História 100 rokov púchovského futbalu (2. časť)

717

Málo radosti v päťdesiatych rokoch a historický postup Iskry do druhej ligy

Nasledujúce roky však rozvoju futbalu nepriali. Nový Zákon o telovýchove určil starostlivosť o športovú činnosť príslušným odborovým odvetviam. Bolo určené, že ťažisko športu bude v závodoch a aj súťaže nadväzovali na štruktúru odborových zväzov. Ľahký priemysel a jeho športový reprezentant Telovýchovná jednota Makyta to nemali ľahké. Preto 50. roky ďalšie úspechy na športovom poli nepriniesli.

POZITÍVOM VÝSTAVBA ŠTADIÓNA

Na tieto roky sa však predsa len viaže jedno pozitívum – výstavba športového štadióna. Za plného pochopenia mestských orgánov a obetavého prístupu viacerých nadšencov (Jelčic, Žiačik, Wirgha, Wirth, Jakubík) sa v roku 1954 začalo s výstavbou štadióna a 1. mája 1957 bol medzinárodným stretnutím tento športový stánok slávnostne otvorený.

V neskoršom období bola ukončená dostavba tribúny, ďalšie športoviská a sociálne zariadenia pre športovcov. Veľkou mierou sa na výstavbe podieľali samotní športovci i priaznivci športu.

PRIBUDOL SILNÝ PARTNER

V roku 1950 sa začala výroba v novovybudovanom závode Matador v Púchove. Následne bola založená telovýchovná jednota, ktorá niesla názov podniku. S počiatočnými problémami sa vysporiadali obetaví funkcionári Anton Macenka, Július Lacko, Jozef Jurga, Gustáv Gabčo, Gejza Sulík, Vladimír Fraňo, Jozef Kučerák a ďalší.

Základ mužstva tvorili zamestnanci závodu, predovšetkým z Horných Kočkoviec. Mužstvo hralo na vybudovanom ihrisku vedľa závodu. I tu najväčšiu pomoc pri výstavbe poskytli samotní hráči. Postupne sa skvalitňoval hráčsky káder. Neskôr po zjednotení týchto dvoch klubov sa viacerí stali oporou mužstva v Slovenskej národnej lige. Boli to najmä Richard Sládek, Jozef Krásny, Ján Močko, Miroslav Cíbik, Anton Mazák a ďalší.

Okrem úspešného štartu v D-súťaži päťdesiate roky veľa potešenia z dobrého futbalu nepriniesli. Časté zmeny v súťažiach, nezmyselná snaha previesť šport a predovšetkým futbal na odborársku bázu, ale aj nedostatočná materiálna základňa boli tou rozhodujúcou brzdou rozvoja. Nejednotnosť vládla i v Púchove. Rozvoj priemyslu, rast počtu obyvateľstva priamo predurčovali potrebu zjednotenia síl. K zlúčeniu došlo v marci 1956 a novovzniknutá Telovýchovná jednota prijala názov ISKRA Púchov. Vytvorili sa lepšie, predovšetkým personálne podmienky pre futbal. Zaujímavosťou je, že v tomto čase sa futbalové súťaže hrali systémom jar – jeseň. Zmena na súčasný stav sa uskutočnila až v roku 1957, kedy sa začalo hrať systémom jeseň – jar.

ISKRA PRINIESLA STABILITU A POSTUP

Fúzia oboch telovýchovných jednôt priniesla skoncentrovanie síl i určitú stabilitu. Boli aj lepšie podmienky na skvalitnenie hráčskeho kádra. Mužstvo postupne posilnili Vido, Štajger, Richtarík i odchovanci po vojenčine Mikušec, Dupkala, Gargulák, Krištof. Mužstvo pôsobilo v divízii, no želaný postup do vyššej súťaže sa dlho nepodarilo naplniť. Na trénerskom poste sa postupne vystriedali Punčochář, Hejhal, Hrnčiar, Kováčik, no ani jeden z nich výraznejší úspech nedosiahol.

V ročníku 1962/1963 prevzal trénerský post Jaroslav Cích, ktorý viac rokov pôsobil v mužstve ako kapitán. Vedúcim mužstva bol Jozef Moravanský. Mužstvu sa celkom darilo, zvádzalo vyrovnaný súboj s Liptovským Mikulášom. Rozhodlo sa až v záverečnom kole, kedy Púchovčania porazili naj- väčšieho konkurenta na postup Iskru Liptovský Mikuláš v pomere 3:0 po polčase 2:0. Dva góly vsietil Cíbik, tretí pridal Višňovský. O zápas bol obrovský záujem, pretože ak chceli Púchovčania postúpiť, museli zvíťaziť dvojgólovým rozdielom. O dôležitosti stretnutia svedčí aj skutočnosť, že ho rozhodoval prvoligový rozhodca Krňávek z Olomouca. Aj napriek tomu, že celé dopoludnie pršalo a v popoludňajších hodinách sa cez Púchov prehnala silná búrka, na zápas prišlo viac ako 5000 divákov, ktorí videli futbal výbornej úrovne a zaslúžené víťazstvo Púchova. Konečne prišiel čas, kedy si Púchov vybojoval druholigovú príslušnosť.

Na škvarovom ihrisku pri internátoch Makyta sa hrávalo od roku 1957, kedy odštartovala prevádzka súčasného štadióna. Mužstvo Iskry nastúpené k zápasu. Zľava: Braučok, Beriac, Vido, Mančic, Orban, Gašpárek, Dupkala,Novák, Jančuška, Bizoň, Hrnčiar.

RADOSŤ VYSTRIEDALI STAROSTI

Po postupe do 2. ligy a veľkej radosti nastali pre funkcionárov aj starosti. Bolo zrejmé, že s kádrom hráčov, ktorý sa zaslúžil o postup do druhej ligy, nebude jednoduché reprezentovať v tak náročnej súťaži. I preto káder doplnili Hasoň a Bíly zo Slovana Bratislava, Gjabel zo Žiliny, Ficek z Bytče a Hanták z Lednických Rovní. Druholigová premiéra sa Púchovčanom vydarila, keď v susedskom derby porazila susednú Považskú Bystricu 2:0 po dvoch góloch Gjabela. Stretnutie sledovalo neuveriteľných 6000 divákov, čo bola v Púchove rekordná návštevnosť. S pribúdajúcimi kolami však eufória vyprchala. V domácich stretnutiach body pribúdali len pomaly, lebo mužstvo v nich len remizovalo, a tak predposledné miesto po jeseni neveštilo nič dobrého. Púchov po roku účinkovania v druhej lige súťaž opustil.

Mužstvo, ktoré v premiérovom ročníku v druhej lige neuspelo a po roku vypadlo. Horný rad zľava: Ficek, Burian, Oláh, Jozef Krásny, Macho, P. Krásny, Bielik, Štefko, Justus, Bobáň. Dolný rad zľava: Hanták, Hasoň, Zlatoš, Cíbik, Gargulák, Višňovský, Krištof.

DÔRAZ NA MLÁDEŽ PRINIESOL POSTUP DORASTENCOV DO LIGY

Nedostatočnú efektivitu v tom čase vykazoval mládežnícky futbal, viazlo najmä doplňovanie družstva dospelých. Nutné doplnenie vyslúžilcami (Bilý, Hasoň) neprinieslo prospech. Orientácia na skvalitnenie mládežníckeho futbalu bola správna a v neskoršom období priniesla i nesporné úspechy. Dorastenecké mužstvo si vďaka zvýšenej starostlivosti vybojovalo postup do dorasteneckej ligy a v nej pôsobilo od roku 1962. Priaznivé výsledky vlastnej výchovy sa však prejavili až po určitom časovom odstupe.

Následné roky po opustení 2. ligy nejaký výraznejší posun púchovskému futbalu nepriniesli. Hľadali sa východiská a vedenie slovenského futbalu pripravovalo zásadný zásah do kvality a stability súťaže.

Historické názvy klubu

 1920 – Športový klub Púchov
 1939 – HG Púchov
 1945 – ŠK Rolný Púchov
 1948 – Sokol Odeva Púchov
1949 – Sokol Makyta Púchov
 1956 – TJ Iskra Púchov
 1968 – TJ Gumárne 1.mája Púchov
 1993 – ŠK Matador Púchov
 2003 – FK Matador Púchov
 2007 – FK Púchov
 2013 – MŠK Púchov

(Pokračovanie nabudúce)

Pozri 1. časť TU

Zdroj: Vavro Slovák – 85 rokov púchovského futbalu (2005)