Gymnazisti z deviatich krajín EÚ strávili týždeň v Púchove

255

V rámci 12. ročníka medzinárodnej školskej konferencie s názvom YES EVENT Púchov navštívila viac ako stovka študentov z deviatich krajín sveta. Tento rok malo celý projekt na svojich pleciach Gymnázium v Púchove, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho kraja. 

V rámci 12. ročníka medzinárodnej školskej konferencie s názvom YES EVENT Púchov navštívila viac ako stovka študentov z deviatich krajín sveta. Tento rok malo celý projekt na svojich pleciach Gymnázium v Púchove, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Cieľom projektu je dať dohromady mladých ľudí, aby spoločne bojovali proti stereotypom a predsudkom. Idea, aby sa mladí ľudia začali spájať vyšla z toho, že približne všetci sú rovnakí – majú rovnaké záujmy a takisto aj rovnaké problémy. „Odlišovať sa na základe toho, že každý býva v inej krajine, je dosť prvoplánové a nebezpečné,“ hovorí gymnaziálna profesorka angličtiny Miriam Pagáčová.

Hlavnou témou celého dvanásteho ročníka bola migrácia a integrácia, ktorá je v dnešnej dobe veľmi aktuálna. „Je to téma, o ktorej by mladí ľudia mali medzi sebou diskutovať, mali by získať aj pohľad z tej druhej strany, nielen z tej svojej. Túto tému sme zvolili, aby sme dokázali zachytiť trend, ktorý momentálne je, aj keď je samotná téma veľmi ťažká,“ približuje viac profesorka Pagáčová. Na prednáškach sa rozvíjali celospoločenské témy a prispieť do diskusie prišli na pozvanie aj netradiční hostia, ktorí majú z témou migrácie a integrácie vlastné skúsenosti.

Od pondelka mali gymnazisti z Holandska, Nemecka, Španielska, Fínska, Švédska, Estónska, Rumunska, Poľska a napokon aj Slovenska prichystaný nabitý program, ktorý bol plný zaujímavých prednášok, prezentácií, diskusií a úloh. Svojou návštevou podporil projekt YES EVENT aj Trenčiansky župan Jaroslav Baška, ktorý sa zúčastnil pondelňajšieho slávnostného otvorenia. Streda bola dňom, kedy sa všetci študenti presunuli do hlavného mesta – Bratislavy, kde navštívili Národnú radu Slovenskej republiky.
B. Krchňavá

yes-event_folklor_web yes-event_gymnazium_web yes-event_divadlo_web