Zbierkovým predmetom mesiaca jún, v ktorom oslavujeme Medzinárodný deň detí, je hračka – kocúr z hračkárskej dielne Libuše Niklovej.
Staré hračky často vyvolávajú príjemnú nostalgiu za bezstarostnými detskými časmi. Aj v minulosti mali deti široké spektrum výberu hračiek, ktoré dostávali pri rôznych príležitostiach, a to buď na Vianoce, k sviatkom, prípadne aj k spomínanému MDD. Do roku 1989 fungovalo v bývalej ČSSR mnoho podnikov, ktoré sa buď priamo alebo ako pridružená výroba pri spracovaní plastu venovali ich produkcii. V našom fonde hračiek sa nachádzajú hračky a spoločenské hry firiem Tofa, Chemoplast, Směr, či vyrobené v družstvách pôsobiacich v Michalovciach a v bývalom východnom Nemecku. Hračky z týchto firiem získalo múzeum do svojho zbierkotvorného fondu v roku 2022 zo Zamaroviec.
Jedna z hračiek nás veľmi zaujala – harmonikový kocúr. Na prvý pohľad nenápadný, ale prevedením veľmi pozoruhodný výrobok. Kocúr – harmonika je dielom českej dizajnérky Libuše Niklovej (1934 – 1981 Zlín/Gottwaldov), ktorá vyštudovala Strednú umeleckopriemyselnú školu v Zlíne. Po šiestich rokoch práce v Gumotexe v Břeclavi pracovala v podniku Fatra v Napajedlách. Tu jej skrsol nápad vyrobiť z pohodených harmonikových splachovacích trubiek originálnu detskú hračku – kocúra. Harmonikový kocúr získal ocenenie Zlatý kahan a medailu Libereckých výstavných trhov. Jeho dizajn kopírovali aj v iných krajinách. Vznikali zvieratká na podobnom princípe: líška, krokodíl, žirafa, psík, lev, tiger, baran a iné. Nielen kocúr dizajnérky L. Niklovej, ktorej bola ako prvej žene udelená cena Czech Grand Design in memoriam, ale aj iné jej hračky sa stali súčasťou zbierok mnohých múzeí aj za hranicami bývalého Československa (napr. New York, Paríž). Libuša Niklová, rod. Kyseláková, sa stala skutočnou ikonou českého dizajnu.
Na fotografii sú okrem ikonického harmonikového kocúra aj gumové hračky rôzneho časového zaradenia z dielne Libuše Niklovej.
Richard Benech
Foto: Janka Chudovská
Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici