedúce skupiny prostredníctvom facebookovej stránky skupiny FSk a DFSk Ledničanka z Lednice a cez obecnú stránku Lednica.

Vanda Gažová, Andrea Barková
Foto: Michal Matúš