FS Váh: Štyridsaťpäť roztancovaných rokov (s foto)

759

Počas uplynulého piatku a soboty bolo púchovské divadlo plné folklóru, ľudovej hudby a spomienok. 45. výročie založenia domáceho folklórneho súboru Váh prišli osláviť nielen súčasní, ale aj bývalí členovia a spolupracovníci. Naplánované boli dve vystúpenia v reprezentačnom programe s názvom „Veselie“ v réžii Richarda Benecha, ktorý je zároveň umeleckým vedúcim FS Váh.

Prvé, piatkové predstavenie bolo určené pre verejnosť. Bola to malá generálka pred nabitým sobotňajším programom, na ktorom sa zišli bývalí členovia a v sále medzi divákmi bolo vidieť nejednu dojatú tvár. Od roku 2012 prešiel folklórny súbor mnohými zmenami. Za posledných päť rokov sa mu podarilo „zachrániť“ a odprezentovať na javisku prostredníctvom choreografií tradičný ľudový odev z Marikovej a Červeného Kameňa. Folkloristi sa týmto spôsobom snažia o oživenie nepoznaných foriem ľudového odevu nielen z Púchovskej doliny. Za posledné roky FS Váh choreograficky vystaval niekoľko nových tancov z oblasti Púchovskej doliny a blízkeho okolia: Kováč z doliny, Duchnárky z Dohnian, Ženci a žnice (cepový) z Púchovskej doliny, tanec z Marikovej a Červeného Kameňa. Pre dosiahnutie najvierohodnotnejšieho speváckeho prejavu si k vystúpeniam prizýva folklórnu skupinu Záriečanka.

„Jubilejné predstavenie vzniklo spoluprácou FS Váh, ĽH FS Váh, FSk Záriečanka, DK Púchov a OZ Folklórne srdce Púchov. Program k 45. výročiu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Považské osvetové stredisko v PB (v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK),“ prezradil tanečný pedagóg FS Váh Martin Rosina.

Pripravený reprezentačný program „Veselie“ počas dvoch večerov čerpal z Púchovskej doliny a horného Trenčianska. Základom predstavenia bol príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí vďaka tancom zosobnili vtedajšie problémy. Motívmi bola žiarlivosť, manželstvo, medziľudské vzťahy, ale aj vojenčina. „Veselie“ predstavilo verejnosti posledných päť rokov folklórneho súboru a bolo predovšetkým oslavou jeho dlhoročného fungovania.
B. Krchňavá, Foto: Zuzana Návojová

(O podrobnejšej histórii FS Váh sa dočítate v budúcom printovom vydaní Púchovských novín 11. 10. 2016.)

dsc_7164_web

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dsc_7156_web

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dsc_7127_web

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dsc_7091_web

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dsc_7097_web

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dsc_7115_web

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dsc_7170_web