Hody v obci Dolné Kočkovce

525

Minulý víkend 1. a 2. júla 2023 sa v obci konali Hody. V rámci hodového programu bol obyvateľom obce po prvýkrát predstavený vyhotovený ľudový odev (kroj) Obce Dolné Kočkovce a starosta udelil pamätnú plaketu známemu hokejovému brankárovi Samuelovi Urbanovi, ktorý vyrastal a naďalej býva v obci. Samuel Urban sa zúčastnil majstrovstiev sveta v hokeji do 18 rokov a v súčasnosti bol vybratý do vývojového kempu jednej z prestížnej organizácie NHL Montreal Canadiens. Prajeme mu veľa športových úspechov, aby naďalej úspešne reprezentoval svoju obec. V jeho neprítomnosti prevzali pamätnú plaketu s vecnou cenou z rúk starostu obce jeho rodičia Ján a Martina Urbanovi. Ďalším ocenením bol člen TJ Slovan Dolné Kočkovce a zároveň poslanec Obecného zastupiteľstva v Dolných Kočkovciach Milan Faktor, a to za zásluhy v oblasti rozvoja športu v obci a pôsobenie v TJ Slovan Dolné Kočkovce.

Prezentovaný ľudový odev (kroj) obce Dolné Kočkovce, ktorý bol vyhotovený na základe realizovaného výskumu zo strany Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici je z obdobia začiatku 20. storočia. Pôvodný ľudový odev obce patrí typovo do variantu odevu Púchovskej doliny katolíckeho obyvateľstva Hornokočkovskej farnosti. Má svoje špecifiká odlišujúce ho od odevu obcí pravej strany Váhu, ako široké manžety ženských rukávcov, kratšia zástera od sukne, názvoslovie jednotlivých častí ako fertucha, grgula. U mužského odevu je to zdobenie lajblíkov. Tento ľudový odev bol predstavený aj v miestnom kostole. Bližšie informácie o ľudovom odeve nájdu záujemcovia v pripravovanej expozičnej vitríne na obecnom úrade v Dolných Kočkovciach, kde bude trvalo vystavený a prístupný širokej verejnosti. V rámci hodových slávností bol pre všetkých návštevníkov pripravený kultúrno-športový program.

V sobotu sa konal tradičný hodový futbalový turnaj medzi futbalovými mužstvami Old Boys Dolné Kočkovce, Legendy, Stará Bystrica, Nové Sady. Vystúpil miestny ženský spevokol za hudobného doprovodu heligonkára. O skvelú tanečnú zábavu sa postarali DJ Kozák a DJ Milan. Pre deti boli pripravené zábavné nafukovacie atrakcie a cukrová vata. Pre všetkých návštevníkov bolo pripravené chutné občerstvenie. Nechýbalo tradičné zapálenie vatry a ohňostroj.

V nedeľu sa konala slávnostná svätá omša v kostole sv. Petra a sv. Pavla v Dolných Kočkovciach, ktorú celebroval Peter Dubec z biskupského úradu Žilinskej diecézy. Po svätej omši sa na miestnom cintoríne uskutočnilo posvätenie rekonštruovaných centrálnych krížov, ktoré posvätil Peter Dubec. Rekonštrukcia obidvoch krížov bola realizovaná vďaka finančnej podpore obyvateľov obce, za čo im patrí veľké poďakovanie. V športovom areáli sa ešte odohral futbalový zápas medzi domácimi mužstvami „ženatí vs. slobodní“, neskôr sa uskutočnil 6. ročník súťaže kopanie penált, kde súťažiaci mohli vyhrať hodnotné vecné ceny. Pevne veríme, že obyvatelia obce ocenili našu snahu a užili si víkend.

Martin Dolinský, starosta obce