Júlové Kultúrne leto na pešej zóne

628

Úvod púchovského kultúrneho leta naštartovali dievčatá z tanečnej skupiny DVUZE spolu s lektorom salsy Štefanom Mičianom. Rytmy salsy vystriedali organizátori spolu s primátorom mesta Rastislavom Henekom, aby spoločne vyžrebovali výhercov druhého ročníka súťaže „Za samé jednotky, leto na jednotku“, pretože byť šikovný sa v Púchove oplatí. Vysvedčenie s čistými jednotkami odovzdalo pri registrácii spolu 348 žiakov, ktorí súťažili v troch kategóriách. Najviac jednotkárov sa prihlásilo z najväčšej púchovskej ZŠ Mládežnícka. Na šikovných študentov čakali ceny v podobe zaujímavých letných táborov, wellness, či poukazy na chutnú, sladkú zmrzlinu.

  1. kategória – prvý stupeň ZŠ – 13 cien: Ivan Kmecík, Martin Huťťa, Katarína Dovičinová, Helenka Loduhová, Adam Janík, Timea Buchtová, Aneta Murínová, Zachariáš Moravčík, Filip Komár, Vivien Kniežová, Oliver Haklinec, Timea Marušincová, Natália Pojezdalová
  2. kategória – druhý stupeň ZŠ – 13 cien: Viliam Kmec, Mário Biháry, Vanda Valachová, Leonard Bielik, Lenka Jurgová, Terézia Kostková, Sára Gabrišová, Simona Kucejová, Viliam Kozánek, Natália Ďurčeková, Tomáš Jancík, Gabriela Paganíková, Nina Rosinová
  3. kategória – SŠ – 9 cien: Nora Floreková, Michaela Bibzová, Alexandra Oravcová, Klára Paliesková, Simona Vetešková, Daniela Mišáková, Simona Hájniková, Barbora Kučíková, Zuzana Krásna

Bodkou na záver bol koncert mladej slovenskej hudobnej skupiny s názvom „S Hudbou vesmírnou“, ktorá prestrihla pomyselnú pásku a tým oficiálne otvorila púchovské kultúrne leto.

Po prvom nedeľnom koncerte hudobnej skupiny s Hudbou vesmírnou si prišli na svoje všetci priaznivci country a pop country. Koncert na Pešej zóne bol rozdelený na dve hudobné časti a privítal niekoľko skvelých hudobníkov. V prvej časti sa divákom predstavila skupina The Crowd a jej pop country skladby v akustickom podaní. V repertoári majú desiatky piesní, či už z vlastnej tvorby alebo piesní, ktoré prevzali a radi ich spievajú. Trio country spevákov a gitaristov zároveň publikum naštartovala a naladila na správnu country nôtu pred vystúpením legendárneho hudobníka Allana Mikušeka.

Allan Mikušek je uznávaným country spevákom, hudobným skladateľom a textárom. Na svojom konte má desiatky hudobných albumov a momentálne pracuje na vydaní ďalšieho CD. „Tento rok bude pre mňa dosť významným, pretože dovŕšim 50 rokov a zároveň aj 25 rokov profesionálnej činnosti. Presne pred 25 rokmi mi vyšiel prvý album. Takže by som si veľmi prial, aby sme si tu v Púchove spravili spoločne takú malú, súkromnú oslavu,“ povedal hneď na úvod muzikant a odštartoval svoje jubilejné vystúpenie známou skladbou. Dlhý, takmer trojhodinový koncert určite potešil nielen poslucháčov country hudby, ale aj ostatných návštevníkov pešej zóny.

Tretím koncertom v rámci programu kultúrneho leta bolo vystúpenie troch krásnych a nemenej talentovaných speváčok z hudobného zoskupenia Lady Colors, ktoré tvoria Veronika Richterová, Lenka Lera Rakar a Kristína Mečko. Hudobné zoskupenie Lady Colors sú teda tri známe speváčky a herečky, ktoré účinkujú predovšetkým v slovenských muzikáloch, divadlách a rôznych televíznych projektoch. Každá je iná, každá má diametrálne odlišnú farbu hlasu, ale aj farbu vlasov. „Všetky tri sme herečky, poznáme sa z muzikálov, hráme v bratislavských a rôznych iných divadlách. Vytvoriť takúto skupinu bol môj nápad. S kolegyňou sme si povedali, prečo neskúsiť niečo, čo ešte na Slovenku nie je a myslím si, že ani v celej Európe nie sú speváčky, ktoré by tvorili takéto zoskupenie a mali takú špecifickú farbu hlasov a tiež vlasov,“ prezrádza so smiechom členka Lenka Lera Rakar. V ich repertoári sú slovenské aj svetové hity upravené do špeciálnych aranžmánov v modernom prevedení, ktoré odspievali aj na púchovskej pešej zóne a roztancovali divákov. Táto skupinka troch charizmatických žien priniesla so sebou výbornú letnú atmosféru, ale predovšetkým poriadnu porciu kvalitného spevu. Viac ako hodinové vystúpenie bolo plné fantastickej hudby, tanca, štýlového stylingu a charizmy speváčok, ktorú odovzdali nielen na pódiu, ale aj mimo neho.

Na posledný nedeľný podvečer bol opäť prichystaný zaujímavý program. Štvrtým koncertom púchovského kultúrneho leta bolo vystúpenie trnavského hudobného zoskupenia s názvom Gemini. Táto skupina deviatich hudobníkov hrá predovšetkým írsku a keltskú hudbu na tradičných, klasických hudobných nástrojoch. O kúsok Írska v ich prevedení sa prišli podeliť na pešiu zónu do Púchova. Spolu s členmi Gemini vystúpil na pódiu ako hosť večera aj skvelý írsky muzikant Graeme Mark Donaldson. Okrem vlastnej tvorby predstavil divákom niekoľko známych hitov, ktoré roztlieskali publikum. Zaujímavé a veľmi netradičné hudobné zoskupenie funguje 14 rokov pod vedením umeleckej vedúcej Márie Smažákovej. „Vždy bolo mojím veľkým snom vytvoriť skupinu, ktorá bude hrať írsku hudbu. Táto hudba je mojou srdcovou záležitosťou, odkedy som schopná vnímať krásu hudby a krásu kultúry. Celkovo ma vo všetkom Írsko fascinuje,“ prezrádza vedúca zoskupenia, ktoré má za sebou desiatky úspešných vystúpení a päť vydaných CD- nosičov. S divákmi a návštevníkmi pešej zóny sa Gemini spoločne s Graeme Markom Donaldsonom rozlúčili známou írskou skladbou s názvom The Parting Glass. Kultúrne leto pokračuje letným Bažant Kinematografom 2017, ktorý má každoročne neopakovateľnú atmosféru a opäť predstaví štvorlístok úspešných českých a slovenských filmov.

Text a foto: Barbora Krchňavá