Herec Pavol Seriš z Trenčína zahrá divadlo na železničnej stanici v Púchove

204

Na siedmich železničných staniciach trenčianskeho regiónu v stredu 13.10. a vo štvrtok 14.10. príde kultúra priamo k cestujúcim a okoloidúcim. V priestoroch staníc v Trenčíne, Trenčianskej Teplej, Púchove, Považskej Bystrici, Novom Meste nad Váhom, Partizánskom a na Myjave odohrá svoje krátke divadelné predstavenie „Pri kase“ obľúbený herec a rodák z Trenčína Pavol Seriš.

Podujatie na podporu kandidatúry Trenčína na Európske hlavné mesto kultúry 2026 má za cieľ ukázať, že kultúra nám nemusí byť vzdialená a v prípade získania titulu pozitívne ovplyvní aj mestá v trenčianskom regióne.

Na stanice Seriš prinesie humor v podobe svojej autorskej komédie “Pri kase” z prostredia supermarketov. Predstavenie je zmesou stand-up comedy a pohybového herectva zo sveta obchodu, bez návštevy ktorého si pomaly nevieme predstaviť ani deň.

Divadelné predstavenia na staniciach zrkadlia program kandidatúry Trenčína na Európske hlavné mesto kultúry 2026. “Vystúpenia na staniciach ukazujú, že kultúra je pre všetkých a môže prísť bližšie tam, kde sú ľudia. A tiež, že program Európskeho hlavného mesta nie je len o kultúre v centre Trenčína. Naopak, siaha za hranice krajského mesta a prepája Trenčín s celým regiónom,” vysvetľuje Lucia Dubačová, manažérka projektu Trenčín 2026 a dodáva: “Prinášame teda do Trenčína a okolia kultúru v pohybe, aby si ľudia vedeli predstaviť, čo ich po získaní titulu čaká.”

Tím Trenčín 2026 tiež verí, že získanie titulu priláka do Trenčína aj úspešných rodákov. Herec Pavol Seriš začal hrať divadlo už počas štúdia na trenčianskom gymnáziu. Teraz pôsobí najmä v Českej republike, kde spolupracuje s mnohými divadlami a učí na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Rád sa však vracia do svojho rodného mesta, kde sú jeho predstavenia veľmi obľúbené.

“Teším sa, že v rámci projektu Trenčín 2026 privezieme trochu divadla na miesta, kde zrejme divadlo ešte nikdy nebolo, “ hovorí Seriš a dopĺňa: “I keď som po štúdiu zakotvil v Brne, často a rád sa do Trenčína vraciam. Tu som sa narodil, tu som absolvoval základnú i strednú školu, tu mám rodičov a mnohých kamarátov. Kandidatúru Trenčína na Európske hlavné mesto kultúry plne podporujem. Táto mimoriadna udalosť by Trenčínu i celému kraju určite priniesla mnoho nových impulzov v oblasti kultúry a turizmu.”

Dnes už vieme, že jedno zo slovenských miest získa titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Či to bude Trenčín, Nitra alebo Žilina rozhodne odborná medzinárodná porota v decembri tohto roku.

Program – streda 13.10. 2021

8:30-9:00 Trenčín, Železničná stanica, 1.nástupište

10:15-10:45 Trenčianska Teplá, Železničná stanica, nástupište pre električku

12:15-12:45 Púchov, Železničná stanica, pri východe z podchodu

14:00-14:30 Považská Bystrica, Železničná stanica, na peróne na prvom nástupišti

Pavol Seriš je rodák z Trenčína a absolvent trenčianskeho Gymnázia Ľudovíta Štúra. Žije autorským divadlom, v ktorom mieša stand-up comedy, fyzické divadlo, absurdný humor, pantomímu či tanec. Vo svojej tvorbe skúma možnosti a hľadá hranice divadla jedného herca. Vyštudoval Filozofickú fakultu Masarykovej univerzity v Brne a Ateliér fyzického divadla na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne, kde absolvoval i doktorské štúdium. Od roku 2018 pôsobí na JAMU ako pedagóg. Pravidelne vedie workshopy fyzického divadla a robí pohybové spolupráce k činohre; napr. pre Národní divadlo Brno, Slovácke divadlo v Uherskom Hradišti, Švandovo divadlo, Divadlo F.X.Šaldy v Liberci alebo Městská divadla pražská.

Viac o Pavlovi Serišovi nájdete tu: www.pavolseris.com/bio/

Pri kase je autorská komédia jedného herca z prostredia supermarketov, hypermarketov, megamarketov a gigamarketov. Paródia na dnešnú konzumnú spoločnosť je zmesou stand-up comedy a pohybového herectva zo sveta obchodu, bez návštevy ktorého si pomaly nevieme predstaviť ani deň. Inscenácia získala Cenu diváka na 31. ročníku festivalu netradičných divadiel Kopřiva 2017 v Česku.

Trenčín 2026