Hudobný festival VÚDSTOK 2017

386

V malebnom prostredí Strážovských vrchov, v rázovitej horskej obci Mojtín pri Púchove sa začiatkom augusta v dňoch 4.-5.8.2017 uskutoční štvrtý ročník multižánrového hudobného festivalu Vúdstok.

Festival charakteristický svojou uvoľnenou a pohodovou atmosférou opäť predstaví počas dvoch dní to najzaujímavejšie zo slovenskej alternatívnej hudobnej scény. Ak máte radi menšie festivaly, kde máte veľa osobného priestoru, slobody a možnosť porozprávať sa v kľude s headlinerom či organizátorom, tak Vúdstok je to čo hľadáte. Podujatie organizované nadšencami z občianskeho združenia MŔTVA KOSŤ sa stalo za štyri roky už etablovaným festivalom, ktorý za málo ceny ponúka veľa muziky. Premiérovo sa podujatie uskutoční tento rok v nádhernom prírodnom prostredí v srdci Strážovských vrchov v nadmorskej výške až 690 m.n.m.

Tento ročník je zatiaľ najsilnejší v histórií, pretože vystúpi hneď niekoľko veľkých mien slovenskej alternatívnej scény. Jedným z nich je jednoznačne bratislavská skupina Bad Karma Boy, preverená rôznymi výbornými festivalmi. Bad Karma Boy skladajú piesne v slovenčine, postavené na gitarových linkách rozlievajúcich sa na psychadelických klávesových plochách. Od svojho vzniku sú jedným z najzaujímavejších zjavov slovenskej alternatívnej scény.

Ďalším veľkým slovenským hudobným objavom je BULP, alter ego Sama Štefanca, nádejného producenta elektronickej hudby, ktorý vystupuje spolu so svojou sestrou Janou . V ankete Radio_Head Awards 2015, vyhlasovanej Rádiom_FM, získali ocenenie Objav roka. V ich hudbe organicky prepájajú rôznorodé zvuky a hudobné nástroje s dôrazom na silnú melódiu. V apríli 2017 vyšiel aj debutový album Yrsa, kritikmi označovaný za dielo so svetovým zvukom.

Po festivaloch zvučných mien zavíta Talkshow aj na Vúdstok. Toto indie-rockové zoskupenie vzniklo takmer 10 rokov dozadu a nepochybne patrí k špičke domácej alternatívnej scény. Album Kunst, patrí podľa odborníkov k jedným z najzaujímavejších anglicky spievaným albumom, aké u nás v posledných rokoch vznikli. Okrem nich vystúpia na festivale a rozhýbu boky návštevníkom aj ďalšie gitarové indie skupiny ako napríklad šťavnatí No Brake z východu či sinťákmi a slovenčinou nasiaknutí Bratislavčania z kapely Inotaj.

Ak niekto svojou hudobnou tvorbou pripomína woodstockovské 60. roky tak je to jednoznačne prešovská kapela Satin Lead. Skupina na čele s Ľuboslavom Petruškom (Chikiliki tu-a) je prekvapivou rockovou všehochuťou, ktorá minulý rok vydala kritikmi ospevované debutové EPčko a tento rok robili predskokana aj bubeníkovi Philovi Ruddovi z AC/DC. Ďalšou nemej známou rockovou skupinou s výbornými slovenskými textami je aj bratislavská Hviezda, ktorej chytľavé piesne uchvátia ako rádiového tak aj koncertného hudobného fanúšika.

Milovníkov psychadelickejšej hudby určite poteší kapela Dirty Disco Rockers, ktorá spája elektronickú a živú hudbu a pretavuje ju v pestrú hudobnú zmes. Svoj psycho-popový set s kvalitnými slovenskými textami na festivale predstaví aj bratislavská kapela Horehigh. Vúdstok však nezabúda ani na blues a s nim spojené fantastické gitarové riffy. Predstaviteľmi tohto žánru budú na festivale úžasný Kiero Grande či rockovejší a atmosferický The Youniverse na čele s Tammy Nižňanskou a Jergušom Oravcom.

Súrodencký projekt Genius Locci je spestrením pre všetkých, čo si chcú ľahnúť do trávy a nechať sa v slnečných lúčoch unášať zasnenými indie folkovými piesňami spievaných v angličtine. Naopak na nohy zdvihne každého poctivý rokenrol začínajúcej kapely z Oravy – Stolen Money, či česká originála punk-rocková skupiny Fancy Foxx. A chladných vás nenechajú určite ani košický The Sages. Kto sa chce cítiť ako v Afrike tak toho zase poteší world music v podaní kapely Baobab.

Okrem skvelých kapiel na návštevníkov čaká aj sprievodný program čajovne, ranné cvičenie jógy, bábkové divadlo pre malých i veľkých, rôzne workshopy, diskusie, cestovateľské prezentácie, koncert v jaskyni či premietanie animovaných filmov. Z jedál si na svoje prídu mäsožravci aj vegetariáni.

Ak sa neviete už dočkať poponáhľajte sa kúpiť lístok za predpredajovú cenu 10€. Na mieste za vstup zaplatíte 15€. Oveľa viac informácií môžete nájsť na internetovej stránke www.vudstok.sk.

 

PROGRAM FESTIVALU VÚDSTOK 2017

PIATOK

15:00-15:40 No Brake

16:30-17:10 Genius Locci

18:00-18:40 Tammy & the Youniverse

19:30-20:10 Kiero Grande

21:00-22:00 Hviezda

22:50-23:50 Bulp

00:40-01:30 Dirty Disco Rockers

SOBOTA

12:00-12:40 Baobab

13:30-14:10 The Sages

15:00-15:40 Fancy Foxx

16:30-17:10 Inotaj

18:00-18:40 Stolen Money

19:30-20:10 Satin Lead

21:00-22:00 Bad Karma Boy

22:50-23:50 Talkshow

00:40-01:30 Horehigh

ZDROJ: Občianske združenie MŔTVA KOSŤ
Ilustračné foto (Vúdstok 2016): Slavomír Flimmel